VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V 'Devětadvacítce' zjistíte, kam si Bůh chodí pro sůl

Pardubice - Výstava mladé, úspěšné fotografky Jarmily Kovaříkové potrvá v Pardubicích do soboty

30.3.2011
SDÍLEJ:

Divadlo 29Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Etiopie kdysi byla významnou říší, dnes patří mezi patnáct nejchudších zemí planety. I přes svůj výrazný hospodářský potenciál je pro mnohé stále ještě synonymem bídy. Zemi trápí nízká úroveň vzdělání. Méně než polovina dětí zde dokončí základní školu, jen třetina dospělých žen umí číst a psát…
Nedostatek odborníků se projevuje v nerozvinutém zemědělství a v dalších odvětvích, která se nedokáží vyrovnat s následky pravidelných období sucha. Pouze zlomek obyvatel venkova má přístup k nezávadným hygienickým zařízením a jen třetině se dostává pitné vody.

Nejen o tom pojednává výstava Kam si Bůh chodí pro sůl mladé, ale úspěšné fotografky Jarmily Kovaříkové, která je do soboty 2. dubna k vidění v prostorách pardubického Divadla 29 jako doprovodný program k filmovému festivalu Jeden svět.

Dětská prostituce

„Jde o nahlédnutí do každodennosti etiopských žen a dětí putujících dlouhé kilometry za vodou, dětských prostitutek z předměstí Addis Abeby či dětí trávících své dny u tkalcovských stavů. Představuje však také barevnou rozmanitost života kmene Hamerů, nezdolnost mužů pracujících v solném kráteru, či naději, kterou do vesnických komunit přinášejí školy postavené díky rozvojovým projektům,“ konstatovala fotografka, která za svou práci získala dvě ocenění v prestižní soutěži Czech Press Photo.

V roce 2009 to bylo čestné uznání v kategorii Každodenní život za sérii fotografií dělníků z etiopského kráteru, v roce 2010 pak první místo v kategorii Reportáž za dokumentaci zemětřesení na Haiti.

Velký zájem budily i její reportáže o problematice AIDS v jižní Indii, o sirotcích žijících v kanálech ukrajinské Oděsy či o životě a tréninku chudých zápasníků v Senegalu a Gambii.

Chtěla cestovat

„Už když jsem byla ve druhém nebo třetím ročníku na vysoké škole, zajímalo mě, jak to vypadá v místech, která byla v zájmu světových médií. Tehdy jsem studovala DAMU a uvažovala, že po škole založím soubor, s kterým budu cestovat po světě. Nakonec se to podařilo trochu jinak, díky fotoaparátu,“ pousmála se Jarmila Kovaříková.

„Velmi mě baví navštěvovat místa, kde nejsou žádní turisté. Je pravdou, že poslední dobou je to tak, že odkud normální lidé utíkají, tak tam se vydávám. Ve všech těchto zemích pochopitelně musím nechat optiku Evropanky doma. Vždycky, když někde jsem, snažím se žít tak, jako místní – jím jejich jídla, jezdím jejich dopravou, spím v jejich přístřešcích,“ poznamenala mladá fotografka.

„Trochu toho osobního nepohodlí mi nevadí. Důležitější je pro mě prožitek, že vím, co se tam děje. A to, že se tam nelíčím nebo denně nemyji, neberu jako žádnou tragédii,“ uvedla Jarmila Kovaříková.

„Kolikrát mi na cestách pomohlo, že jsem žena. Ale někdy prostě není možné, abych se někde pohybovala sama. Proto je ideální, když společně cestují kluk s holkou. Poslední tři cesty se mnou absolvoval přítel. To bylo fajn,“ pravila fotoreportérka.

Kasička na peníze

„Maminka mé cesty nese poměrně statečně. U Haiti to bylo trochu složitější, ale třeba táta mi moc fandí. Říká, že kdyby mohl, cestoval by také,“ podotkla autorka působivých snímků z Etiopie.

„Ta mi tak nebezpečná nepřijde. Doporučuji ji všem, kteří se chtějí vydat do Afriky. Je to velmi příjemná země. Najdete v ní vysoké hory, úžasné příslušníky různých kmenů, poznáte místa, která byla kolébkou křesťanství, ale uvidíte tu i silné muslimské stopy. To nemluvím o nádherné přírodě a velkému množství zajímavých zvířat,“ sdělila Jarmila Kovaříková.

„Samozřejmě si tu člověk musí dávat pozor. Místní se na vás stále dívají jako na kasičku, která by jim mohla přinést peníze,“ dodala fotografka. Ta by se ráda vydala do pásma Gazy, Afgánistánu a zpět do Etiopie. „Byla jsem tu už třikrát a úplně jsem se do ní zamilovala. Přitom jsem se tam dostala náhodou. Měla jsem jet do Pákistánu, ale to nakonec nedopadlo. Ale to se mi stalo už několikrát, že jsem měla jasný cíl, který se ve finále musel změnit,“ uzavřela Jarmila Kovaříková.

Autor: Tomáš Dvořák

30.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení