VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava obrazů, loutek a soch Jiřího Šimka v Mázhausu

Pardubice – Ve výstavním prostoru Mázhaus na Pernštýnském náměstí byla v pondělí zahájena výstava obrazů, loutek a soch známého východočeského výtvarníka Jiřího Šimka. Potrvá do konce ledna.

6.1.2015
SDÍLEJ:

Galerie Mázhaus - Ilustrační fotoFoto: archiv DENÍKU

„Výtvarník Jiří Šimek je od roku 1990 členem Unie výtvarných umělců České republiky, Unie výtvarných umělců hradeckého regionu a Mezinárodní organizace profesionálních výtvarných umělců AIAP," konstatovala Petra Klasovitá, produkční Kulturního centra Pardubice, pod které výstavní prostor Mázhaus spadá.

„Od roku 1990 uspořádal Jiří Šimek několik desítek samostatných výstav po celé České republice i jinde v Evropě – například ve Švýcarsku, Finsku, Německu a Itálii," sdělila Petra Klasovitá a dodala, že do Pardubic se jeho dílo vrací již poněkolikáté.

„Na počátku mého výtvarného konání bylo realistické malířství a sochařství. Posléze mě velice zaujal surrealismus, reprezentovaný především Salvadorem Dali, českými malíři profesorem Františkem Muzikou a Josefem Vyleťalem, se kterým jsme byli velice dobrými přáteli," prozradil Jiří Šimek.

„Už řadu let však vytvářím svůj vlastní fantaskní svět, a i když inspirace přichází převážně z reality kolem mě, z přírody, literatury, ze života vůbec, výsledkem není popis viděného, ale odraz v mém nitru a v mé fantazii," nechal se slyšet uznávaný východočeský umělec.

Kdo je výtvarník Jiří Šimek?
Narodil se 3. 2. 1931 v Hlinsku, tam také chodil do obecné školy. Studoval na Reálném gymnáziu v Chotěboři, maturoval na Vyšší stavební průmyslové škole 
v Hradci Králové, následně vystudoval Institut architektury a územního plánování na VUT 
v Praze. Výtvarné obory studoval externě deset let u profesora Ladislava Pejchla a současně sochařské obory u akademického sochaře Karla Krátkého. Byl zaměstnán v Agroprojektu v ateliéru architekta Josefa Jiřince, na odboru výstavby a územního plánování ONV a v Krajském středisku památkové péče a ochrany přírody v Pardubicích. Od 1. 1. 1990 zastával funkci vedoucího odboru kultury VčKNV v Hradci Králové. Od roku 1990 je členem Unie výtvarných umělců České republiky, Unie výtvarných umělců hradeckého regionu a Mezinárodní organizace profesionálních výtvarných umělců AIAP.

Autor: Redakce

6.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Fotbalová Divize C: Živanice vyhrály 2:1 i doma

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort.

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort

Pardubice chystají novou stezku Vinice - stará vojenská plovárna

Pardubice – O tom, že jsou Pardubice opravdu městem cyklistů svědčí i další cyklostezka, která přibude v parku Vinice. Nová stezka Vinice – stará vojenská plovárna bude začínat u tenisových kurtů, které se nacházejí v ulici K Vinici, a povede podél střelnice až ke stávající komunikaci v bývalém vojenském areálu. Dlouhá bude necelý kilometr.

Obránce Pardubic Šejvl: Začali jsme aktivně, góly nás uklidnily

Pardubice – Trest pro Jiřího Pirocha znamenal vynucený zásah do složení obrany fotbalových Pardubic. Na pozici stopera se posunul Michal Surzyn, jako levý obránce se představil Dominik Fusek. Vedle nich nescházel stabilní člen obrany MARTIN ŠEJVL. 

Dominik Hašek se vrátil do Pardubic. U megaskluzavky pomáhal

Pardubice - Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se vrátil do svých rodných Pardubic, aby se v sobotu zúčastnil akce Slide Czech neboli Po česku na zadku.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení