VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Loňský šampión Jan Faltejsek: "Orphee des Blins je pořád mašina"

Pardubice - Poslední vítěz Velké pardubické byl králem dostihového odpoledne. Soupeře rozdrtil v kvalifikaci a navíc vyhrál i cross country Válečníka

27.6.2013
SDÍLEJ:

Neměli konkurenci. Klisna Orphee des Blins se cílem Velké pardubické prohnala jako jasná vítězka. Žokej Jan Faltejsek mohl zaplněným tribunám ukázat svoji radost. Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Žokej Jan Faltejsek si po odchodu z České republiky na konci loňského roku zvolil nové angažmá ve Francii. Poté, co vyhrál Velkou pardubickou, nastoupil u tamního trenéra Guillama Macaira a byl to krok, který si nemůže vynachválit. Vyhrává dostihy, je v pohodě a na koních z něj vyzařuje velké sebevědomí. Dal je pocítit i o víkendu soupeřům na pardubickém závodišti.

Při své první letošní exkurzi na česká závodiště Faltejsek vyhrál oba největší dostihy pardubického odpoledne a těžko může někoho udivit, že v nich vedl také ty nejlepší koně. Se svou vítěznou partnerkou z Velké pardubické Orphee des Blins se mu povedlo impozantně opanovat cross country Válečníka, s Trezorem sehrál vítěznou partii s konkurencí v kvalifikačním Memoriálu majora Miloše Svobody.

„Nechtějte po mě, abych tyhle dva koně porovnával. Oni jsou každý docela jiný," bránil se Faltejsek logické otázce, která po jeho dvojitém úspěchu musela napadnout každého.  Nakonec se ale k určitému porovnání přece jenom odhodlal. „Orphee des Blins je prostě mašina, kůň, který už prokázal svou kvalitu nejenom v Česku, ale i předtím ve Francii. Naproti tomu Trezor asi až tak výborný kůň není, ale když mu všechno vyjde, dokáže si dostih užít a soupeře vychutnat a jestli mu něco proti klisně chybí na kvalitě, dokáže to nahradit  bojovností. Já jsem s ním neměl až takové problémy, ale ví se o něm, že když si postaví  hlavu, dokáže z něj jezdec jeho kvality dostat jenom těžko," míní Jan Faltejsek, který v sedle Orphee des Blins od jejího vítězství ve Velké pardubické 2012 absolvoval všechny starty, zatímco na Trezora se dostal vůbec poprvé, a to jako náhradník za poraněného Josefa Bartoše.

Zatímco Bartoš trávil tento týden většinou v meranské nemocnici, Faltejskovi se náramně daří na francouzských drahách a patří mezi nejlepší dvacítku tamních překážkových jezdců. Působí u nejlepšího francouzského trenéra Guillama Macaira a protože je jeho zaměstnancem, musí si u něj také vybavovat, zda a jak může jezdit v českých dostizích. „Nebyl jsem letos zvaný prvně, ale až teď se mi povedlo uvolnit," upřesňuje Faltejsek. „Naši koně startují po celé Francii a  když mě trenér někam pošle, musím jet tam. Naštěstí je ale většina našich koní výborně natrénovaná, daří se jim a asi i mně, takže nemám  z profesního hlediska žádný důvod k nespokojenosti," hlásí Jan Faltejsek, který se ve Francii prosadil jako dosud žádný jiný jeho český kolega. „Pokud se chci v kariéře dostat dál, je Francie správnou volbou," domnívá se Faltejsek. „Zatím jsme dohodnutí, že  dostávám ty koně, které trenér vybere. Ale v podobné pozici jako já je nás třináct dalších. Je to veliká konkurence, ale musím to vidět i realisticky  a brát všechno, co se mi naskytne v naději, že se posunu vpřed. Ty první měsíce byl ne posun, ale spíš skok. Teď už jsem se ve Francii začal pořádně rozhlížet," konstatuje spokojeně jezdec, který v těchto bydlí na dohled od Atlantiku. „Jezdecky mi to tam vychází dokonale, druhou věcí ale pro mě je život ve Francii. Ten pořád ještě nedokážu tak úplně vstřebat," říká český žokej.

Pokud jde o jeho možnou příští prezentaci před českým publikem, Jan Faltejsek si není ani trochu jistý. „Samozřejmě na Orphee des Blins bych se rád vrátil, ale uvidíme, jaké konkrétně budou další plány," poznamenal Jan Faltejsek.
Jako Čech by určitě rád loňský triumf z Velké obhajoval, o možnosti přijet o druhé říjnové neděli ale zatím nemluví. „Nyní před sebou máme spoustu dostihů a na ty se soustředím," vysvětluje Faltejsek.

Petr Guth

Autor: Redakce

27.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká.
19

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Pardubice - Díky vstřícnosti pardubické porodnice vám dnes na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších Pardubáků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení