VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Naděje na špičkový fotbal se protahuje

Pardubice - S předsedou Pardubické sportovní organizace ČSTV a předsedou Pardubického krajského sdružení ČSTV Zdeňkem Čihákem jsme diskutovali na téma tělovýchova a sport na Pardubicku na přelomu roku 2007/2008. Ve středu jsme uvedli první část, dnes druhou.

3.1.2008 1
SDÍLEJ:

Letní stadion v PardubicíchFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Tělovýchova a sport potřebují peníze a trvale se jich nedostává. Je trend financování tělovýchovy zlepšující či se zhoršuje?

Trend je takový, že peníze jsou stejné, ale stavební materiály, elektřina, voda a topení jsou čím dál dražší, takže situace se fakticky zhoršuje.

Pardubice dostávaly v minulosti rády nálepku Pardubice město sportu. O to více překvapuje, že z hlediska podmínek pro sportování to zase není tak slavné, chybějící hala, absence stadionu pro profesionální fotbal, tartan pro atletiku se podařilo zajistit v době, kdy ho všude dávno měli, na umělou trávu jsme se také dlouho načekali…

V této oblasti je opravdu v Pardubicích zakopaný pes. Plavecký areál se stavěl třicet roku, v devadesátých letech byl otevřel, za čtyři roky se dělala generální oprava střechy. Víceúčelová hala se začala stavět v roce 1989, ČSTV do ní vrazilo dvacet milionů s tím, že zde byl příslib ministerstva vnitra na dalších 30 milionů, pokud významnou částkou přispěje i město. To však peníze nedalo, stavba byla zastavena a víceúčelová sportovní hala v Pardubicích stále citelně chybí. Jsme přesvědčeni, že s novou halou by se výrazně rozšířil zájem o sport, takové zkušenosti jsou v různých městech České republiky. To by se projevilo především pro futsal, florbal, házenou, basketbal, volejbal, stolní tenis a další sporty, zlepšily by se též tréninkové možnosti mládeže. Nemyslím si, že je pro Pardubice důstojné, že ligové zápasy hrají futsalisté či házenkáři v sousedních městech, kam jezdí i trénovat. Dokud nebudeme mít v Pardubicích víceúčelovou sportovní hala tak se stávající neutěšené podmínky nezmění.

Co je však hodně bolestivé, to je fakt, že v Pardubicích se zanedbal stadion pro profesionální fotbal. Důsledkem bylo jeho odchod z Pardubic, protože trvale ve výjimkách se žít nedá. Talentovaní fotbalisté se tak stěhují z Pardubic již v mladém věku, protože zde nemají perspektivu, pro ostatní kluby jsou snadnou kořistí. Co s tím, je tto stav trvalé nouze. Tím spíš, že fotbal je sportem číslo jedna, má nejšiřší členskou základnu, obrovské množství trenérů, kteří však vychovavají svoje svěřence pro jiné kluby České republiky.

Tohle je pravda, nejen v Pardubicích, ale v celém kraji jsme na tom v tomto ohledu špatně. Zdobí nás jen práce s mládeží, jsme pyšní, že naši žáci hrají extraligu, což je velice náročná soutěž, v ligových soutěžích se poměrně dobře vedou oba dorosty FK AS, i když do budoucna bychom i v této kategorii potřebovali extraligu. Chybí nám návaznost na mančaft dospělých. To je velký problém. Připravujeme s Krajským fotbalovým svazem, okresu i kraje koncepci fotbalu na Pardubicku. Čísla jsou jednoznačně na straně fotbalu a proto věřím, že i představitelé města v tomto směru najdou s námi společnou řeč. Pomohlo se hokeji, jistě se pomůže i fotbalu, který však musí mít v čele důvěryhodné funkcionáře.

V posledních letech se neustále spekuluje o Letním stadionu. Ten se nachází v ideálním středu města a spolu s hokejovými halami a snad jednou i s víceúčelovou halou vytváří i prostředí, které by jiná města Pardubicím záviděla. Nabízí se propojení sportovišť s Tyršovými sadami.

Pardubice rezignovaly na postupnou rekonstrukci stadionu a jsme tak jedním z mála krajských měst, které je mimo tento trend. Je nám to dost líto. Když se podíváme do severočeského kraje s větší mírou nezaměstnanosti a mají tam čtyři prvoligové oddíly. V Pardubickém kraji je jeden třetiligový v Letohradě. To je velký rozdíl. Jsem přesvědčen, že v krátké době bude vypsáno výběrové řízení na přestavbu Letního stadionu. Jak již bylo zmíněno, hokejové haly, fotbalový stadion a víceúčelová hala, to by nám mnohá města asi opravdu záviděla, zatím nás však druzí spíše litují.

Divím se, proč již dávno nebyla zadaná studie na fotbalový stadion s možným propojením na Tyršovy sady. Vždyť se to doslova nabízí. Proto překvapuje ten destrukční přístup města k této věci, očekával bych větší iniciativu jejich zástupců. Ta potřeba tady je zřejmá. Některé výroky z radnice budí v tomto ohledu rozpaky.

Myšlenka propojení sportovního areálu s Tyršovými sady je určitě lákavá. Nejen centrum hokeje, fotbalu a sálových sportů, ale i oáza rekreačního sportu a oddychu.

V souvislosti se spekulacemi o Letním stadionu a provokativními výroky, že se tam nemusí v budoucnu hrát fotbal, jistě stála platí zásada, že když by se mělo nějaké sportoviště rušit, tak jedině tehdy, pokud bude jinde vybudováno náhradní. Trváte stále na této zásadě.

Ano, to platí. Na Dukle jsme přišli již o dvě fotbalová hřiště a také tam původně byly přísliby. Přijít o další, to to je nepřijatelné, s tím nelze souhlasit. Do Letního stadionu investovalo ČSTV v roce 1988 částku 18 milionů korun. O té doby tam výraznější investice mimo běžné údržby neproběhly. Osobně se domnívám, že Pardubice mají na to, aby zde vybudovaly sportovní areál, který bude patřit ke nejlepším v republice.

Co bude se sportovní halou, je nějaká šance jí dostavět?

U haly to je složité. V Pardubicích není vůle sportovní halu postavit, což je zarážející. Halu stavějí v Přelouči, již stojí ve Chvaleticích, v Holicích a Pardubice stojí stranou. Je to neudržitelné, hala v Pardubicích prostě být musí. Nesmí to však dlouho trvat.

Dokončení povídání o sportu na Pardubicku uvedeme v pátek.
3.1.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejová extraliga: Mountfield HK - HC Dynamo Pardubice.

Málo střel a chyby: Nehráli jsme tak, jak jsme měli, řekl Tomášek

CAP-6M1. Ilustrační foto.

Novojičínské podniky dodaly české armádě pět nových cisteren

Chystáme další on-line. Ptát se dnes můžete Simeona Karamazova

Pardubice - Vysokoškolský učitel, poslanec a lídr krajské kandidátky ODS pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Simeon Karamazov bude čtenářům Deníku dnes od 10 do 11 hodin k dispozici v on-line rozhovoru. 

Pochutná si... Ladra vyhrál zápas i sázku

Pardubice – U druhého gólu Pardubic do sítě Vlašimi v 11. kole FNL měl situaci ulehčenou, Tomáš Ladra zakončoval do odkryté branky. Gólman Vlašimi Filip Nguyen chtěl míč posunout hlavou na spoluhráče, ale tento záměr mu nevyšel. „Zřejmě to podcenil. Šel jsem tam na blind, naštěstí to vyšlo,“ okomentoval gólovou situaci ofenzivní hráč Ladra.

Tuři zdolali Beksu. Byl to boj jako hrom

Svitavy, Pardubice - Kooperativa NBL: Pod dohledem televizních kamer se v rámci čtvrtého kola nejvyšší soutěže utkali svitavští a pardubičtí basketbalisté. Zaplněná hala Na Střelnici věřila v první výhru Turů v sezoně.

Z okna se linul kouř. Majitel bytu spal při vaření

Chvaletice - Požár nepožár. Majitele bytu zmohla u vaření únava a budili jej až strážníci a hasiči.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení