VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozsvícení vánočního stromu málem skončilo tragédií

Pardubice - „Kde při akci na Pernštýnském náměstí pomáhala a chránila policie," ptá se čtenářka

4.12.2013 8
SDÍLEJ:

Rozsvěcení Vánočního stromu v PardubicíchFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

V Pardubicích jsem prožila 22 let a i když už jsem více než třicet let Pražák, tak jsem na město nezanevřela. Pravidelně sem jezdím za svými rodiči. Ráda si u nich přečtu Pardubický deník, ze kterého se pravidelně dovídám, co je ve městě nového.

Ostuda na náměstí

Za výjimečnou událost považuji rozsvícení vánočního stromu na Pernštýnském náměstí. Potěšilo mě, že letos rodina mého bratra poskytla nádherný smrk.
Jelikož se nikdo z ní nemohl slavnosti zúčastnit, tak jsme se rozhodli vše prožít jaksi za ně a pak jim vyprávět.
Ovšem po tom, co jsme zažili, se skoro ostýchám. Ale proč? Co se tak podivného přihodilo, že se až stydím?
S rodiči jsme z Dukly dojeli k Zelené bráně a viděli desítky zájemců, kteří celí natěšení směřovali na Pernštýnské náměstí. Silný proud lidí putoval pod bránu. Boční průchod náměstí mezi zvonicí a Komerční bankou byl uzavřen, něco se tam nejspíš opravovalo. Nezbývalo nic jiného, než postupovat jako ostatní, přímo pod Zelenou bránu.

Proud nás unášel, minuli jsme první stánek a konečně – zvuk trubek a za malou chvilku rozsvícení krasavce z Hrobic. A ten šťastný povzdech, který se nesl odevšad.
Tím však ta krása skončila. Proč? Ti, kteří byli nejblíže stromu a i další z obvodu náměstí, chtěli buď pokračovat blíže ke stromu, nahlédnout do stánků, anebo se vrátit.
Málokdo si však uvědomil, že jsou zde další stovky nadšenců, kteří se také chtějí podívat. Takže se podle zákonů fyziky energie davu začala přelévat, ohrožovat a do určité míry děsit. Kudy ven?

Síla davu

Jak ochránit staré rodiče, malé děti, i ty v kočárcích? Nevím, zda úvaha obrátit se k bráně a hledat cestu zpět byla správná. Každopádně cesta tudy byla nejkratší. Ovšem šla proti proudu přicházejících, pardon, deroucích se proti nám. Nechápajících, že oni už o nic nemohou přijít, strom svítí, ale že lidé z náměstí potřebují ven. Malý chlapec vedle mne sotva popadal dech, jak ho dav stahoval dolů. Ale pak najednou energičtí rodiče s kočárky přece jen prosadili svou a za nimi jsme se konečně z té hrůzy i my vymotali.

Kde však byl někdo z města, kde policie? Ano, dva policisté před divadlem řídili dopravu, to ano. Ale kdo se staral o bezpečnost a klidný průběh oslavy? Naprosto nikdo. Po pár metrech na třídě Míru jsem potkala dva usměvavé policisty. Nevydržela jsem a optala se, zda vědí, co se tam děje a případně může stát? Ano, už to víme a volně pokračovali dál. Bez známky spěchu nebo zaujetí pro věc. Je to drsné, ale asi neměli zprávu, že byl někdo ušlapán, pak by možná přidali do kroku.

Poklidná oslava?

Došla jsem potom už raději pěšky na nádraží a cestou  ve vlaku do Prahy přemýšlela.
Stydím se, ale kde se vzal ten pocit? Selhala jsem já, že jsem staré rodiče pozvala pod vánoční strom nebo magistrát, který bohovorně nepřipustil, že i poklidná oslava se může změnit v peklo?
A kde je naplnění známého hesla naší policie „pomáhat a chránit"?        

Hana Opleštilová

Autor: Redakce

4.12.2013 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení