VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Každý člověk vyprodukuje třicet kilogramů plastů ročně

Pardubice – Na území Evropské unie je kolem sedmi tisíc černých skládek. Nejvíc jich mají Italové.

31.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv VLP

Je léto, prázdniny, pro většinu z nás je to chvíle, kdy můžeme hodit svoje starosti za hlavu. Co bychom za hlavu házet rozhodně neměli, jsou odpadky.
Představte si dovolenou u rybníku – rozhodnete se jít do vody a stoupnete do obalu od brambůrek, koupete se a vedle vás si plave PET láhev, odcházíte a na sandály se vám nalepí obal od nanuku. Podobně idylická může být i dovolená u lesa – hledáte houby, najdete kelímek od jogurtu, trháte maliny a pod nohama vám šustí igelitový sáček, chcete si na chvíli odpočinout a sednete si mezi obaly od bonbonů.

Černé skládky nejsou nijak vzácným jevem. Na území Evropské unie je jich kolem sedmi tisíc. Nejvíc nepovolených skládek mají v Itálii, o něco lépe je na tom Řecko, Francie a Bulharsko.

Zkuste někdy během své dovolené spočítat, kolik jste našli například pohozených plastových obalů. Jen pro srovnání - na celém světě se vyprodukuje něco kolem sto milionů tun plastů ročně. Recyklují se necelá čtyři procenta. Množství plastových obalů, které skončí volně v přírodě, se dá spočítat jen obtížně.
Spotřeba plastů každoročně roste. V České republice vyprodukuje každý člověk kolem třiceti kilogramů plastů za rok. Z toho více než osmdesát procent tvoří různé obaly.

I na dovolené můžete třídit odpad. Kontejnerů na tříděný odpad je v České republice více než 178 tisíc. Dnes už jsou kontejnery běžné nejen ve všech větších obcích, ale najít je můžete i ve většině malých obcí, během cyklovýletu, horské túry nebo na letním tábořišti. Všude platí stejná pravidla – do žlutého kontejneru patří plasty, do modrého papír a do zeleného sklo.

Třídění odpadu vám příliš času nezabere a přitom třeba právě díky vám vznikne další plastové lehátko, na kterém můžete příjemně relaxovat.

Tomáš Pešek, regionální manažer EKO-KOM, a.s.

31.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení