VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fraňková: Optimalizace středních škol není optimalizací

Pardubice - „Nejde o nejlepší variantu z možných, ale o soubor nekoncepčních rozhodnutí kraje.“

18.4.2011
SDÍLEJ:

Štěpánka FraňkováFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

V souvislosti s redukcí počtu středních škol jsem si od paní krajské radní Pernicové vysloužila nálepku nedůvěryhodného populisty, který se chce zalíbit za každou cenu a bez znalosti věci. Mrzí mne, že se paní radní snižuje k útokům založeným na polopravdách a lžích, zastírajíc vlastní nekompetentnost.

Nejlepší řešení? Ne!

Jsem přesvědčena, že jako primátorka Pardubic a občan Pardubického kraje mám nejen právo, ale i povinnost se vyjádřit ke připravovaným změnám v pardubických středních školách, zejména k redukci počtu studijních míst. Při nejlepší vůli nemohu nenapsat „k optimalizaci škol“, neboť ta je výběrem nejlepší varianty z možných. A tou pro mě soubor nekoncepčních rozhodnutí Pardubického kraje v oblasti školství rozhodně není.

Je mi líto, že jsem paní radní pobouřila tím, že hovoříc o nových oborech na chemické průmyslovce, nepoužívám jejich správné a přesné názvy. Já se ale nedomnívám, že v této diskusi o středních školách je „tabulkový“ název oboru tím největším problémem.

Proto mě mrzí, že se paní radní více nezamýšlí nad tím, co říkám, a nad důvody toho, proč její informace a argumenty přijímám s nedůvěrou.
Nezpochybňuji, že jsem jako členka krajského zastupitelstva loni v červnu hlasovala pro změny ve školství. Stále si myslím, že je třeba reagovat na klesající počty studentů a na potřeby trhu práce. Pokud si ale dobře vzpomínám, schválený dokument nehovoří o slučování potravinářské školy se Střední odbornou školou (SOŠ) a Středním odborným učilištěm (SOU) Poděbradská, ale o sloučení Poděbradské se školou a učilištěm v Rybitví (viz web Pardubického kraje).

Po medializaci faktu, že rybitevská škola krátce předtím prošla rekonstrukcí a modernizací za více než 100 milionů korun (z veřejných prostředků), přestalo se o slučování škol mluvit.

A náhle se objevil další „koncepční“ nápad na sloučení potravinářské průmyslovky, pro změnu se školou v Poděbradské.

Proč ta kritika?

Proč jej kritizuji a proč jsem hlasovala proti? Zaprvé proto, že jsem pro zodpovědné rozhodnutí neměla dostatek informací, neboť podklady jsem dostala dva dny (?!) před jednáním krajského zastupitelstva a o odložení hlasování jsem marně prosila. Nebyla a nejsem přesvědčena o tom, že sloučení je krokem koncepčním, vedoucím k úsporám a zkvalitnění středoškolského vzdělávání v Pardubicích.

Zadruhé jsem sloučení odmítla proto, že k získání podpory zastupitelů se paní radní na tomtéž zastupitelstvu 17. února nerozpakovala použít lži, tvrdíc, že Střední průmyslová škola chemická (SPŠCH) má ministerstvem školství schválené otevření dvou nových oborů a prostory v Poděbradské tedy nutně potřebuje. To prokazatelně nebyla pravda. O zápisu obou oborů do rejstříku škol a školských zařízení rozhodlo ministerstvo školství až týden po jednání zastupitelstva, přičemž otevření jednoho z nich podmínilo uzavřením dohody s ministerstvem vnitra.

Ostatně, v případě chemické průmyslovky, jejíž sloučení s potravinářskou školou bych já, ale i řada odborníků, považovala za logičtější a hospodárnější krok, to není jediná podivnost. Škola koncem ledna zveřejnila seznam oborů pro přijímací řízení na následující školní rok, ve kterém, v rozporu se zákonem, uvedla i dva v té době ještě nezapsané obory.

Paní krajská radní strpěla to, že ředitelka SPŠCH nerespektuje školský zákon, a následně vědomě o zapsání oborů do rejstříku lhala i krajským zastupitelům.

Alarmující na celé situaci je to, že krajská reprezentace, přes veškeré proklamace, evidentně nemá potřebu jakékoli změny konzultovat s těmi, jichž se týkají, v našem případě s městem.

Mediální výkřiky typu „Pojďme si o tom pohovořit“ si pak mohu vysvětlit jen jako naprostou ztrátu smyslu pro realitu. Paní radní, proč jste o připravovaném zásahu do středního školství v Pardubicích nehovořila třeba na společné schůzi rad kraje a města 3. února, tedy dva týdny před jednáním krajských zastupitelů, kteří o sloučení škol rozhodovali? Těžko pak věřit tomu, že kraj ve věci středního školství postupuje průhledně a koncepčně.

Štěpánka Fraňková, primátorka Pardubic

18.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Tuři zdolali Beksu. Byl to boj jako hrom

Ilustrační foto

Z okna se linul kouř. Majitel bytu spal při vaření

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

O voličský průkaz je možné požádat do středy

Pardubický kraj – Volby do Poslanecké sněmovny se kvapem blíží. Kdo by rád odevzdal svůj hlas, ale nebude se 20. a 21. října zdržovat v místě svého trvalého pobytu, můžeš volit na voličský průkaz v jakémkoliv stálém volebním okrsku na území České republiky.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Záchranář uskakoval před autem. Řidič si fotil nehodu

Pardubický kraj – Srážka dvou aut na obchvatu Holic. Tři posádky záchranné služby, dva potlučení řidiči, jeden téměř přejetý záchranář. Situace, která bohužel není nijak neobvyklá.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení