VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava reflektuje i bouřlivý Slavíčkův temperament

Pardubice/Kameničky – Ve Východočeské galerii na pardubickém zámku je až do neděle k vidění unikátní výstava nejznámějšího českého krajináře Antonína Slavíčka.

27.8.2014
SDÍLEJ:

Antonín Slavíček - Motiv z Kameniček, 1903. Olej, plátno. Foto: Východočeská galerie Pardubice

„Klade si za cíl přiblížit jeho pobyt v Kameničkách u Hlinska. Představuje šedesát děl vytvořených v tomto období, pocházejících ze známých veřejných i soukromých sbírek," informovala náš Deník ředitelka Východočeské galerie Hana Řeháková.

Jaký byl člověk?

„Antonín Slavíček (žil v letech 1870 až 1910) patří k ikonám moderního českého malířství počátku 20. století. Těžko bychom hledali někoho, kdo se alespoň coby dítko školou povinné nesetkal s jeho klíčovým obrazem U nás v Kameničkách. Slavíčkova díla jsou chloubou galerií a zdobí mnohé soukromé sbírky. Patří zkrátka k tomu, co jsme si zvykli nazývat rodinným stříbrem," uvedla zástupkyně ředitelky Východočeské galerie Vanda Skálová.
Při pohledu na ně mnohého milovníka umění napadne, jaký byl vlastně Antonín Slavíček jako člověk?

„Z dobových fotografií na nás hledí tmavooký muž s bujnou kšticí a knírkem. Více o něm a jeho povaze prozrazují vzpomínky jeho přátel a souputníků. Ty shodně malíře charakterizují jako nesmírně sečtělého a inteligentního muže se širokými zájmy od literatury přes historii po dějiny náboženství," poznamenala Vanda Skálová.

„S takovým Slavíčkem se setkáme i na stránkách jeho korespondence. Jeho dopisy jsou velmi osobní a osobité svým místy až zajíkavým stylem, krátkými větami, které prozrazují vzrušení, když popisuje scény a situace, které se ho dotýkaly nebo když zachycuje své putování krajinou a okouzlení proměnami počasí a přírody," upřesnila.

„Z mnoha vzpomínek ho ale známe i jako ohnivého debatéra, který býval často a rád středem společnosti, přicházel se zajímavými tématy a názory a uměl je trefně formulovat. Pokud se ale s někým střetl, dokázal být v prosazování svých názorů tvrdohlavý až na samu mez bezohlednosti a setkání s ním často končívala prudkými slovními souboji nezřídka hraničícími s rvačkou. Za touto výbušností stál bouřlivý temperament, divoká a vášnivá povaha, kterou podle svědků dokázala mírnit jen jeho žena Míla," prozradila.

Se stejnou vervou se vrhal i do práce. Podle svědectví historika umění V. V. Štecha „Slavíček, když maloval, dělal dojem, jako by se s někým neviditelným rval, jako by něco trhal. Přiskakoval k plátnu, odskakoval, bil do plátna a vše v takovém chvatu, jakoby šlo o život. Naši hoši, kteří mu směli být na blízku, vypravovali, že pan Slavíček, když maluje, i křičí a kleje a že neví, co se kolem něho děje."

Výbušná povaha

Jeho živelnost a výbušná povaha stály bohužel i za jeho nejtěžším a nejtragičtějším krokem – za rozhodnutím vzít si život. Po záchvatu mrtvice, kterým byl stižen v létě roku 1909 při koupání, se zotavoval jen zvolna. Představa, že už nikdy nebude moci pracovat jako dříve, že jeho zdravotní stav zůstane navždy mrtvicí poznamenán, ho přivedla k rozhodnutí odejít dobrovolně z tohoto světa.

Antonín Slavíček se zastřelil 1. února 1910 a mladé české umění tím utrpělo jednu z nejbolestnějších ztrát.

Autor: Redakce

27.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká.
19

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Pardubice - Díky vstřícnosti pardubické porodnice vám dnes na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších Pardubáků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení