VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mezi kovboji i pardubická jezdkyně

Plzeň/Pardubice -V minulých dnech jste mohli na vlastní kůži zažít dobrodružství ve westernovém městečku Halter Valley u Plzně, kde byl zahájen seriál nezvyklého adrenalinového sportu Ranch Rodeo

7.5.2010
SDÍLEJ:

Závody Ranch RodeoFoto: Archiv

Závod, při kterém se divákům tají dech a tuhne krev v žilách. Rodeo je pojem, který pro mnohé znamená jízdu na býku nebo na divokém koni. To je však velký omyl. V České republice je jen pár míst, kde můžete vidět nefalšované dobytkářské disciplíny, které se jezdí jen v USA. Bohužel, v okolí Pardubic takovou arénu nenajdete, ale za Pardubice již třetím rokem závodí jediná jezdkyně Irena Plačková s klisnou amerického plemene Fantastic Lady Eagle. Klisna má výborný cow sense (cit pro dobytek). Ne každý jezdec umí číst dobytek a ne každý kůň je vhodný pro tyto disciplíny. Jen dokonalá souhra citlivého jezdce a vnímavého koně má šanci.

Současný trend zvýšené ochrany zvířat změnil přístupy k tomuto sportu ve Spojených Státech stejně jako v Evropě. Dobytek i koně, používané při oficiálních soutěžích jsou paradoxně často nejlépe opečovaná a nejšťastněji žijící zvířata.

Na vlastní oči můžete vidět drsné chlapy chytající telata do lasa i to, jak kovbojové v trysku seskakují z koně a v prachu písku krotí dobytek Ladné cowgirls v sedle koní oddělující telata od stáda a každoročně přibývají v soutěžích mladí nadšení jezdci, ale i veteráni na kvalitních sportovních koní ze zahraničí. Bylo až s podivem, že na zahájení tohoto seriálu přijel rekordní počet soutěžících.

Zpřísnila se soutěžní pravidla na kondici a zdravotní stav startujících koní v rodeu. Rodeový sport klade větší fyzické nároky na koně a z toho důvodu byl i vyloučen kůň ve viditelně neodpovídající kondici. Trénink takového koně vyžaduje jak zkušenosti jezdce, tak pomoc týmu wranglerů a hlavně podporu finanční.

Pokud chcete na vlastní kůži zažít dobrodružství a vyzkoušet lasování telete a jiné kovbojské dovednosti můžete vzít i své děti. Je zde zázemí pro rodiny s dětmi, ubytování ve stylových srubech, tábořiště s indiánskými tee-pee a bizony, pravá kovbojská strava a plno zvířátek. Uvidíte typická plemena honáckých psů, kteří doprovázejí své kovboje na dlouhých cestách a v jejich nepřítomnosti hlídají auto s přívěsem.

Zvláštní poděkování patří partnerům, kteří pravidelně podporují závodní team z Pardubic.

Diana Šlechtová

7.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení