VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smetanová: Vyloučení problémového žáka nic neřeší

Pardubice - „Neukázněný žák bude mít stejné problémy, jenom na jiné škole,“ uvedla Jana Smetanová

10.4.2011
SDÍLEJ:

Jana SmetanováFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Vážený pane ministře, velice mě těší, že se snažíte řešit zhoršující se chování žáků v základních školách. O účinnou pomoc při řešení výchovných problémů dětí Vás požádalo i 2 500 učitelů základních škol z celé republiky, kteří podepsali petici „Neodcházíme, chceme učit!“. Ta Vám byla odeslána 28. února a byla iniciována především nedostatečnými možnostmi škol vypořádat se s dětmi, které svým chováním znemožňují práci učitelům i ostatním spolužákům.

Návrh novely neakceptuje praxi

Návrh novely školského zákona, která uvažuje o možnosti vyloučit žáka základní školy z povinné školní docházky, však neakceptuje školskou praxi. Jestliže žák bude z jedné základní školy vyloučen, není jiná škola povinna ho přijmout. O přijetí žáka rozhoduje ředitel školy, a ten si problémového žáka zpravidla nevezme.

Navíc samotné vyloučení problém vůbec neřeší, i kdyby žák přešel jinam. Neukázněný žák bude mít stejné problémy, jenom na jiné škole. Na nutnost možnosti vyloučit žáka z vyučování v základní škole jsem Vás ve svých dopisech již upozorňovala, ale podle modelu z USA.

Žák, který má závažné výchovné problémy, je vyloučen ze základní školy na určitou dobu, po kterou navštěvuje se svými rodiči programy ve středisku výchovné péče. Tam rodiče s dítětem pracují pod vedením odborníků a hledají cesty, jak napravit chování svého dítěte. Rodič v té době nemůže normálně chodit do zaměstnání, protože se musí věnovat svému dítěti. A to je velmi účinná cesta, jak problémy řešit. Jestliže rodiče budou mít kvůli svému nevychovanému dítěti problém ve svém pracovním životě, začnou se jeho chováním ve škole konečně zabývat. Tedy v převážné většině případů.

Po absolvování této výchovné terapie se žák vrací do své kmenové školy. Protože je v zájmu rodičů, aby dítě mohlo chodit do školy a oni do svého zaměstnání, chování žáka se obvykle zlepší.

Jak zvýšit i úroveň našeho školství?

Problémy v chování dětí, které škola nyní účinně řešit neumí, vyplývají často z toho, že rodiče se školou nespolupracují a je jim jedno, jak se dítě ve škole chová. V nejednom případě ještě popouzejí dítě proti učitelům a chodí je do školy „rovnat“.

Jestliže bude zákon upraven podle fungujících vzorů vyspělých demokracií, zvýší se i úroveň našeho školství. Další návrh, aby žák mohl být vyloučen z hodiny, není potřeba řešit novelou zákona. K tomu školám stačí úprava školního řádu a opatření lze realizovat.

Vážený pane ministře, pevně věřím, že i na ministerstvu školství se najdou lidé, kteří znají praxi v našich základních školách a jsou i schopni aplikovat již vyzkoušená opatření ze zahraničí.

Přeji Vám ve Vaší práci hodně štěstí.

Jana Smetanová, ředitelka, Základní škola Prodloužená 283, Pardubice

10.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější.

Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější

Makrlík již postává těsně přede dveřmi do desítky

Pardubice – Finále na turnaji extratřídy. Crossmintonista Petr Makrlík nakonec bral na turnaji kategorie 500 stříbro.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Waynes se vyhoupli do čela slowpitchové ligy

Pardubice – Vedou! Ve výhni trutnovského Red fieldu pokračovala za účasti pěti český a dvou německých týmů pátým kolem Česká slowpitchová liga. O první tři místa se podělili Hangarounds, Rytíři Trutnov a Waynes Pardubice. 

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení