VYBRAT REGION
Zavřít mapu

"Nevěřícně kroutím hlavou," říká Košař

Pardubice - NÁZOR architekta a zastupitele Milana Košaře k územnímu plánu města Pardubic.

2.9.2014 5
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Jako architekt se v procesu územního plánování pohybuji již 30 let a jako člen představenstva České komory architektů mám právě tento obor v pracovní náplni. Na to, co se v současnosti odehrává kolem připravovaného Územního plánu Pardubic, musím reagovat především jako architekt, nikoliv jako člen zastupitelstva, ačkoliv také z této pozice nad některými situacemi jen nevěřícně kroutím hlavou.

Iniciativa některých zastupitelů zejména z řad KSČM, ODS a TOP 09 v poslední době by mohla budit dojem, že se konečně zvýšil zájem o tak důležitý dokument, jakým Územní plán Pardubic bezesporu je a že je tato aktivita vyvolána snahou prosadit do tohoto koncepčního dokumentu rozumné podněty, které by pomohly rozvoji města.

Strategie a cíle

I přes některé výhrady, které k rozpracovanému novému územnímu plánu také mám, jsem přesvědčen, že jak vlastní varianty řešení, které budou teprve posuzovány, tak i zadání tohoto dokumentu, jsou zpracovány odpovědně a v souladu se strategií a cíli územního rozvoje České republiky. Úkolem územního plánu je zajistit podmínky pro harmonický a udržitelný rozvoj řešeného území, zajistit dostatek rozvojových ploch pro různé funkce a zajistit k nim potřebnou infrastrukturu. Zároveň je však třeba chránit hodnoty v území, a to jak ty vytvořené lidskou činností, tak i ty přírodní.

V rozporu s tím je snaha některých zastupitelů prosadit třeba území vlevo od Hradecké ulice za mostem Pavla Wonky směrem do Polabin jako lokalitu k zastavění, přestože se jedná o kvalitní zeleň, navíc s chráněným biocentrem. Měly by se tu stavět rodinné domky nebo bytové domy? Navíc v místě atakovaném hlukem z dopravy. To snad nemůže napadnout ani naprostého laika.

Na území krajského města je mnoho nevyužitých lokalit pro bytovou výstavbu, například kasárna Hůrka, Masarykovy kasárna na Skřivánku, areál bývalé Prokopky na Palackého třídě, areál bývalé Tesly na Kyjevské ulici… Navíc se nikdo do větší výstavby bytů příliš nehrne.

Nechápu také výroky a postoje Miroslava Petráně. Jeho názorové obraty a obhajoba postojů, o nichž by jako architekt měl vědět, že jsou neobhajitelné, svědčí buď o tom, že není v tomto oboru takovým odborníkem, za jakého se vydává, anebo je jeho jednání čistě účelové. Překvapením je pro mě také skutečnost, že právě ti zastupitelé, kteří před časem „zadání" nového územního plánu schválili nebo se na něm dokonce i sami podíleli, nyní jeho znění zpochybňují.

Myslím, že nejde ani tak o chybu ve vzájemné komunikaci mezi zastupiteli, pořizovatelem a zpracovatelem územního plánu, ale spíše o snahu protlačit za každou cenu svoje osobní zájmy na úkor těch veřejných a společných. Jistě by nebylo bez zajímavosti dotáhnout do konce návrh zastupitele za KSČM Václava Snopka a zveřejnit, komu patří pozemky navrhované ve změnách územního plánu či v novém územním plánu k jinému využití než doposud.

Smyslem a cílem územního plánu je mimo jiné také dosažení dohody o využívání území, o vyváženosti mezi veřejným zájmem a zájmem vlastníků, s přihlédnutím k možnostem a přiměřeným potřebám rozvoje řešeného území, a také k ochraně jeho stávajících hodnot. Nemyslím si, že prioritou rozvoje krajského města je navrhovat za každou cenu co největší počet rozvojových ploch, k jejichž naplnění by musel počet obyvatel narůst až o polovinu, ale spíše vytvářet takové podmínky v území, aby se tady dobře žilo.

Milan Košař, pardubický radní a architekt

Autor: Redakce

2.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Dynamo zdolalo podruhé Motor. Tentokrát po obratu

Pohřesovaná Markéta Lohynská

Policie hledá vozidlo a jeho řidičku, která hrozí sebevraždou

Nepoučitelný zloděj, za čokoládu už mu hrozí soud

Pardubice - Krást se nemá. Krást opakovaně už vůbec.

Hádali se tak, až doma nikdo nezůstal

Pardubice - Každý do svého rohu. Žena šla spát k dceři, muž k mamince.

Hledaného poznala hlídka na ulici

Pardubice - Hledaný muž měl smůlu, hlídka strážníků jej poznala na ulici

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení