VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Že poslanci berou 'málo'? Vždyť nic nedělají!

Východní Čechy - /KOMENTÁŘ/ - Východočeský politologa publicistaJiří Štefek o platech českých zákonodárců.

28.5.2011 1
SDÍLEJ:

Jiří Štefek.Foto: Archiv Deníku

Do médií v těchto dnech prosakují zprávy o narůstající nespokojenosti poslanců s jejich příjmy.

Když se loni na podzim přijímaly úsporné zákony, čeští zákonodárci si totiž odsouhlasili i snížení svých platů.

Ale jak už to v české politice chodí, mnozí zákonodárci si ani nepřečetli, pro co hlasují a za pár týdnů se při pohledu na svou lednovou výplatní pásku nestačili divit: některým z nich totiž klesl čistý plat až o dvacet tisíc korun.

Řada poslanců je z toho poněkud více frustrovaná a na střeše Poslanecké sněmovny už si i vrabci cvrlikají, že takto „zchudlí“ zákonodárci chystají plán, jak narovnat výši svých platů, a to alespoň na loňskou úroveň. Údajně se už jen hledá způsob, jak to šikovně zaonačit a kdo na sebe vezme roli obětního beránka, který to navrhne. Všichni jsou si totiž velice dobře vědomi, jak prudká by následovala kritika ze strany médií a veřejnosti.

Kolorit celé situace dokreslují nářky poslanců, jak se musí uskromnit, že údajně nemají na cestu do Prahy a nebo své „nízké“ platy srovnávají s řediteli nebo manažery státních podniků. Jak dojemné, že?

Nehodlám se tu nyní zabývat platy šéfů ČEZ, Českých lesů nebo Čepra, i když i ty by samozřejmě stály za komentář. Zůstaňme u zákonodárců.

Zde budiž řečeno asi tolik, že pány a dámy z českých a moravských luhů a hájů ke kandidatuře do zákonodárných sborů nebo do aktivní politické kariéry nikdo nenutil. Bylo to jejich svobodné rozhodnutí a nikoliv lidská oběť, jak se nyní mnozí skoro snaží naznačit.

Dále platí, že i po snížení platů jsou příjmy zákonodárců v průměru minimálně na trojnásobné výši oproti průměrným platům v zemi (v loňském roce 23 951 korun).

A i to je velice iluzorní příměr: v Česku jak známo plné dvě třetiny lidí ani na průměrný plat nedosáhnou a každý měsíc na své pásce najdou sumu ještě o několik tisícovek menší.

Jednou z cest, jak vrátit platy na původní úroveň, je metoda takzvaného „legislativního přílepku“ k jinému zákonu. Takové řešení je nepochybně nejrychlejší. Nicméně není ústavně čisté, Ústavní soud kdysi metodu přílepků k zákonům odmítl. V krajním případě by se měl zachovat tak i nyní.
A na závěr to hlavní. Když si zákonodárci chtějí zase zvýšit své platy, měla by tu zaznít otázka, zda si to zaslouží? Odpověď je nasnadě: nezaslouží. Oni si v podstatě nezaslouží ani své současné, tedy snížené platy. Produktivita jejich práce je velice mizerná.

Kvůli vládní krizi tu poslanci neřešili nic jiného než soudržnost kabinetu nebo mimořádné schůze k vyslovení nedůvěry vládě.

Vymýšlejí obstrukce, trumfují se v planém žvanění na plénu a nebo se zabývají takovými „kravinami“, jako jestli má dostat poslanec Daniel Korte pokutu za to, že při hlasování o nedůvěře vládě své „proti návrhu“ vyzpíval.

Podtrženo sečteno, celé záležitosti by se měla věnovat mimořádná pozornost, a to obzvlášť během léta, kdy během dovolených a horkých dnů u vody člověk leccos přehlédne a pro prosazení zmíněného záměru můžou být příhodnější podmínky.

Uvědomme si, že finanční situace naší země není růžová a kdo jiný, než naši zvolení zástupci by měli jít příkladem. Nikoliv v hrabivosti, ale v uměřenosti. Pokud jí nejsou schopni, nemají na svém místě co dělat!

Jiří Štefek,
východočeský politolog
a publicista

28.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Dašické ulici v Pardubicích sice "jen" doutnalo jídlo, ale hasiči zachraňovali jeho obyvatele, který se nadýchal kouře.
8

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Asistent trenéra reprezentace Lubomír Růžička.

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pardubice – Tři v horkém křesle. Historie oddílu tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice se dá mapovat až do devadesátých let dvacátého století. Žijeme však současností a tak jsme vyzpovídali předsedkyni spolku Evu Hrdinovou a handicapované sportovce, české reprezentanty Jaroslava Petrouše a Martina Zacha.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Na pardubických Olšinkách bude sraz koček

Pardubice – Prostory ABC klubu na Olšinkách se v sobotu naplní chovateli koček a samozřejmě i jejich chlupatými svěřenci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení