VYBRAT REGION
Zavřít mapu

"Pojďme splatit dluh Janu Kašparovi," vyzývá primátor

Pardubice - Podle Martina Charváta političtí oponenti zkreslují fakta o památníku slavného aviatika.

13.3.2016
SDÍLEJ:

Socha Jana Kašpara od Františka Bálka by měla stát na třídě Míru.Foto: Magistrát města Pardubic

Rád bych reagoval na otevřený dopis spolku Offcity a zároveň i na další názory, které jsou na mě adresovány v souvislosti s plánovanou realizací památníku Jana Kašpara v Pardubicích.

Reagovat chci proto, že mnozí oponenti některá důležitá fakta opomíjejí nebo účelově dezinterpretují.

V roce 2012, tedy v době, kdy jsem post primátora nezastával, se konala veřejná architektonická soutěž na návrh památníku Jana Kašpara.
Vyhodnocená byla v roce 2013 s tím, že jako vítězný byl určen návrh architekta Petra Pinkase. Jako druhý nej᠆úspěšnější návrh byl pak označen ten od týmu sochaře Františka Bálka.

Ukončená soutěž

Celá soutěž přišla město na 425 300 korun s tím, že z toho 310 tisíc korun bylo zaplaceno na odměnách autorům.

Zastupitelstvo však realizaci Pinkasova návrhu – stožáru s ukazatelem větru s rozpočtovou cenou 2 689 660 s daní z přidané hodnoty – v červnu 2014 neschválilo.

Architektu Pinkasovi bylo následně zaplaceno 370 tisíc korun za vypracovanou projektovou dokumentaci a celá soutěž tím byla řádně a podle zákona ukončena.

Poté, co jsem byl zvolen primátorem, jsem po setkání s představiteli Společnosti Jana Kašpara a se zástupci Sdružení Aviatické pouti dospěl k přesvědčení, že osobnost, jakou aviatik Jan Kašpar byl, si rozhodně památník zaslouží.

Kde jinde by měl být než v místě, kde stál hotel Veselka, kde se průkopník letectví narodil? Ano, inspiroval jsem se návrhy původní soutěže, kde mě nejvíce oslovil ten od týmu sochaře Františka Bálka.
Je to právě ten návrh, který před několika lety podpořila celkem 1 200 hlasy i petice, která odmítala instalaci vítězného stožáru a žádala realizaci nejlepší vítězné sochy.

Velmi důrazně se v této souvislosti musím ohradit proti nařčením, že bych se choval netransparentně či dokonce proti platným zákonům. Je nutné si uvědomit, že v tuto chvíli stále jednáme pouze o záměru, a tudíž je prozatím vyhlašování veřejné soutěže zbytečné.

Vždy trvám na zachování principů demokracie. Naprostou samozřejmostí proto bude, že celou věc projednají příslušné komise magistrátu, následně návrh půjde do městské rady a po ní logicky i na stůl zastupitelům.

Zda i u nich najdeme shodu v mnou navrhovaném pomníku, nebo zda dané orgány rozhodnou o tom, že město znovu investuje zhruba půl milionu korun do další soutěže, těžko v tuto chvíli předjímat.
Pro úplnost je nutné zmínit ještě jeden zásadní fakt, a to ryze technický.

Pro instalaci stožáru architekta Petra Pinkase byla nejvhodnější doba v první polovině roku 2014, kdy na třídě Míru začala rozsáhlá rekonstrukce. V té době nebyl problém, aby do ulice vjely těžké stavební stroje a založily zde základ pro betonové piloty ke stožáru. V současné době, kdy je na třídě Míru hotová dlažba a funkční trakční vedení, si nedovedu představit levnou a zároveň snadno proveditelnou variantu, jak základy pro takový památník připravit.

Zvítězí rozum?

Věřím, že zvítězí zdravý rozum před populismem a záměrným překrucováním faktů a mých vyjádření tak, aby se mohl aviatik Jan Kašpar dočkat reprezentativního památníku. Památníku, který si zaslouží a který mu dlužíme. Památníku, jenž při prvním letmém pohledu bude evokovat jeho jméno a význam.

Společnost Jana Kašpara v čele se zastupitelem Miroslavem Rubešem hodlá iniciovat sbírku na realizaci Kašparovy sochy. V tom mají mojí maximální podporu a sbírku jsem připraven podpořit svými soukromými finančními prostředky.

Žádám proto všechny politické oponenty, aby v tomto případě přestali politikařit. Pojďme se semknout. Pojďme splatit pardubický dluh Janu Kašparovi. On si to zaslouží.

Martin Charvát, primátor Pardubic

Autor: Redakce

13.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká.
19

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Pardubice - Díky vstřícnosti pardubické porodnice vám dnes na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších Pardubáků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení