VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Procházka o pardubickém mládežnickém basketbalu

Pardubice - Zdejší mládežnický basketbal je hoden obdivu. Série mistrovských titulů v uplynulé sezoně nebrala konce. Proto jsme se zastavili se zkušeným trenérem BK Synthesia Pardubice Janem Procházkou, pro kterého je výchova basketbalistů životním posláním…

6.8.2009
SDÍLEJ:

Fantastická sezona 2008/2010 v Pardubicích nespadla z nebe. Byl vytvořen systém, který funguje. O tom může zasvěceně hovořit trenér Jan Procházka. Foto: DENÍK/Jaroslav Mach

Očekávali jste, že můžete dosáhnout ve všech kategoriích tolika dobrých výsledků a mistrovských titulů?
Popravdě řečeno, ve většině kategorií jsme je čekali. Myslím si, že jedině  u nejmladších minižáků jsme si nebyli jisti, ale i jejich stříbrná medaile byla potvrzením toho, že jsme na správné cestě. Všechny ostatní mančafty měly za sebou výrazné úspěchy již v předchozím roce…

Dá se říci, že uplynulá sezona a výborné výsledky všech pardubických družstev jsou logickým vyústěním systematické a dlouhodobé práce s mládeží?
Jsem o tom přesvědčený. Máme výsledky a možná i proto momentálně nemáme  problém se získáváním talentovaných hráčů do našich řad. Je to však výsledek nejen pardubického basketu, ale celého východočeského regionu. Spolupráce mezi východočeskými kluby je v současné době na velmi dobré úrovni a my bychom ji chtěli udržet i nadále. Není to jenom o celkové práci trenérů, ale také o nastolené jednotné koncepce výchovy mládeže. Myslím si, že jsme ve výchově důslední, jak po stránce sportovní, tak po stránce přístupu plnění všech povinností, takže nemáme problémy s tréninkovou docházkou našich svěřenců a s jejich morálkou. To nám ostatní kluby závidí.

To je však velká deviza pardubického mládežnického basketbalu.
Určitě. To, že všichni trenéři pracují v jednotné linii, je největší deviza  pardubického basketu! Tvrdým tlakem na hráče více méně získáváme i přízeň rodičů, která se projevuje například v tom, že své děti dovážejí nejen z různých konců pardubického okresu, kraje, ale i ze vzdálenějších míst, například z Poděbrad nebo Kolína. Tyto děti postupně doplňují naše talentované hráče a základna se nám tak zkvalitňuje.

Kteří z hráčů družstev U16 a U18 mají podle vás největší talent?
Věděli jsme dlouho, že v ročnících 1991 a 1992 máme dva hráče, kteří to  v basketbalu mohou dotáhnout daleko. Prvním je Ondra Peterka a druhým býval v žácích Milan Jaroš. Po jeho odchodu do Španělska ho více méně nahrazoval Martin Kříž, který byl oporou stříbrného družstva ČR na mistrovství Evropy, v ročníku o rok starším. U nás bez problémů zapadl do staršího dorostu a zároveň byl velkou oporou našich kadetů – letošních mistrů ČR. Jinak jsme už do žáků získali z Nové Paky Aleše Peterku, jmenovce Ondry, který má vynikající střelbu, výbornou práci nohou v obraně a myslíme si, že i on by to mohl dotáhnout daleko.

Jak hodně složitý je pro mladé hráče přechod z juniorů do kategorie mužů?
Je hrozně složitý z toho důvodu, že se v Čechách objevuje značné množství  cizinců. V dobách, kdy zahraniční hráči v naší lize nehráli, to bylo podstatně jednodušší, v každém ročníku se prosadil minimálně jeden, který hrál ligu. Po roce 1989 je to samozřejmě výrazně těžší. My totiž srovnáváme dorostence, který předchází v 18 letech do kategorie mužů s hráčem, který dostudoval americkou univerzitu, je o pět roků starší, samozřejmě o pět roků zkušenější a fyzicky zdatnější. Myslíme si, že když proti tomuto hráči náš dorostenec neuspěje, tak skoro nic neumí… S našimi mladými hráči by se mělo pracovat, založit pro ně speciální ligu hráčů, dejme tomu do 24 let, což jsem navrhoval i na svazové úrovni. Podle mého názoru by se situace změnila, v 22 či 23 letech by naši hráči byli srovnatelní s těmi, kteří sem přicházejí z univerzit…

Autor: Jaroslav Mach

6.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení