VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lákavou představu vystřídá zahřívání lavičky!

Pardubice - Předseda fanklubu se zamýšlí nad ztrátovostí mladých nadějí.

13.3.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Zvony bijí na poplach. Jsou ale slyšet? Z řad sportovní veřejnosti je čím dál více slyšet varovných hlasů nad snižující se úrovní sportů, kterými se naše republika pyšnila. Hokej, fotbal, basketbal, volejbal, házená mohli bychom pokračovat. Nabízí se otázka, proč tomu tak už není?

Odborníci z řad bývalých vynikajících sportovců se shodují. Musí se věnovat maximální pozornost mládeži, kterou by měli vést ti nejlepší trenéři. Jako vzorový příklad lze uvést basketbalový klub BK JIP Pardubice. Práce s mladými je zde dlouhé roky na vysoké úrovni, o čemž svědčí jejich pravidelná čelní umístění prakticky ve všech kategoriích. A také předsevzetí o nejlepších trenérech jsou zde naplněna vrchovatě. Například uznávaný trenér Jan Procházka, kterému prošlo rukama mnoho výborných hráčů, působících v naší lize, ale i v zahraničí.

PERSPEKTIVA RŮSTU

Pardubický klub na své mladé talenty sází a nejlepší z nich pravidelně nastupují v Kooperativě lize. V současnosti to jsou Půlpán, Škranc, Potoček, Roub, Formánek. Perspektiva jejich růstu je pro ně v Pardubicích zaručena.

V minulých letech však někteří mladí, nejenom pardubičtí hráči, řešili velké dilema, do kterého mnohdy neuváženě vstoupili i netrpěliví a unáhlení rodiče. Objevila sea totiž přestupová nabídka od klubu, jehož rozpočet je na hony vzdálen rozpočtům ostatních ligových klubů. Laicky řečeno: Hráče si nevychováme, my si je koupíme! To je realita českého giganta z Nymburku. Mladým hráčům tam nabídnou odměny, ze kterých se jim zatočí hlava a které si ostatní kluby nemohou dovolit. Spolu s finančním zajištěním je tu i lákavá představa snadnější cesty do Evropy. Rozčarování pak nastává, když převážná většina těchto nadějí jenom zahřívá lavičku, popřípadě dostane pár minut vesměs v rozhodnutých zápasech. I sebelepší zázemí a pouhý trénink zápasové zkušenosti nenahradí.

FALEŠNÉ HERNÍ NADĚJE

Ukázkovým příkladem této politiky je Martin Peterka, bývalý hráč BK JIP Pardubice. Martin Peterka, kterého Nymburk „pohřbívá" falešnými herními nadějemi. Ve skutečnosti klub neustále nakupuje nové a hotové cizince, kteří jsou pro perspektivní mladé hráče nedostižnou konkurencí. A mnohdy i psychickou brzdou. Přitom Peterka by mohl být vynikajícím pivotem základní pětky každého ligového klubu a možná i reprezentace.

Stačí si položit otázku: Kolik odchovanců mládežnických družstev Nymburka hrálo či hraje za první tým? A tady je ten zakopaný pes českého basketbalu. Kolik takto zlanařených mladých hráčů z českých klubů se podařilo v posledních letech zapracovat do tohoto, u nás vrcholového klubu? Stačily by k tomu prsty jedné ruky. Přitom jeho nemalou povinností by mělo být tyto naděje připravit k tomu nejvyššímu cíli, tedy oblékat národní dres. Horší pohled je do statistik „zabitých" talentů. Kolik nadějných hráčů – reprezentantů raději z důvodu slabé vytíženosti z Nymburka odešlo? Jen namátkou: Vyoral, Palyza, Pomikálek, Slezák.

POHASLÉ HVĚZDY

V Kooperativě lize, kde nyní nastupují, už očividně nevyčnívají. Na mysl se tedy vkrádá otázka, zda tento velkoklub má vůbec zájem nadějné mladé hráče dále zdokonalovat. Či snad v tom je „jakýsi" úmysl vůči ostatním konkurentům? A jaký asi zájem na růstu českých nadějí může mít trenér národního mužstva – cizinec?

Na druhou stranu by si měli mladí talentovaní hráči a jejich rodiče uvědomit, že záruka růstu není v trénování ve velkoklubu ale v dostatečné minutáži na palubovce v Kooperativě lize. Tuto cestu zvolil například Jaromír Bohačík.

Josef Kopal – místopředseda fanklubu BK JIP Pardubice

Autor: Redakce

13.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Den bezpečnosti v Atriu Pardubice. Pardubičtí hasiči a záchrana uvázlého lezce.
9

OBRAZEM: Den bezpečnosti v Pardubicích

Skrytý problém. Propad silnice odhalil dutinu pod zastávkou hromadné dopravy před pardubickým nádražím.

Rekonstrukce přednádraží pokračuje podle plánu

Fotbalové Pardubice v nové roli. V sobotu jako favorit

Pardubice – Výměna rolí. Zatímco v jarní části dokázali fotbalisté Pardubic zaskočit favorizované týmy Opavy či Ostravy na jejich hřišti, nyní se před zápasem 25. kola FNL nacházejí v opačné situaci. Třináctý tým totiž doma přivítá poslední Prostějov, který ztrácí na první nesestupovou pozici šestnáct bodů. Role favorita tak v tomto utkání spadla na Pardubice.

Americký fotbal: Hřebci vedli jen v první čtvrtině

Pardubice – Ještě před dvěma lety spolu bojovali ve druhé lize, nyní se přetahují o přední příčky mezi elitou. To je příběh Steelers a Stallions. Lépe si zatím vedou ostravští tvrďáci.

Terminál polyká miliony. Uživí se?

Pardubice – Budovat nový letištní terminál pro 250 tisíc cestujících má smysl. Tvrdí to analýza tržního potenciálu a strategie, kterou pro společnost East Bohemian Airport (EBA), jež letiště provozuje, zpracovala firma Lufthansa Consulting.

Železniční muzeum v Rosicích o víkendu zahájí sezonu

Pardubice - O prodlouženém víkendu se otvírá rosické železniční muzeum. Na nádraží Pardubice-Rosice nad Labem bude každý den k vidění něco trochu jiného. "Sobota je vyloženě železničním dnem, kdy kromě parkové železničky s možností svezení, bude ke zhlédnutí zahradní železnička LGB, výstava kolejových vozidel spolku, komentovaná prohlídka nejstaršího motoráčku v ČR a jednoho z nejstarších v Evropě," uvedl za pořadatele Oldřich Čížek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies