VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kononěnko vyprovodil Stefanssona a modlil se k remíze

Pardubice - Ukrajinský šachista se stal vítězem hlavního turnaje 22. ročníku festivalu Czech Open.

31.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

To by nevymyslel Dick Francis, autor detektivních románů z dostihového prostředí. Zatímco on psal o živých koních, tak na festivalu Czech Open se o zápletku postarali koně ze dřeva a ostatní šachové figurky.

Hlavní velmistrovský turnaj Pardubice Open se vyznačoval vskutku. Po předposledním kole byla situace následující. Na pozici šampiona se tlačila hned čtveřice hráčů. A rozdali si to také na prvních dvou šachovnicích mezi sebou. Za stolem číslo jedna seděl s bílými figurkami Kononěnko z Ukrajiny proti průběžně jedničce turnaje Stefanssonovi.

„Islanďan měl smůlu na los. Stejně jako v předchozí partii vyfasoval černé figurky a zase se s nimi musel bránit. Kononěnko potřeboval vyhrát, aby se stal celkovým šampionem,“ komentoval začátek partie Petr Pisk.

U druhého stolu spolu hráli další dva aspiranti na celkové prvenství Šanava z Gruzie a Jovanovič z Chorvatska.
„Pokud by kterýkoliv z nich vyhrál, mohl by přeskočit Kononěnka. A ten by v případě, že by porazil Stefanssona, přišel o zlato jen na pomocné hodnocení,“ vysvětlil složitou situaci před posledním kolem Pisk.

Na první desce byl průběh docela jednoznačný. Kononěnko svého protivníka s přehledem za dvě hodiny vyprovodil od partie a připravil ho o naděje na vítězství.

„Stefansson nezvládl odbránit zahájení a musel kapitulovat, bylo to jednoznačné,“ řekl expert festivalu Pisk.
Kononěnko se ale po svém skvělém výkonu nemohl radovat. Musel další skoro tři hodiny čekat na výsledek partie na druhém stole.

„Jovanovič měl po zahájení lehkou převahu a Šanava se musel, aby uhrál pro něj veledůležitou remízu. Posunul se totiž na druhou příčku a zároveň vložil zlato do rukou Kononěnka,“ popsal konec posledního kola mezinárodní mistr Petr Pisk.

Nejlepším Čechem v turnaji se stal na třináctém místě druhý nasazený Štoček se šesti a půl bodem. Druhý nejlepší český výkon předvedl Cvek se šesti body, skončil devatenáctý. Pomyslný bronz bral východočeský šachista Martin Petr. Obsadil dvacáté druhé místo a nasbíral šest bodů.

Nejlepším juniorem se stal český hráč Bureš z A64 Grygov, kterému je osmnáct let. Obsadil celkovou třicátou pozici a suverénně získal normu mezinárodního mistra.

Nejlepšího ženského výkonu dosáhla Romanková z Ruska (72. místo). Českému něžnému pohlaví vévodí pětibodová Kristýna Havlíková, která figuruje na 101. místě.

Kromě velmistrovského klání vyvrcholily další turnajů.

TEV Open – ratingový turnaj se zápočtem na ELO FIDE ovládl Escholz z Německa.
Česká podnikatelská pojišťovna Open – ratingový turnaj se stal kořistí ruského hráče Bělousova.

Chládek & Tintěra Open – mistrovství Evropy amatérů s ELO FIDE do 2000 bodů dopadlo nejlépe pro ukrajinského šachistu Policha.
Kontax Open – mistrovství Evropy amatérů s ELO FIDE do 1800 přinesl radost pořádajícímu štábu, neboť v něm zvítězil Sergej Kuzmin z ŠK Bohemia Pardubice.

STEN.cz Open – ratingový turnaj vyhrál největší jeho favorit Strebkovs z Lotyšska.

Autor: Zdeněk Zamastil

31.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení