Částečně se totiž mění i spektrum ošetřovaných pacientů.

„Nástup takzvané letní sezony jsme už zaznamenali, ačkoliv teplé počasí trvá teprve týden,“ potvrzuje mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Otomar Kušička.

Klasickou ukázkou jsou podle záchranářů tři typy úrazů. Pády z jízdních kol a in–linových bruslí. A překvapivě pády ze střech.
„Za poslední týden právě tyto tři typy úrazů se ve statistikách objevují častěji. U cyklistů a bruslařů to jsou většinou odřeniny způsobené pádem. Samostatnou kategorií jsou pak ale ony zmiňované pády ze střech,“ upozorňuje Otomar Kušička.

K těm dochází zejména z kraje léta, kdy se nejrůznější kutilové a opraváři vydají renovovat střechy například v chatových oblastech. A takových úrazů eviduje záchranka pět až šest do měsíce.

„Tady už se jedná o úrazy výrazně nebezpečnější, i když se často ani nejedná o pády z tak velkých výšek,“ podotýká Otomar Kušička.

„Právě ve středu jsme byli k jednomu takovému případu přivoláni. Muž spadl ze střechy z asi pěti metrů a způsobil si středně těžká až těžká poranění hlavy a dolních končetin,“ uvádí příklad Kušička.

Varování před počasím by měli nyní brát vážně i starší nebo nemocní lidé. Důležité je nepřeceňovat síly a vyhýbat se zvýšené fyzické zátěži na přímém slunci, pravidelný příjem tekutin a zbytečně nepodceňovat první varovné příznaky zdravotních potíží způsobených vedrem.