VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Marika Procházková: Sám bůh by asi proti láskyplným vztahům kněžích v církvi nebyl

Pardubice - „Celibát je svazující a nezdravý,“ nebral si v Pardubickém letním kině servítky Jiří Vyorálek, představitel faráře Járy z filmu Kuličky

3.7.2008
SDÍLEJ:

Letní kino v PardubicíchFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

„Jakmile jsem v letním kině, připomenu si pubertu, kdy jsem s mou kamarádkou začala do jednoho takového v Brandýse nad Labem chodit. Cestou tam jsme šly krásným, romantickým poloostrovem a vyhlížely naše první lásky,“ zavzpomínala herečka Marika Procházková, jedna z hvězd nového českého filmu Kuličky, který v úterý večer zahájil letošní ročník Pardubického letního kina. „Jsem šťastná, že takový projekt v Pardubicích je a zároveň příjemně překvapená, že na Kuličky přišlo tolik lidí. Jak jsem měla možnost vypozorovat, tak publikum navíc bylo velmi vnímavé,“ poznamenala herečka, která prý podobným počinům moc fandí. „Jsem totiž ten typ, který má rád malé krámky a osobitá kina a ne obchodní domy a multiplexy,“ konstatovala Marika Procházková.

Čistá mrcha? To ne!

„Věřím, že už brzy přijde doba, kdy budou lidé unavení z internetu a počítačů a budou jim opět chybět dotyky, psaní dopisů a komunikace tváří v tvář. Mám pocit, že řada moderních vymožeností nám krade nejen čas, ale i duši,“ svěřila se herečka, jež v jedné ze čtyř povídek ztělesnila postavu Lady. Ta jako nevěřící přijde na „spolčo“ na katolickou faru a tam svede faráře Járu. „Režisérka a scénáristka Olga Dabrowská po mně původně chtěla krystalickou mrchu. Já jsem s tímto pojetím zásadně nesouhlasila, takže jsme potom měnili i poměrně dost textu. Snažila jsem se obhájit téma mé postavy, která je v tomto směru na rozdíl ode mě velmi statečná. Svou osamělost řeší tím, že se s ní snaží bojovat a za těmi láskami jde. Já to nevidím jako prostopášnost nebo lehkovážnost, ale jako metodu pokus – omyl. V tom jsem úplně jiná,“ nechala se slyšet Marika Procházková. „Osobně spíše čekám na věci, které přijdou a ona prostě bezhlavě jde do vztahů, kolikrát se i spálí, až ji spolužačka ze školy přesvědčí, že by věřící partner mohl být jiný než všechny ostatní, které měla předtím,“ pokračovala herečka.

„S paní režisérkou jsme se přely hlavně v tom, že já jsem Ladu vnímala jako ženu, jejímž hlavním záměrem není nabořit nějaký vyšší mravní princip svého partnera – kněze, že ho naruší jen tak mimo děk. Ona se do něj prostě zamiluje a protože nevěří v Boha, tak nerozumí tomu, čeho se dopouští. To já osobně bych do takového vztahu vůbec nešla. I kdyby se mi nějaký kněz fyzicky líbil, tak bych se o něj vůbec nepokoušela,“ uvedla Marika Procházková, jíž Olga Dabrowská potěšila i svou otevřeností a ochotou naslouchat opozitním názorům.

„Na tomto filmu mě bavilo také podle mého názoru velmi aktuální téma – mezilidská láska kontra církev a otázka víry v Boha,“ doplnila.
„Náš národ je velmi ateistický, což je mi líto, protože už od malička v Boha věřím. Naše rodina sice nikdy pravidelně do kostela nechodila, maximálně tak na půlnoční mši nebo o Velikonocích, ale vždycky jsem brala, jako že je přirozenou součástí mého života, stejně jako třeba mí rodiče nebo škola,“ podotkla Marika Procházková.

„Tato povídka ukazuje také náš vztah k církvi. I spousta věřících lidí se totiž není ochotna nějak instituciona〜lizovat. A co teprve, když se světská láska dotkne kněze! Ten pak musí řešit obrovské dilema. Ale proč by měl žít v celibátu? Ten stanovila církev, ale sám Bůh by asi proti láskyplným svazkům nebyl,“ přemítala herečka.

Má celibát smysl?

Podobně se vyjádřil i její kolega a filmový partner Jiří Vyorálek. „Celibát v dnešní době nemá žádný smysl. Je svazující a nezdravý,“ nebral si servítky představitel faráře Járy. „Stoprocentně vím, že Bůh je. Otázkou však je, který,“ přiznal Jiří Vyorálek. Ten tuto postavu kněze bral jako svou další osobní výzvu.

Doslova ho však šokovalo, když za ním režisérka Olga Dabrowská přišla s touto nabídkou. „Na to jsem nemohl reagovat jinak, než ji přijmout. A to už byla ta ženská manipulace, o které pojednává celý film,“ vtipkoval herec, jenž prý v poslední době v Pardubicích skoro bydlí.
„Před nedávnem jsem se teprve odstěhoval z Kostela svatého Bartoloměje, kde jsme točili televizní seriál Strážce duší. Většinou šlo o noční šichty, ale jako nájemný archeolog jsem si je docela užíval,“ pravil Jiří Vyorálek.

„Letní kino v Pardubicích je opravdu parádní, zvláště proto, že je zadarmo,“ dodal.

Ve filmové delegaci, která se objevila v Pardubickém letním kině, byl také kameraman David Čálek. „Nejlepší je, když si při sledování Kuliček diváci zavřou oči a zacpou uši,“ vtipkoval kameraman, podle něhož bylo natáčení dost náročné. „Na jednu povídku jsme měli třeba sedm nebo osm natáčecích dní. Na druhou stranu jsem vždycky chtěl točit na nějaké nezávislé technoparty, což se mi díky tomuto snímku podařilo. Když jsme natáčení připravovali, tak tito technaři najednou hrozně začali řešit, jestli se mohou zaprodat filmařům. Nakonec to byla super akce, což potvrdila i jedna z návštěvnic, která si nás stopla. Byla tak roztomile ,vykalená’ a měla radost z toho, jak to bylo super. Přitom nás tam málem policie nechtěla pustit, protože se odehrávala v lesích. Připadali jsme si, jako když jedeme na nějakou zakázanou protistátní akci,“ vyprávěl David Čálek.

Ve čtvrtek je v Pardubickém letním kině od 21.30 hodin na programu britský snímek Venuše. „Promítat se bude v Tyršových sadech v případě příznivého počasí opět zcela zdarma,“ uzavřel jeden z provozovatelů letního kina Jan Motyčka.

Autor: Tomáš Dvořák

3.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Dašické ulici v Pardubicích sice "jen" doutnalo jídlo, ale hasiči zachraňovali jeho obyvatele, který se nadýchal kouře.
8

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Pardubice - Ústí nad Labem

Druhé vítězství! Pardubice rozhodly opět po přestávce

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Pardubice – Kdyby se konala celosvětová soutěž v basketbalových znalostech, figuroval by v konečném pořadí vysoko. A kdyby v ní byl podobor mládež, tak by své konkurenty zválcoval. Asistent trenéra české reprezentace LUBOMÍR RŮŽIČKA se totiž hlavně soustředí na vycházející hvězdy. Nicméně. „Měli bychom produkovat více perspektivních mladých hráčů,“ říká důrazně rovněž hlavní kouč Svitav. 

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pardubice – Tři v horkém křesle. Historie oddílu tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice se dá mapovat až do devadesátých let dvacátého století. Žijeme však současností a tak jsme vyzpovídali předsedkyni spolku Evu Hrdinovou a handicapované sportovce, české reprezentanty Jaroslava Petrouše a Martina Zacha.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení