VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V případě 'optimalizace' škol selhává zdravý rozum, říká zastupitel Karamazov

Pardubice – V minulých dnech jsem jako zastupitel Pardubického kraje obdržel materiál k chystanému sloučení dvou pardubických škol – Střední odborné školy (SOŠ) a Středního odborného učiliště (SOU) Pardubice a Střední průmyslové školy potravinářské (SPŠP).

16.2.2011
SDÍLEJ:

Simon KaramazovFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Po přečtení této zprávy a zejména přiložené Analýzy sloučení středních škol jsem dospěl k názoru, že záměr krajské radní Jany Pernicové a odboru školství nelze podpořit.

Jednoznačně lze říct, že po tomto spojení dojde k oborovém roztříštění Střední průmyslové školy potravinářské, která se historicky vždy jasně profilovala. Obory, které by přešly na potravinářskou školu, se stávající nabídkou vůbec nekorespondují.

Alarmující jsou však i další skutečnosti vyplývající z materiálu pro zastupitele.
Záměrem kraje je převést cca 500 žáků SOŠ a SOU Pardubice do budovy Střední školy potravinářské Pardubice. V této škole v současnosti studuje 240 žáků a po příchodu žáků ze SOŠ a SOU Pardubice by se jejich počet zvedl na 740. Kapacita školy je však podle předložených materiálů pouhých 420 žáků.

Předkládaný materiál uvádí, že v obrovském areálu SOŠ a SOU Pardubice studium dokončí žáci oboru Ekonomika a podnikání, což činí 66 osob. Celý areál je však koncipován pro 1200 studentů.

Další problém „optimalizace“ spočívá v nedořešených majetkoprávních vztazích. Zatímco SOŠ a SOU Pardubice sídlí v prostorách vlastněných krajem, je SPŠP v prostorách, které si pronajímá za úplatu od města Pardubice.

Budova SPŠP samozřejmě nedisponuje prostorami pro odborný výcvik ani pro kuchaře a číšníky, natož pro kosmetičky a kadeřnice. Bude tedy Pardubický kraj, pro zajištění kvalitního odborného výcviku, investovat nemalé finanční prostředky do budovy, která mu nepatří?

Je-li cílem odboru školství snížit úroveň tradičně kvalitní výuky poskytované na SPŠP, nutit studenty z Pardubic dojíždět za studiem některých oborů do jiných měst a zejména plýtvat penězi daňových poplatníků, pak vykročili v případě této takzvané optimalizace středních škol správným směrem.

Simeon Karamazov, zastupitel Pardubického kraje za Občanskou demokratickou stranu

16.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení