VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Voda v Tyršových sadech? Jen reklamace prý nestačí

Pardubice - Podle ekologických aktivistů je nutné zjistit, zda v parku nedošlo ke změně vodního režimu.

18.1.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Rozehnal

Pardubická radnice neuspěla s reklamací rekonstrukce Tyršových sadů. Reklamaci podala proto, že některé cesty v parku zůstávají po deštích zatopeny.

Primátor Pardubic Martin Charvát se nejprve vyjádřil, že bude požadovat „dosypání" některých cest, aby k tomu nedocházelo. Nyní prohlásil, že se město při prokazování závady nevzdá.
To, že s vodou v parku mohou při rekonstrukci nastat problémy, jsme tvrdili po celou dobu našeho sporu s radnicí o Tyršovy sady.

Říkali jsme opakovaně: „nekácejte tolik" a „nebetonujte tolik" a „nevrtejte do parku tak brutálně – nevíte, co to udělá se spodní vodou a může nastat problém".

Je to vážnější?

Měli bychom se snad nyní škodolibě radovat, že na naše slova došlo? Určitě ne, protože problém je možná mnohem vážnější, než jen zatopené cestičky a řešit bychom jej nyní měli v zájmu parku společně.
Již před rekonstrukcí byly vodní poměry v parku velmi nepříznivé až kritické.

Kdyby se nyní ukázalo, že došlo k jejich zhoršení, tedy k navýšení hladiny spodní vody, nebo ke zhoršenému odvádění srážkové vody z parku, mohlo by to znamenat velký problém pro nově vysazené stromy a také riziko pro původní vegetaci.

Přitom možných důvodů pro takové zhoršení najdeme hned několik: Vykácení velkého počtu stromů a rozsáhlých ploch keřů, které přispívaly k odpařování vody. Vybudování rozsáhlé betonové plochy promenády, kde se voda nemůže ani vsakovat ani odpařovat. Rozsáhlé stavební práce a přesuny zeminy, které mohly změnit schopnost půdy i podloží vodu odvádět.

Účinnější drenáž

A nevíme ani, jaký vliv má odstranění původní drenáže parku, která byla nahrazena novou, údajně účinnější.

Je dobře, že současně vedení radnice problém přiznává. Ale reklamace nebo navyšování cest nyní nestačí. Je třeba objektivně zjistit, do jaké míry se vodní poměry v parku změnily. A pokud se změnily k horšímu, je třeba bez otálení hledat nápravu.
Proto jsme již před časem podali panu primátorovi oficiální podnět k tomu, aby město zadalo nové nezávislé hydrogeologické šetření.

Existuje naštěstí velké množství dat z dřívějších průzkumů v parku a bude tak možné objektivně doložit, zda ke změně vodního režimu v Tyršových sadech po přestavbě došlo.

Nechceme malovat čerty na zeď, ale jde nám o to, aby se případná rizika nepodcenila. Doufáme, že i politici si budou vědomi hodnoty Tyršových sadů a přistoupí k problému zodpovědně.

Jan Linhart,
Zelená pro Pardubicko Miroslav Seiner, sdružení Chráníme stromy

Autor: Redakce

18.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Hokejisté se zapojili do projektu Extraligová NEJ

Ilustrační foto

Opilec v cukrárně nebyl hlídce neznámou postavou

Tradiční sezemická pouť opět nabídne závody přes lávku

Sezemice – Sobota i neděle bude v Sezemicích patřit Tradiční sezemické pouti. V sobotu program odstartuje ve 20 hodin pouťovou zábavou, to v neděli bude v Sezemicích živo od rána.

Fotbalové Pardubice řeší zásah v obraně

Pardubice – Prohra, vítězství, prohra. Fotbalisté Pardubic zatím v novém ročníku FNL vyhráli jen v domácím utkání nad Frýdkem-Místkem. A na svůj stadion Pod Vinicí se vrací znovu v sobotu, kdy v tradičním dopoledním termínu hostí Ústí nad Labem. 

Na poli "vyrostlo" auto. Vrak si majitel odklidil

Chvaletice - Nepojízdný vrak v poli strážníci majiteli připomněli.

Národní házená: Opatovičtí měli pevnější nervy v penaltové loterii

Opatovice nad Labem – Obhájci prvenství budou za rok zase obhajovat prvenství. Tento jednoduchý rébus „vymysleli“ národ ní házenkáři z Opatovic. Na stadiónu v Humpolci, který nese název V podhradí uspořádala zdejší Jiskra 69. ročník dvoudenního turnaje s názvem O pohár Zálesí. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení