Je léto, prázdniny, pro většinu z nás je to chvíle, kdy můžeme hodit svoje starosti za hlavu. Co bychom za hlavu házet rozhodně neměli, jsou odpadky.
Představte si dovolenou u rybníku – rozhodnete se jít do vody a stoupnete do obalu od brambůrek, koupete se a vedle vás si plave PET láhev, odcházíte a na sandály se vám nalepí obal od nanuku. Podobně idylická může být i dovolená u lesa – hledáte houby, najdete kelímek od jogurtu, trháte maliny a pod nohama vám šustí igelitový sáček, chcete si na chvíli odpočinout a sednete si mezi obaly od bonbonů.

Černé skládky nejsou nijak vzácným jevem. Na území Evropské unie je jich kolem sedmi tisíc. Nejvíc nepovolených skládek mají v Itálii, o něco lépe je na tom Řecko, Francie a Bulharsko.

Zkuste někdy během své dovolené spočítat, kolik jste našli například pohozených plastových obalů. Jen pro srovnání - na celém světě se vyprodukuje něco kolem sto milionů tun plastů ročně. Recyklují se necelá čtyři procenta. Množství plastových obalů, které skončí volně v přírodě, se dá spočítat jen obtížně.
Spotřeba plastů každoročně roste. V České republice vyprodukuje každý člověk kolem třiceti kilogramů plastů za rok. Z toho více než osmdesát procent tvoří různé obaly.

I na dovolené můžete třídit odpad. Kontejnerů na tříděný odpad je v České republice více než 178 tisíc. Dnes už jsou kontejnery běžné nejen ve všech větších obcích, ale najít je můžete i ve většině malých obcí, během cyklovýletu, horské túry nebo na letním tábořišti. Všude platí stejná pravidla – do žlutého kontejneru patří plasty, do modrého papír a do zeleného sklo.

Třídění odpadu vám příliš času nezabere a přitom třeba právě díky vám vznikne další plastové lehátko, na kterém můžete příjemně relaxovat.

Tomáš Pešek, regionální manažer EKO-KOM, a.s.