VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MS v atletice tělesně postižených sportovců: 'Na výsledcích se podepíše slučování kategorií'

Pardubice - Pardubická a zároveň reprezentační trenérka Eva Hrdinová si chystá kufry a objednává letenky na Nový Zéland. Stejně tak trio z jejího oddílu

10.1.2011
SDÍLEJ:

Eva HrdinováFoto: foto oddíl

Rodinné stříbro… Pardubice jsou jedním z mála měst v České republice, které se mohou pochlubit velice silným atletickým oddílem tělesně postižených sportovců. Jmenuje se Hvězda a vede ho EVA HRDINOVÁ. Mezi svými svěřenci má hned pět českých reprezentantů. Tři z nich se nominovali na blížící se mistrovství světa v atletice tělesně postižených sportovců na Novém Zélandu.

Evo, na světový šampionát se kvalifikovali tři sportovci z vašeho oddílu. Jste spokojena?

 Určitě. Akorát se z našeho klubu na mistrovství světa původně dostali čtyři sportovci, bohužel Michaela Janáková se z rodinných důvodů rozhodla šampionátu zříct. Pro ostatní byl boj o ostré limity náročný.

Jak hodně těžké tedy bylo splnit limity pro mistrovství světa?

 Nejdříve se podařilo splnit kvalifikační limity v hodu diskem a ve vrhu koulí Martinu Němcovi. Stalo se tak již na Světových hrách IWAS v Indii na konci roku 2009. Své kvality ještě potvrdil v červnu loňského roku na Czech Open v Olomouci, kde opět překonal stanovené A limity v hodu diskem i ve vrhu koulí. Jeho oddíloví kolegové museli o nominace bojovat o něco déle.

Tak hezky popořadě. Povídejte…

 Jaroslav Petrouš skončil na Czech Open pouze dvacet centimetrů za áčkovým limitem. Přitom jako první český sportovec „sedící“ překonal magickou hranici padesáti metrů v hodu diskem. Neuvěřitelný výkon, který ho zařadil na třetí místo světových tabulek, předvedl o dva měsíce později na závodech Českého poháru na stodionu v Brně. Tento podnik však nebyl sankcionovaný v mezinárodním kalendáři a tak nemohl být A limit uznán. Český rekord ovšem naštěstí ano.

A jak si vedl váš třetí svěřenec?

 Janu Vaňkovi se celou sezonu nedařilo dostat se do tak špičkové formy, jakou se prezentoval na paralympiádě v Číně. Tam získal v hodu kuželkou bronzovou medaili. Jeho stabilní výkony stačily „pouze“ na B limit a tak musel společně s Jardou Petroušem čekat na kvótu, kterou přidělí pořadatelé České republice. V ní se rozhodovalo o tom, zda na Nový Zéland pojedou pouze sportovci s limitem A nebo dostanou příležitost i „béčkaři“. Kvóta nakonec byla k našim sportovcům příznivá. Takže to byly trochu nervy.

Kde a jak se sportovci připravovali na nadcházející vrchol tělesně postižených atletů?

 Během loňské sezony se naši sportovci připravovali se všemi ostatními převážně na Městském atletickém stadionu v Pardubicích a účastnili se domácích i zahraničních akcí. S ukončením podzimní části v první polovině října ovšem přišly problémy. Vedení reprezentace sice připravilo na poslední chvíli pro část reprezentantů zahraniční soustředění v teplých krajinách, nicméně dva měsíce před konáním mistrovství světa. Takže na dobu, která zbývala do šampionátu bylo třeba najít náhradní řešení v České republice.

Jak jste tuto docela prekérní situaci nakonec vyřešili?

 Vzhledem k tomu, že v Pardubicích stále nejsou podmínky pro zimní přípravu, museli jsme dojíždět na specializované tréninky do Sportovního centra, které se nachází v Nymburce apod. Většina přípravy se ale i tak odehrála pouze v posilovně. Nezbývá než doufat, že se technické nedostatky podaří doladit během několika tréninků přímo v místě konání světového šampionátu, kterým je Christchurch.

Dokážete takto dopředu odhadnout šance vašich svěřenců?

 Naši sportovci patří dlouhodobě do světové špičky. Překonávají světové rekordy, vozí medaile a přední umístění z nejvyšších sportovních soutěží, paralympiád, mistrovství světa či Evropy. Už teď ale víme, že se na výsledcích našich atletů výrazně podepíše slučování kategorií.

Slučování kategorií je pro laika trochu neznámý pojem. Můžete ho blíže specifikovat?

 Ráda. Například Martin Němec bude startovat dokonce ve třech sloučených kategoriích, takže se může stát, že i kdyby hodil světový rekord, nemusí mu to na medaili stačit. Takto to již dopadlo v Číně, kde startoval ve dvou sloučených kategoriích a přestože překonal paralympijský rekord a byl bezkonkurenčně nejlepší ve své skupině postižení, v rámci slučování skončil až na čtvrtém místě. V podobné situaci je i Jarda Petrouš a Jan Vaněk. Přesto doufám v to, že pokud se sportovci alespoň přiblíží výkonům, kterých byli schopni dosáhnout během loňského roku nebo ke svým osobním rekordům, mohli bychom se vracet domů i s nějakými cennými kovy.

Autor: Zdeněk Zamastil

10.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
FK Pardubice

Fotbalové výročí: Plné tribuny vítaly první ligu

Dům dětí a mládeže se dočká oprav

Dům dětí a mládeže se dočká oprav

Dvě hledané osoby předvedli strážníci na policii

Pardubice - Strážníci doručili dvě hledané osoby. 

Sportovní park přilákal sto tisíc lidí. Vrátí se zase za rok

Pardubice - Sportovní park Pardubice, který na více než týden zakotvil v parku Na Špici, na pardubickém zámku, ale i na soutoku řek Labe a Chrudimky, se stal nejnavštěvovanější městskou akcí letošního léta. 

Swingoví Piráti z Pardubic míří do Abbey Road

Pardubice – Populární pardubická hudební formace Pirate Swing Band má nakročeno do Abbey Road, jednoho z nejslavnějších nahrávacích studií na světě.

Sladká krádež. Bonbónů ale bylo víc, než se zdálo

Pardubice - Ukrást bonbóny je jedna věc, urkást celé krabici už se ale přehlédnout nedá.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení