VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tragédie u Kunětic. Fakta vs. mýty

Kunětice – Tragická sobotní nehoda, při které automobil smetl 43letou matku a jejího sedmiletého syna na silnici mezi Kuněticemi a Ráby, vyvolala na internetu bouřlivé diskuze o bezpečnosti v daném místě. Ve vášnivých debatách ale koluje řada faktických nesmyslů. Na některé z nich se zde pokusíme věcně reagovat:

9.7.2015 40
SDÍLEJ:

Tragická nehoda mezi Kuněticemi a Ráby. Matku se synem zde smetlo auto. Žena na místě zemřela.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Nehoda souvisí s cyklostezkou – není tomu tak.
Nehoda s cyklostezkou nemá žádnou souvislost. Matka se synem jeli nebo šli (svědci na místě se neshodli) po silnici od Kunětic směr Ráby. K nehodě z tohoto pohledu došlo několik metrů před místem, kde stezka silnici křižuje. Shodou okolností ale v místě pomníčku nehody z roku 2013.

Policie v místě nesnížila rychlost – faktický nesmysl, který uveřejnila pardubická Mladá Fronta Dnes.
Policie na silnicích nerozhoduje o rychlostních limitech. Ty stanoví zákon. Rychlostní limit mohou dle potřeby upravovat obce nebo krajský úřad a policie k nim pouze vydává stanovisko, které má doporučující charakter. V tomto konkrétním případě byla poslední žádost policií zpracována v říjnu 2014 a snížení rychlosti v místě policisté řekli: ano. „Policisté se souhlasně vyjádřili k návrhu umístění doporučené rychlosti 70 kilometrů v hodině a k dalším dopravně inženýrským opatřením," uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Silnice patří pod správu krajského úřadu, případná dopravní omezení tak leží v jeho kompetenci.

Za nehodu může rychlost – není tomu tak.
I když policejní vyšetřování nehody není uzavřené, z pouhého pohledu na snímky z místa střetu je zřejmé, že hlavní příčinou nehody nebyla rychlost, ale dráha jízdy automobilu. Rodina se pohybovala ve směru Kunětice – Ráby, automobil jel směrem opačným. V místě, kde došlo k nehodě, řidič zatím z neznámých příčin vyjel do protisměru a částečně i mimo vozovku. V tom momentě zde došlo k čelnímu střetu s osobami. Lze s jistotou tvrdit, že hlavní příčinou byla změna směru jízdy vozidla, nikoliv jeho momentální rychlost.

Úsek je nebezpečný, řidiči zde jezdí rychle – nepodložené tvrzení.
V úseku se staly dvě nehody s tragickými následky. Minulou sobotu a v prosinci 2013. Ani v jednom z případů nebyla na vině rychlost vozidla. Ostatní dopravní nehody, které policie na tomto úseku vyšetřovala, zavinilo nesprávné chování chodců, bruslařů, cyklistů nebo řidičů, včetně tragické nehody z prosince 2013. Za poslední rok a půl zde nedošlo k nehodě, kterou by přímo zavinila nepřiměřená rychlost.

Řidič byl opilý – nepřesné tvrzení.
Jediným zatím doložitelným faktem je pouze dechová zkouška provedená na místě po nehodě, která ukázala maximální hodnotu 0,18 promile alkoholu v dechu. Tato hodnota je nízká a nevypovídá o silné opilosti, která by měla za následek ztrátu schopností řídit. Případnou roli alkoholu na nehodě doloží až krevní rozbor případně posudek soudního znalce.

Cyklostezka je špatně projektována, přetíná silnici – nejedná se o stezku.
Silně propírané tvrzení v diskuzích je, že křížení stezky a silnice je nevhodné. Zde je nutno podotknout, že cyklostezka není cyklostezkou, ale jde o protipovodňový val, jehož vrchol našel druhotné využití jako rekreační stezka pro chodce a cyklisty. Jeho trasa a provedení je dána účelností, nikoliv potřebami rekreantů. V místě protnutí silnice se v případě hrozby záplavy počítá s přehrazením silnice mobilní hrází.

Autor: Jiří Sejkora

9.7.2015 VSTUP DO DISKUSE 40
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Zlodějka využila otevřených dveří, vloupala se k seniorce

ROŠÁDA. Bývalého hráče Pardubic a nyní Nymburku Martina Kříže, brání bývalý hráč Nymburku a nyní Pardubic Radek Nečas.

Basketbalista Kříž vyhlíží důležitější roli

Čekám na svou šanci, ale snažím se jí jít naproti

Pardubice - Trpělivost růže přináší. V jeho případě se dá toto rčení změnit na Trpělivost reprezentaci přináší… Bývalý pardubický basketbalista MARTIN PETERKA (22 let) sice spíš vysedává v Nymburce na lavičce, přesto se stal jedním z kamínků české mozaiky na blížícím se mistrovství Evropy.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Vedle Letního stadionu vyroste nový čtyřhvězdičkový hotel

Pardubice – Krajské město dlouhodobě trápí nedostačující ubytovací kapacity. To by se ale mělo v dohledné době změnit. V prostoru mezi malou hokejovou halou a ulicí U Stadionu má vyrůst hotel. 

Pardubice čeká ostravská mise. Letos již třetí

Pardubice – Potřetí v roce 2017 vyrazí pardubičtí fotbalisté na Městský stadion v Ostravě. Na jaře zde vybojovali bod v duelu s Baníkem, Vítkovicím potom podlehli 0:1. A právě Vítkovice jsou středečním soupeřem Pardubic v 5. kole Fortuna národní ligy. Utkání v Ostravě má výkop v 18 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení