VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ať školy působí ve své oblasti!

Pardubice – Již více než stoletou tradici má gymnaziální vzdělávání v Pardubicích, jehož přímým pokračovatelem je Gymnázium Dašická, lidově zvané „Dašák"

22.12.2013
SDÍLEJ:

Poslední zvonění na Gymnáziu DašickáFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Za tuto dobu prošly tímto vzdělávacím ústavem stovky a stovky lepších i horších vy᠆učujících, kteří se podle svých schopností snažili předat svým studentům co nejvíce vědomostí a tím je co nejlépe připravit na další život, třídami gymnázia prošly tisíce a tisíce tu více, tu méně nadaných studentů, kteří se snažili co nejlépe se připravit na další život.

Vědomosti v praxi

Vyučující i studující vždy měli, mají a budou mít společný zájem. Na jedné straně předat a na straně druhé odnést si co nejvíce potřebných vědomostí, které jim umožní uplatnění v praxi.
Absolventi gymnázia v naprosté většině pokračují ve studiu na vysokých školách různých typů a zaměření.

Za  více než 100 let pomohlo Gymnázium Pardubice vychovat desítky a stovky významných odborníků, uznávaných jak v naší republice, tak i v celém světě.
A nyní chystá zřizovatel – krajský úřad – speciální a „nečekaný" vánoční a novoroční dárek. Tím je dlouho „tajně" připravované spojení Gymnázia Dašická se Sportovním gymnáziem.

Odpovídající nároky

Nemám nic proti sportovcům, ba naopak, mnoho z nich udělalo pro Pardubice i pro Českou republiku, pro jejich propagaci, mnohem víc, než všichni úředníci dohromady.
Jenže Sportovní gymnázium připravuje studenty, kteří nevidí ve většině případů své další působení ve studiu na vysoké škole, ale chtějí se zabývat svým vyvoleným druhem sportu. Tomu je přizpůsoben i celodenní režim Sportovního gymnázia, a co si budeme povídat, jsou tomu přizpůsobeny i nároky na hloubku učiva.

A tak to má být! Každému se má dostat takového vzdělání, jaké je potřebné pro jeho další život. Že vrcholový sportovec nebude perfektně ovládat derivace a integrály, asi každý rozumný člověk pochopí. Že absolvent gymnázia, který chce pokračovat ve vysokoškolském studiu na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, si nevystačí se zlomky a rovnicemi o dvou neznámých, asi taky každý pochopí.

Proto nechme obě gymnázia působit v těch oblastech, pro které jsou určené. Gymnázium Dašická nechme vychovávat budoucí studenty vysokých škol, budoucí odborníky v různých oborech vědy a techniky. A Sportovnímu gymnáziu ponechme samostatnost ve výchově úspěšných reprezentantů v mnoha sportovních odvětvích.

Obě gymnázia dělají pro reprezentaci svého města a kraje to nejlepší, co je v jejich silách. A dělají to výborně. Na oba vzdělávací ústavy buďme hrdí. Jsou skvělé, jsou totiž z Pardubic!

Lubomír Sedlák

Autor: Redakce

22.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Hokejisté se zapojili do projektu Extraligová NEJ

Ilustrační foto

Opilec v cukrárně nebyl hlídce neznámou postavou

Tradiční sezemická pouť opět nabídne závody přes lávku

Sezemice – Sobota i neděle bude v Sezemicích patřit Tradiční sezemické pouti. V sobotu program odstartuje ve 20 hodin pouťovou zábavou, to v neděli bude v Sezemicích živo od rána.

Fotbalové Pardubice řeší zásah v obraně

Pardubice – Prohra, vítězství, prohra. Fotbalisté Pardubic zatím v novém ročníku FNL vyhráli jen v domácím utkání nad Frýdkem-Místkem. A na svůj stadion Pod Vinicí se vrací znovu v sobotu, kdy v tradičním dopoledním termínu hostí Ústí nad Labem. 

Na poli "vyrostlo" auto. Vrak si majitel odklidil

Chvaletice - Nepojízdný vrak v poli strážníci majiteli připomněli.

Národní házená: Opatovičtí měli pevnější nervy v penaltové loterii

Opatovice nad Labem – Obhájci prvenství budou za rok zase obhajovat prvenství. Tento jednoduchý rébus „vymysleli“ národ ní házenkáři z Opatovic. Na stadiónu v Humpolci, který nese název V podhradí uspořádala zdejší Jiskra 69. ročník dvoudenního turnaje s názvem O pohár Zálesí. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení