VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sexuální výchova není novinka!

Pardubice - Jedním z témat letošního léta se stala výuka sexuální výchovy ve školách.

15.8.2010
SDÍLEJ:

Jana SmetanováFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Na úvod chci předeslat, že se nejedná o výchovu novou a ani není samostatným vyučovacím předmětem.
Učí se již mnoho let (osobně si pamatuji posledních 40) a prolíná se jinými předměty – prvoukou, přírodovědou, občanskou výchovou, výchovou ke zdraví atd.
Pokud je pro někoho z rodičů, kteří se jí brání, novinkou, tak asi nedávali ve škole pozor.

Sex je tématem, který děti odjakživa zajímal mnohem více než rovnice a vyjmenovaná slova. Informací mají v současné době dost, ale především od kamarádů nebo z časopisů.

Vědomosti jsou často redukovány na vulgární názvy pohlavních orgánů a popis průběhu pohlavního aktu. O funkci pohlavních orgánů, rizicích pohlavního styku, přenosných chorobách, vztahových záležitostech mezi mužem a ženou atd. toho děti vědí pramálo. A o tom je sexuální výchova ve škole. Jestliže ve třetí třídě učím v prvouce rozmnožovací soustavu člověka, tématu sexu se nevyhnu.

A děti zajímá, jak přicházejí na svět, co se děje s miminkem v bříšku, kudy se dostává ven. Z vlastní zkušenosti vím, že od rodičů tyto informace nemají. V dnešní době má mnoho rodin existenční i osobní starosti a rodiče si s dětmi málo povídají. Nemají pro děti čas, nečtou jim, nevypravují si o dětských starostech, nemají trpělivost je vyslechnout.

Konverzace se smrskává na obligátní „Tak co ve škole.“ „Dobrý“. „Co bylo k obědu?“ „Nevím.“ Škola zastupuje rodinu čím dál více a složka výchovná je na srovnatelné úrovni s tou vzdělávací. Učíme děti sociálním návykům, pravidlům slušného chování, v učebních plánech máme výchovu mravní, estetickou, výchovu ke zdraví, výchovu k ochraně životního prostředí, výchovu protidrogovou atd.

A také samozřejmě výchovu sexuální. V loňském roce poslalo na školy MŠMT metodický pokyn, v němž jsou témata dobře rozpracovaná pro jednotlivé vyučovací předměty. Hysterie okolo sexuální výchovy je zcela zbytečná. Klobouk dolů před rodiči, kteří si najdou čas a svým dětem vysvětlí vše, co je o sexu zajímá. Většina jich ale není.

A tak se některé dívky teprve od odborníků, které zveme na besedy, dozvídají o průběhu menstruace i cyklech v životě ženy, o správné hygieně, o používání antikoncepce a dalších tématech. S učitelkami pak žáci v různých předmětech probírají věci vztahové, záležitosti budoucí rodiny, odpovědný přístup k rodičovství. Jestliže má škola připravit děti pro život, sexuální výchově se rozhodně vyhnout nemůže.

Není v kompetenci rodičů přikazovat škole, co má či nemá učit. To je odpovědností ministerstva školství a nikoli zájmových skupin, které mají velmi zavádějící informace. Ale zase se potvrzuje staré známé pravidlo – do školství mluví každý, protože do ní někdy chodil. To už asi jiné nebude.

Jana Smetanová, ředitelka školy ZŠ Polabiny 2

15.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Charme Look

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Pardubice - Díky vstřícnosti pardubické porodnice vám dnes na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších Pardubáků.

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Pardubice - Na Dašické ulici v Pardubicích zasahovali hasiči. Zachránili člověka.

Druhé vítězství! Pardubice rozhodly opět po přestávce

Pardubice - Fotbalisté Pardubic vyhráli v nové sezoně Fortuna národní ligy i druhé domácí utkání. O klíčové trefy se postaral v úvodu druhého poločasu Michal Petráň, v závěru vstřelil svůj první druholigový gól střídající Ladislav Mužík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení