VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dostihová sezona začína v sobotu Italským dnem

Pardubice – Začíná nová pardubická dostihová sezona na zdejším závodišti, jejímž vrcholem bude bude 120. Velká pardubická České pojišťovny, která se uskuteční v neděli 10. října 2010.

6.5.2010
SDÍLEJ:

Italský den na pardubickém dostihovém závodištiFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Slavný dostih se poprvé běžel v roce 1874, tedy před 136 lety. Tento fakt je víc než výmluvný. Jde o tradici, jaká nemá obdoby.

Obhájcem prvenství je tmavý hnědý valach Tiumen, loňský nečekaný vítěz. Vedl ho Josef Váňa starší, který si vybojoval svůj šestý triumf a upevnil si pozici nejúspěšnějšího jezdce tohoto dostihu.

Letošní 120. ročník Velké pardubické České pojišťovny letos čeká jedna novinka. Souboj s Taxisem a dalšími překážkami je totiž zařazen do prvního ročníku mezinárodního krosového seriálu Crystal Cup, který vznikl z iniciativy Dostihového spolku Pardubice. Do nově vzniklého seriálu patří celkem deset dostihů v šesti evropských zemí. Pardubický překážkový svátek v něm má výsadní postavení. Bude to totiž dostih s nejštědřejší finanční dotací.

„Ano, jsme nejdůležitějším dostihem v Crystal Cupu. Odpovídá to naši pozici ve světě, kterou budujeme již dvacet let,“ pronesl Miroslav Petráň, předseda představenstva Dostihového spolku.

Organizátoři letos chtějí do Pardubic pozvat co nejvíce žijících vítězů Velké pardubické, ale také zástupce šlechtických rodů, kteří se podíleli na vzniku nejprestižnějšího dostihu u nás.

Letošnímu 120. ročníku Velké pardubické bude předcházet seriál čtyř  kvalifikačních dostihů. Dva se poběží na jaře, dva ve druhé polovině letošního roku.

První kvalifikační dostih se poběží 22. května, kdy bude na pořadu  18. ročník Velké ceny města Pardubic – Memoriál Dicka Francise.

„Tímto memoriálem chceme udržovat vzpomínku na autora mnoha detektivek a  bývalého úspěšného žokeje, který letos v únoru zemřel,“ uvedl Miroslav Petráň.

Úvodní kvalifikaci bude předcházet v sobotu 8. května Italský den. Divákům  nabídne devět překážkových dostihů. Tím hlavním bude Cena Koroka, která se na trati 4500 m poběží pod názvem Cena dostihového klubu – Velká cena Itálie – Memoriál Carlo Biffiho.

Na startu bude devět koní a jezdců, šanci na umístění má většina startujících. Pouze mladí Polar Pond a Sherardo jdou do podobného těžkého dostihu vůbec poprvé.

Největšími favority budou Aspirant (žokej Kousek), Mastman (žák J. Váňa mladší), MR Land (Složil) a Teresina (žokej Novák).

Aspirant je předloňským vítězem Poplerova memoriálu, Masman loni vyhrál v Pardubicích dva menší dostihy, ale získal třetí místo v dostihu II. kategorie a čtvrté místo v Ceně Vltavy. MR. Land je zase předloňským vítězem Velké ceny Itálie.

Na předních místech se v hlavním dostihu mohou objevit zkušení Montgomery (žokej Mátl) a Tresh (Dušek). Nigra (Sedláčková) a Sherardo (žokej Myška) mohou překvapit, stejně jako teprve pětiletý Polar Pond (žokej Stromský).

Všechny rámcové dostihy mají solidní obsazení, nejen počtem, ale i zajímavými jmény. Například ve druhém dostihu se představí loňský vítěz Derby v Polsku Soros, který je připravován trenérem Josefem Váňou a v dostihu jej povede žk. Josef Váňa junior.

Sobotní program bude odstartován ve 13 hodin, hlavní dostih o 120.000 Kč pak v 16.30 hodin. Dlouhé menu uzavře krátce před osmnáctou hodinou dostih s názvem Cena Zámecký vrch.

Autor: Jaroslav Mach

6.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jarmila Zbořilová, ředitelka Komorní filharmonie Pardubice.

Ředitelka filharmonie: Připravili jsme neskutečně chutné menu

Ilustrační foto

Krajský přebor: Slunečný víkend, v Přelouči však přišla mračna

„Zuška“ se zítra předvede v plenéru

Pardubice – Základní umělecká škola Pardubice-Polabiny se zítra připojí k celostátní akci ZUŠ OPEN 2017, kterou za podpory Nadace Magdalény Kožené pořádají základní umělecké školy po celé České republice.

Loučení bylo vítězné. Nejen pro Kudrnu...

Pardubice – Po děkovačce ještě letěl nad hlavy spoluhráčů. Záložník Petr Kudrna totiž odehrál svůj poslední druholigový zápas. Rozhodl se pro změnu „zaměstnání" – nastupuje do rodinné firmy. „Dám se na pracovní cestu v dědově firmě. Fotbal na profesionální úrovni už nechám být," vysvětloval po utkání sedmadvacetiletý záložník.

Tady strávil mládí Donald Trump

Donald Trump, nový prezident USA, nebyl vždy miliardářem. Neměl v New Yorku mrakodrap a nejezdil těmi nejdražšími vozy. V New Yorku se narodil a mládí strávil v tomto malém cihlovém domě.

V Pardubicích přibude další psí park

Pardubice - Krajské měto bude mít druhý psí park. První byl otevřen před dvěma lety v dubinské Blahoutově ulici, druhý bude v trojúhelníku trolejbusové točny u polabinské polikliniky v ulici Kosmonautů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies