VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Návrh vedení města je podle starosty neproveditelný

Pardubice - „Celou záležitost musí projednat naše stranické orgány," uvedl Jindřich Tauber z ČSSD

19.10.2012 1
SDÍLEJ:

Starosta pardubického obvodu III Vítězslav ŠtěpánekFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

„Když se podíváme na podobně velká města, tak jsou Pardubice v počtu městských obvodů výjimkou."  Tak zní jeden z hlavních argumentů pardubické primátorky Štěpánky Fraňkové v boji za zredukování počtu městských částí.

Návrh na novou strukturu města vzešel od Sdružení pro Pardubice (SPP).
Nyní by ho měli projednávat koaliční partneři. Reakce ČSSD, TOP 09 ani Pardubáků prý nebyla negativní.
„Bude to ale ještě dlouhý proces, celou záležitost musí projednat naše stranické orgány. Je to dost velká změna," konstatoval náměstek pardubické primátorky Jindřich Tauber z ČSSD.

Po volbách 2014

V písemné podobě dostali návrh předsedové všech zastupitelských klubů. Pokud by návrh schválilo Zastupitelstvo města Pardubic, mohla by nová koncepce platit po volbách v roce 2014.
A co na to říkají starostové dotčených obvodů? Radostí pochopitelně nehýří, ti, kteří vzešli z SPP, jsou ale s linií své strany smířeni.
„Jsem s tímto návrhem seznámen, ve Sdružení jsme diskutovali o různých možnostech, nakonec jsme schválili tuto a já to respektuji. Uvidíme, co na to řeknou koaliční partneři. Výhradou proti této variantě může být třeba to, že se ztratí bezprostřední kontakt s voliči, který na obvodech byl," nechal se slyšet starosta Městského obvodu (MO) Pardubice I Jaroslav Menšík (SPP). Mnohem ostřejší kritika ovšem zaznívá z úst starostů za ODS.

Poradní funkce

„Na návrhu vedení města se nám nelíbí především fakt, že právo na samosprávu by bylo přiznáno pouze malé skupině okrajových částí města. Navrhované komise místních částí by navíc měly pouze iniciativní a poradní funkci," uvedl starosta třetího obvodu Vítězslav Štěpánek (na snímku). Město navíc podle Štěpánka hodlá zrušit obvody, které za sebou mají prokazatelné výsledky práce.
„Slibům města, že budou maximálně posíleny samosprávné činnosti nových místních částí, třeba správa nebytových prostor, kompletní zimní údržba a podobně, nelze věřit. Vždyť ani nesplnili usnesení zastupitelstva předložit realizaci záměru na posílení pravomocí MO. Největší slabinou návrhu v této části je ale fakt, že je pro příští volební období v tomto rozsahu neproveditelný," upozornil Vítězslav Štěpánek.
„Jediné, co může současné zastupitelstvo rozhodnout, je zrušení některých městských obvodů ke dni ukončení volebního období. Důsledky tohoto rozhodnutí by se projevily nevyhlášením voleb do zrušených MO v roce 2014. Současné zastupitelstvo města však nemůže určovat počty náměstků, radních a už vůbec ne uvolněných v příštím volebním období. To samé platí o nových komisích místních částí," vysvětlil starosta pardubické Dubiny.
Vedení města hovoří o úspoře zhruba 15 milionů ročně, ODS ale zpochybňuje i toto číslo. „Reálná úspora by byla zhruba pět milionů korun," dodal Vítězslav Štěpánek.

Autor: Lukáš Dubský

19.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení