Východočeské muzeum ve spolupráci s Univerzitou Pardubice digitalizuje své sbírkové fondy. Jenom za loňský rok bylo digitalizováno přes 14 tisíc předmětů. Urychlily to letní praxe studentů.

„Část národního kulturního dědictví bude díky digitalizaci přístupná veřejnosti i na internetu. Digitalizace je ale především výukovým projektem pro studenty historických věd a restaurování. Ti se seznámí s moderními technologiemi a učí se také zacházet s archiváliemi. Projekt má zvýšit jejich šance na uplatnění na pracovním trhu,“ vysvětlila koordinátorka projektu Kateřina Čadková.

Pracovní týmy studentů digitalizovaly a katalogizovaly sbírky kramářských tisků, pohlednic či lidových podmaleb na skle. Ale také předměty z technických a sportovních sbírek. V průměru za den jeden student zdokumentoval 41 předmětů. „Sbírka pohlednic Východočeského muzea čítá 350 tisíc kusů a patří k největší sbírce ve střední Evropě. Digitalizována byla i část numismatické sbírky. Například šedesát denárů z 12. století,“ uvedl historik František Šebek.

Studenti pod vedením kurátorů mohou získat znalosti i praktické dovednosti díky více než sedmnácti milionům korun od Evropské unie a ministerstva školství. Univerzita Pardubice za peníze nakoupila třeba skenery a digitální fotoaparáty.

Projekt inovace studijních oborů historických věd a výtvarných umění začal loni v červnu a potrvá do konce května roku 2012. Kromě digitalizace se studenti zapojují také do mapování památky v regionu Mariánské zahrady na Jičínsku či se učí využívat moderní elektronické informační zdroje a tvořit prezentace vlastní práce.

Část naskenovaných či vyfotografovaných předmětů ze sbírek Východočeského muzea je možné vidět na internetové adrese www.vychodoceskearchivy.cz.

(svp)