Kdysi to bývalo zcela běžné. Chtěli jste studovat na střední škole, museli jste nejprve absolvovat přijímací zkoušky. Aby se žáci devátých tříd převtělili ve studenty gymnázií či obchodní akademie, museli předvést, co se dosud na cestě k dospělosti naučili. Kdo to zvládnul, šel dál, kdo ne, musel své představy o budoucnosti poopravit, nebo rychle přidat.

Potom se to všechno jaksi zvrtlo. Přišel „hurá systém“ a středoškolákem se stal opravdu každý, kdo si jen pomyslel. Záhy se to projevilo na kvalitě vzdělání. Často bylo katastrofální. Nevadilo to dětem, ale paradoxně ani rodičům. Jen ten život se jaksi nezměnil a pořád požadoval kvalitu a úroveň.
Bylo potřeba s tím něco udělat. Proto jsme se v našem kraji rozhodli k předchozí praxi přijímaček na střední školy vrátit. Ale se zlou jsme se nejprve potázali!

Co si to vymýšlíme, že chceme prověřovat dosažené znalosti!?

Někteří rodiče se zlobili, že nemohou se svými dětmi ani do třídy, kde psali testy. Že by se báli podívat pravdě do očí?
Naštěstí se brzy prokázalo, že tam, kde se přijímací zkoušky začaly dělat, velice rychle stoupla úroveň školy.

Jsem moc ráda, že den ode dne přibývá těch, kteří dávají přednost kvalitě vzdělání před přivíráním očí před vlastní nedokonalostí.
Dobře totiž vědí, že jen tak se stanou opravdovými profesionály v oboru, který si vybrali. Profesionály ve vlastním životě. A takové naše společnost potřebuje…

Jana Pernicová, radní Pardubického kraje zodpovědná za oblast školství