Prokázalo to šetření inspekce Českých drah a Drážní inspekce. „Ihned po příjezdu vlaku do Dejvic byly inspektory a policisty prozkoumány dveře, ze kterých muž vypadl. Dveře byly v pořádku. Náhodné otevření zavřených dveří bez vlivu člověka inspektoři ČD vyloučili,“ potvrdil Deníku mluvčí ČD Ondřej Kubala.

Podle něj vlaková četa v průběhu jízdy několikrát napomínala fanoušky Baníku, aby neotvírali dveře vagonu. Ti se pomocí otevřených dveří snažili vyvětrat cigaretový kouř. Policii se přitom už podařilo identifikovat vypadlého fanouška – šlo o mladíka ročník 1978. Podle prvních náznaků je možné, že za jeho vypadnutím z vagonu může být i alkohol. „Vlak přijel do Prahy plný odpadků a lahví od alkoholu.

Škoda na vlaku je jen v řádu několika tisíc korun, fanoušci zničili z patnáctivozové soupravy dvě sedačky a několik stolků,“ upřesnil Kubala. Zavinění ze strany ČD už vyloučila i Drážní inspekce (DI). „ Nepředpokládáme zavinění na straně drah,“ řekl Deníku náměstek generálního inspektora DI Jan Kučera.

Po skončení zápasu, ve kterém Sparta s Baníkem prohrála 1:2, se fanoušci opět přesunuli na pražské dejvické nádraží, odkud stejnými vagony v půl sedmé večer odjeli zpět do Ostravy.


Podle očitého svědka události kouřil mezi vagóny a opřel se do dveří, které nebyly zajištěny. Jeho slova potvrdil i tiskový mluvčí Českých drah Ondřej Kubala

Vlak zastavil v obci Zámrsk, poblíž místa nehody, která se stala přesně na 263,5 km ve směru na Pardubice. Podle informací Deníku je muž mrtvý, jeho totožnost však zatím není známa.

Cestující byli nuceni vystoupit z vlaku, na místě zasahovala policie, hasiči a Drážní inspekce.

"Rozjaření fanoušci Baníku vysedli z vlaku a nevědí, co se děje. Někteří si myslí, že vlak zastavila policie, aby se nedostali včas na fotbal," řekl Deníku jeden z cestujících v takzvaném pekelném vlaku, jak se soupravě s baníkovskými fanoušky přezdívá.

Vlak pokračoval dál

Poté, co vlak zastavil ve stanici Zámrsk, provedli zaměstnanci ČD zběžnou prohlídku vagonů včetně dveří. "Vzhledem k neklidu fanoušků, ale vlak pokračoval dál v jízdě na Prahu. Z minulosti víme, že kdybychom vlak zastavili na delší doubu u fanoušků by to vyvolalo bouři nevole a nastaly by další komplikace," řekl Deníku ředitel komunikace ČD Petr Šťáhlavský.

Podle dřívějšího plánu měl vlak na pražské dejvické nádraží dorazit kolem 13 hodin.

Vlak přijel zhruba se čtyřicetiminutovým zpožděním a k pohotovosti bylo nasazeno sto příslušníků speciální pořádkové jednotky. Fanoušků vystoupilo z vlaku asi 2000 a potrvrdili že i uličky vlaku byly obsazely a všechna místa ve vlaku byla plná.

Před čtrnáctou hodinou vyrazila skupina fanoušků od Hradčanské přes Letnou po chodníku směrem ke stadiónu Sparty a respektovala pokyny policie. Policie také předvedla jednoho zadrženého fanouška který působil velmi agresivně. Záchranné vozidlo odvezlo na chirurgii do Vojenské Ústřední nemocnice v Střešovicích dalšího příznivce Baníku, který měl četná poranení na ruce.

Vlak i nadále střeží 40 policistů včetně psovodů na vyhledávaní drog a výbušnin. Podle informací policie nebylo rozbito žádné okno, ani vlak nebyl zvláštně znečištěn.

Jeden z příznivců Baníku sdělil, že jich na zápas přijede celkem 4000, protože se očekává příjezd dalších fanoušků z jiných částí republiky. Například z Mariánskych Lázní.

Sparťané v rudém

Zhruba ve čtrnáct hodin se na stadionu začali scházet příznivci Sparty. Mnoho sparťanských fandů uposlechlo výzvy vedení klubu a přišlo v rudých dresech a tričkách.

Okolí stadionu monitoroval policejní vrtulník.

Krátce před patnáctou hodinou skupina asi 30 policistů přivedla k improvizované soudní síni skupinu fanoušků Baníku, se kterými bylo zahájeno správní řízení díky předchozímu přestupku, kdy někde odcizili sparťanskou šálu.