VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kunát poznal, jaké to je říct politikům 'ne'

Pardubice – Ředitel Dostihového spolku si může oddechnout. Sezona skončila. A úspěšně.

26.10.2010
SDÍLEJ:

Jiří KunátFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Dostihová sezona na pardubickém závodišti je po víkendu minulostí. Vzpomínat se hlavně bude na pohádku „O Váňovi“ a historicky nejvyšší návštěvu při 120. Velké pardubické. Milovníky koní zamrzí, že ušlechtilá zvířata vtrhnou nad překážky až na jaře. Ale ředitel Dostihového spolku Pardubice JIŘÍ KUNÁT si konečně může z hluboka oddechnout. Všechno klaplo, jak mělo. „Úleva je to ohromná. Celému realizačnímu týmu záleželo na tom, aby jubilejní 120. ročník Velké pardubické dopadl co nejlépe. Nakonec nám pomohlo i počasí, svatý Petr nám přál a myslím, že i celý průběh sezony významu vrcholné akce odpovídal,“ pochvaloval si ředitel Dostihového spolku.

Před Velkou pardubickou se však vyrojily zprávy, v jakých finančních problémech dostihy v Pardubicích jsou, že se třeba ani ten nejslavnější nebude konat. To vám asi moc příjemně nebylo, že ne?
Starosti nám to určitě dělalo, ale hlavně proto, že informace nebyly vůbec pravdivé. Vnímali jsme to jako snahu určité skupiny lidí nás poškodit. Mrzelo mě, že nikdo neměl potřebu přijít a ověřit si, jestli je tato informace pravdivá, nebo ne. Ti, kteří tuto nepotvrzenou zprávu šířili, ohrožovali skvost, který v podobě Velké pardubické má nejen město Pardubice, ale i celá Česká republika. Od lidí, kteří fámu vypustili, to bylo velice nezodpovědné. Byla to neúcta k hodnotám, které vytvořili naši předci.

Skutečně tedy neexistovala ani minimální šance, že by Velká pardubická byla ohrožena?
Naprosto zodpovědně mohu říci, že ne.

Nemyslíte si, že se Velká pardubická stala tak trochu prostředkem předvolebního boje?
O tom jsem přesvědčen. Sám jsem na vlastní kůži pocítil, co to znamená, odmítnout jedné politické straně předvolební kampaň právě při 120. Velké pardubické České pojišťovny. Za tři dny na to o mně vyšel článek, že jsem se nestačil divit.

Co v něm stálo?
Byl plný nepravd. Zase to byla jenom pomsta, ačkoliv já sám nemám žádné politické ambice a celý náš tým se snaží hlavně o to, abychom hlavně zušlechťovali pardubické závodiště a pořádali akce na takové úrovni, aby se za závodiště město a ani obyvatelé Pardubic nemuseli stydět. Dostihové závodiště je výhradně apolitické.

Když šlo o lži, nezvažovali jste trestní oznámení?
Jedno jsme podali. Ale dál jsme dospěli k závěru, že si každý rozumný člověk musí udělat úsudek sám. Naše práce by pak nespočívala v ničem jiném, než v podávání jednoho trestního oznámení za druhým. A věřte tomu, že v období přípravy na tak velký podnik, jakým 120. ročník Velké pardubické byl, jsme naši sílu potřebovali nasměrovat trochu jinam.

Přes senzační zprávy v médiích, jak je Velká pardubická ohrožena, dopadla fantasticky. Na závodiště dorazilo pětačtyřicet tisíc lidí. Upřímně, čekal jste takový zájem?
Přiznám se, že nás to také překvapilo. Vnímáme to jako ocenění od všech příznivců dostihového sportu. Výsledku odpovídá práce celého realizačního týmu. Snažíme se při všech akcích, které Dostihový spolek pořádá, aby měly patřičnou úroveň a právě tohle byly plody naší práce. Věřím tomu, že po volbách nastane klid a budeme se moci soustředit zase na práci.

Dostali jste se kvůli zveřejnění informace o možném ohrožení konání Velké pardubické pod velký tlak?
Rozhodně to nebylo jednoduché. Velké poděkování patří městu Pardubice, i všem sponzorům, kteří se nenechali zvyklat mediálními kampaněmi, a celému mému týmu kolegů a spolupracovníků, že všechno zvládli.

Samotný nejslavnější závod dopadl jako podle romantického filmu. Znovu vyhrál Josef Váňa. Přál jste mu další triumf?
Kdo by nepřál. Hodně lidí mu určitě fandilo. A myslím, že jeho výkon musel každého potěšit. Pepík je typ hrdiny, které naše společnost potřebuje. Je to hrozně skromný, pracovitý a poctivý člověk, který se o radost z vítězství dovede podělit. Jsem nesmírně rád, když dnes Josefa Váňu znají děti z mateřské školky, i devadesátileté babičky. Takových morálních vzorů potřebujeme víc.

Na druhou stranu se objevily i názory, že kdyby riskantní manévr v cílové rovince předvedl někdo jiný, že by byl diskvalifikovaný. Když ale šlo o Josefa Váňu, rozhodčí přimhouřili oko. Co si o tom myslíte?
Jestliže je jmenovaná odborná dostihová komise, která má veškeré podmínky k tomu, aby zcela objektivně posoudila průběh dostihu, tak bychom její výroky měli respektovat. Tato komise rozhodně nemá nejmenší zájem někomu naddržovat, nebo někoho podtrhnout. Naučme se lidi, kteří nesou zodpovědnost za určitý výrok, respektovat. Od toho je to dostihová komise.

Může ředitel Dostihového spolku od soboty, když už je po sezoně, dát nohy na stůl a na měsíc vyškrtnout slovo kůň ze svého slovníku a vymazat na chvíli z hlavy?
Určitě ne. I když se občas setkávám s názory, že v zimě není na závodišti co dělat, tak opak je pravdou. Sezonu začínáme už první víkend v dubnu a končíme poslední víkend v říjnu. Přes vánoční svátky je potřeba zazimovat celé závodiště a věnovat pozornost údržbě strojů a techniky. V této době navíc začínají jednání s našimi partnery, se sponzory, upřesňuje se termínová listina. Práce je skutečně nad hlavu, takže jedeme dál.

Autor: Pavel Ryšavý

26.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká.
19

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Pardubice - Díky vstřícnosti pardubické porodnice vám dnes na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších Pardubáků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení