VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Nebojte se projevit vlastní názor," vyzývá primátorka

Pardubice - Podle Štěpánky Fraňkové je dané slovo v pardubické politice bezcenným platidlem.

13.6.2013 7
SDÍLEJ:

Štěpánka Fraňková, primátorka PardubicFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

V posledních týdnech bylo na adresu pardubických městských obvodů řečeno mnohé.

Odpůrci dělení města hovořili většinou o finanční náročnosti takovéhoto členění, zastánci obvodů o výhodách, které přinášejí lidem.

Nyní je na vás, obyvatelích Pardubic, abyste rozhodli o tom, jaké město budeme v příštích letech mít.

Jako primátorka Pardubic vás všechny prosím, abyste si právě dnes udělali čas a přišli k referendu.

Pardubice se ocitly na rozcestí a nejen město, ale zejména my, politici nyní potřebujeme vaši pomoc, váš názor. Ani jednotlivé politické kluby totiž nejsou jednotné v názoru, jakou cestou se vydat. Proto jsme se rozhodli požádat o názor vás, občany města. A pokud vás k referendu přijde dost, budeme vaše rozhodnutí považovat za jasný a závazný pokyn, jak dál postupovat.

Zefektivnit správu

Mně osobně žádné rozhodování nečeká. Do komunálních voleb šlo Sdružení pro Pardubice s cílem maximálně zefektivnit veřejnou správu při zachování několika takzvaně venkovských obvodů, které mají své opodstatnění, a naopak zrušit obvody centrální.

Jsem stále přesvědčena, že takovýto model by byl rozumný přívětivý k lidem a šetrný k městské pokladně.

Ráda bych se zastavila u kampaně k referendu. Když jsme ji připravovali, dohodli jsme se s předsedy všech zastupitelských klubů, že z prostředků města, tedy z veřejných peněz, bude financována kampaň ryze informační, cílená na to, aby obyvatelé Pardubic pochopili důležitost tohoto hlasování a k referendu přišli.

Agitaci pro či proti existenci městských obvodů jsme nechali na samotných politických subjektech. Jak se ukázalo, v pardubické komunální politice je dané slovo bezcenným platidlem. Političtí představitelé některých městských obvodů se vydali cestou dehonestace těch, kteří mají opačný názor. Namísto argumentů použili směsic pomluv, lží a polopravd. Pro svou manipulaci zneužili obvodní zpravodaje, financované z veřejných peněz a určené k přenosu informací o dění v dané lokalitě, nikoli k prosazování osobních zájmů politiků.

Vím, že stále platí úsloví o kaprech a vypuštěném rybníku. Věřím ale také ve zdravý úsudek obyvatel Pardubic.

Otázka, na kterou potřebujeme znát odpověď, nestojí obvody nebo nic, ale obvody, nebo úspornější forma samosprávy. Existují jiné možnosti uspořádání, při nichž je možno ušetřit městské peníze, zkvalitnit služby pro občany a samosprávu jim přiblížit více než dnes.

Nemá cenu zde opakovat čísla vypovídající o tom, kolik nás městské obvody stojí. Je snadné si spočítat, že pokud Pardubice zredukují počty z veřejných peněz odměňovaných politiků, a dnes jich máme 12 placených plně a dalších 141 pobírajících za své funkce pravidelnou odměnu, ušetří nemalé prostředky.

Jediná radnice

Většinu obdobně velkých měst řídí jediná radnice a vystačí tam s pěti uvolněnými politiky a zhruba čtvrtinou zastupitelů. Podobné je to s počty úředníků, kteří dnes působí na městských obvodech. Rozhodně neplatí přímá úměra, že místa zrušená na obvodech přecházejí s agendou na magistrát.

Například loni bylo v souvislosti s převodem agend stavebního úřadu na město na městských obvodech zrušeno dvanáct míst, na magistrátu jich ale vzniklo pouze sedm. Roční úspora zhruba dva miliony korun.

Dámy a pánové, každý z vás má právo na vlastní názor. Nebojte se jej projevit, přijďte hlasovat v referendu.

Štěpánka Fraňková, primátorka města Pardubic

Autor: Redakce

13.6.2013 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější.

Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější

Makrlík již postává těsně přede dveřmi do desítky

Pardubice – Finále na turnaji extratřídy. Crossmintonista Petr Makrlík nakonec bral na turnaji kategorie 500 stříbro.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Waynes se vyhoupli do čela slowpitchové ligy

Pardubice – Vedou! Ve výhni trutnovského Red fieldu pokračovala za účasti pěti český a dvou německých týmů pátým kolem Česká slowpitchová liga. O první tři místa se podělili Hangarounds, Rytíři Trutnov a Waynes Pardubice. 

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení