„Na základě šetření bylo zjištěno, že plyn unikal z topného tělesa, na němž byl proveden neodborný zásah. Ten učinil sám majitel bytu, který po výbuchu plynu utrpěl zranění, jimž v nemocnici podlehl. Z toho důvodu, policie případ odložila, jelikož není možné stíhat zemřelého,“ objasnila celou situaci mluvčí hradeckých policistů Anna Pešavová.

Podle závěrů znaleckých posudků a dalšího vyšetřování začal plyn v bytě unikat v odpoledních hodinách den před osudným 16. listopadem. „Muž si topení opravil již na jaře, ale od té doby je měl vypnuté. Ten den je opět zapnul a plyn začal unikat,“ dodala mluvčí Pešavová. Následující ráno po půl osmé se městem ozvala ohlušující rána, byty v domě se proměnily ve změt suti. Přestože to již bude půl roku od doby, kdy se lidé museli z bytů vystěhovat, stále zůstávají v náhradním bydlení či u příbuzných.

Tři rodiny už bydlí v novém

„Nabídku náhradního bydlení využily tři rodiny. Smlouva byla podepsána na půl roku a na dalším zasedání rady města se bude rozhodovat o jejím prodloužení na další půl rok,“ uvedl mluvčí radnice Václav Svoboda. Město však již avizovalo, že ubytování by mělo být zajištěno až do doby, než veškeré opravy skončí. Nyní jsou hotovy odklízecí práce a dům je přichystán k rekonstrukci. Ta však ještě nezačala. Společenství vlastníků bytových jednotek čeká, jak dopadne výběrové řízení na dodavatele stavby, který opravy zajistí.

Nejisté také stále zůstává, odkud se podaří získat peníze potřebné na rekonstrukci. Valnou část nákladů by měla pokrýt pojišťovna, která předběžně přislíbila vyplatit částku 6.5 milionů korun, na níž byl dům pojištěn. Dalším, kdo by se na zaplacení prací podílel, by mohl být magistrát. „V minulém týdnu jsme obdrželi od společenství žádost o poskytnutí mimořádné půjčky do výše 2,1 milionu korun,“ upřesnil náměstek primátora Boris Herman.

Poslední slovo však bude mít rada města a poté zastupitelstvo.