VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dlouhodobě si kazíme vzhled města, říká zastupitel Pardubic Rubeš

Pardubice – Již mnohokrát jsem se zúčastnil diskusí o tom, zda jsou hezčí Pardubice, nebo Hradec Králové.

17.12.2013 5
SDÍLEJ:

Miroslav RubešFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Desítky let žiji v Pardubicích, považuji je za pěkné město s krásnou historickou částí  včetně zámku a nedám na ně dopustit.
Je ale také nesporné, že střed Hradce působí svými rovnoměrně vysokými mohutnými budovami a širokými ulicemi více dojmem velkoměsta. Je to  dáno už rozdílnou historií vzniku obou měst.
Je jistě těžké například najednou změnit třídu Míru tak, aby se nestřídaly vedle sebe staré nízké domy s novými šestipodlažními objekty. Snad se v budoucnu podaří i tento problém vyřešit.

Co považuji za zarážející, je to, že za hodně stavebních nedostatků v Pardubicích si můžeme sami a dále v této praxi pokračujeme. Zatímco některá města kolem nás se řídí určitými stavebními zásadami, Pardubice žádné nemají.
Co je platné, že se postaví sídliště s desítkami rodinných domů se sedlovými střechami, vzájemně si ladícími odstíny fasád a v jednotném stylu, když městu nic nebrání v tom, aby hned vedle povolilo stavby s plochou střechou, zcela odlišnou barvou fasády, nebo přímo v sídlišti schválilo jakýmkoliv způsobem řešené ploty. Je jistě správné, když si každý majitel domku může na odvrácené straně pozemku postavit zahradní domek nebo pergolu. V Pardubicích si ale může i ve směru do ulice každý postavit co chce, pokud mu patří pozemek.

Neexistuje žádné pravidlo o tom, kde mají stát obchodní domy a jak mají vypadat, aby   se hodily do okolní zástavby, jaké střechy mají mít domy v určitých lokalitách, jaký vzhled mají mít ploty nebo co lze postavit před linii domů směrem do veřejné ulice, takže se setkáváme s „lidovou tvořivostí" se souhlasem úřadů. Sami úředníci magistrátu nyní nemají velkou šanci tomu zabránit, kromě určitých omezení v památkové zóně.
I přímo ve středu města se můžeme setkat s prohřešky ve vzhledu zástavby.

Ne vše zlé lze svést na totalitní dobu

Ne všechno lze svést na období před listopadem 1989. Existuje i názor, že výstavba bez jakýchkoliv omezení je známkou svobody každého občana.
Jenže určité, ať už psané, nebo jinak dohodnuté, regule ctí i země na západ od nás.

Nejsem odborník na stavebnictví, ale vím, že v našem městě, a také v jeho zastupitelstvu i na obvodech, máme řadu stavařů, projektantů a architektů, kteří prokázali své schopnosti i mimo Pardubice.
Někteří z nich navrhují úspěšně stavby pro okolní města a vědí, že určitá pravidla jsou nutná, aby se zachoval kultivovaný ráz města.
Proč určité regule (nemusely by být ani přehnaně přísné) neexistují také v Pardubicích? Bez nich můžeme v podstatě postavit cokoliv kdekoliv. Starší zástavbu dodatečně už asi nevylepšíme, ale snad by určitá regulace pomohla například u nové předměstské výstavby. Tato agenda by mohla být například v kompetenci odboru hlavního architekta magistrátu.

Doufejme, že dříve nebo později dojde k nápravě, abychom si zavedli ve stavebním rozvoji města nějaký řád a alespoň do budoucna se mohli podobou naší nové výstavby chlubit.
Na tento problém upozorňuji proto, že mně jako občanovi dnešní praxe vadí, podobně jako řadě spoluobčanů, a s těmito problémy se setkávám. Vzhled města i jeho okrajových částí považuji za důležitý prvek přispívající k pohodě bydlení a za součást propagace města pro návštěvníky nebo i pro případné nové obyvatele.                 

Miroslav Rubeš, zastupitel města Pardubic

Autor: Redakce

17.12.2013 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení