VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Loni nedostatek míst ve školkách náměstek primátorky Tauber kritizoval, letos ho však považuje za úspěch

Pardubice - „I letos se přistavovalo, ale i přesto děti, kterým budou tři roky v příštím roce, nárok na školku nemají,“ říká zastupitel Lejhanec.

11.8.2011
SDÍLEJ:

Jiří Lejhanec, zastupitel města Pardubice a předseda Oblastního sdružení ODS PardubiceFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

V loňském roce se kapacita mateřských škol navyšovala doslova na poslední chvíli a zapříčinila nemalou roztržku mezi tehdejšími kandidáty na primátora města. Nejhlasitějším kritikem se stal Jindřich Tauber, který letos obrátil a čtyřicet šest neumístěných dětí považuje za úspěch.

Město Pardubice má propracovaný bodový systém přijímacího řízení do mateřských škol, přesto však podávání přihlášek nedokáže korigovat, z čehož těží rodiče předškolních dětí. Předškoláci totiž musí být ze zákona přijati přednostně, a tak se do pardubických školek dostaly i čtyři děti, které nemají ve městě trvalé bydliště.

Přihlásit dítě do školky v místě zaměstnání jednoho z rodičů bývá mnohdy snazší, než aby dítě docházelo či dojíždělo do školky v místě bydliště. Letos se do pardubických školek dostali sice jen čtyři mimoměstští, ale naučí-li se rodiče této možnosti v budoucnu využívat, budou mít mladší pardubické děti smůlu.

Hlavním problémem pardubických mateřinek jsou děti mladší tří let. Na jednu stranu je pochopitelné, že mateřské školy nepřijaly děti, jež dovrší tří let teprve příští rok na jaře, na druhou stranu však vyvstává otázka, co s těmito dětmi?

Matky se budou chtít vrátit do práce, navíc zaměstnavatel drží místo pouze tři roky, ale pokud nebude dítě docházet do mateřské školy, těžko žena na „drženou“ pracovní pozici nastoupí.

V loňském roce kritizoval Jindřich Tauber vládnoucí koalici, kterou označil za tu nejhorší od roku 1989.
Jenže i tato velmi špatná koalice si uvědomovala palčivý nedostatek míst v pardubických školkách a snažila se na něj reagovat přístavbou nových míst.
Letos se také přistavovalo, ale i přesto děti, kterým budou tři roky v následujícím roce, nárok na školku nemají.

Místo zdůraznění nadstandardu, za který pan námětek považuje umístění všech tříletých pardubických dětí do mateřských škol, by měl spíše nabídnout adekvátní pomoc matkám, které se na jaře příštího roku budou chtít vrátit do zaměstnání.

Jiří Lejhanec, zastupitel, města Pardubice za Občanskou demokratickou stranu (ODS)

11.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Tři body z Vítkovic! Fotbalisté Pardubic udrželi náskok i v oslabení

Ilustrační foto

Jedenáctiletí si domluvili noční toulačku, bez rodičů

Historická vozidla se budou prohánět po Železných horách

Přelouč – Železné hory budou v sobotu hostit další rallye. Tentokrát však nepůjde o moderní rychlá auta, k desátému ročníku Rallye Železné hory vyjedou historická vozidla. 

Bonbónová stezka podél Labe

Pardubice - Strážníci si zahráli na sběrače sladkostí. Na linku pardubické městské policie se totiž obrátil volající, který upozornil na zvláštní jev.

Starý Mateřov bude slavit. 790 let od založení obce

Starý Mateřov – Obec Starý Mateřov slaví. Tento víkend v sobotu si připomene výročí 790 let od svého založení. V jedenáct hodin budou oslavy zahájeny u pomníku padlých. 

Zlodějka využila otevřených dveří, vloupala se k seniorce

Pardubice - Okradení staré ženy zabránil příchod ošetřovatelky a příjezd policistů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení