Na obou týmech bylo zřetelně vidět, že jim čtvrtfinálové boje odčerpaly mnoho sil, a to jak fyzických, tak psychických. První třetina byla zpohledu českých mladíků doslova odbruslená.

Ve slabé produktivitě navázali na střelbu zutkání sRuskem. Šest vuvozovkách nahozených puků nemohlo Heleniuse vyrušit zklidu. Pouze šance Hampla se dá nazvat gólovou. Omnoho lépe na tom nebyli ani borci ze země tisíce jezer. Zosmi střel si ale hned ta první našla cestu za Neuvirthova záda. Pokud byl mezi hrstkou diváků nějaký hokejový skaut, musel po první dvacetiminutovce zvedat oči vsloup.

Po přestávce vyjela na led ČEZ Areny úplně jiná česká družina. Své zvýšené úsilí korunovala před polovinou střetnutí, kdy vrozmezí dvou minut otočila vývoj skóre. Obě branky byly jako přes kopírák. První střelu ještě stačil finský gólman vyrazit, ovšem na dorážku již nedosáhl. Těsně před druhou přestávku inkasovali Finové třetí úder, ze kterého se již nevzpamatovali. Čtvrtou branku jim do letadla směr Helsinky přidali Češi opět zpřesilovky, které se jim jinak na světovém šampionátu moc nedařily.

Zbytky sil někteří hráči nechali na ledě při hromadné bitce, která se strhla pět minut před koncem. Po následujícím vyloučením dalšího českého hráce se soupeř odhodlal ke hře bez brankáře, kterou potrestal Hampl.

Česká republika– Finsko 5:1 (0:1, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 27.Bártek (Meidl), 28.Frolík (Semorád, Szturc), 40.Kundrátek, (Ondráček), 48.Hampl (Ondráček) – 2.Pesonen (Warn). Rozhodčí: Bulanov (Rusko), Konc (Slovensko)– Jobson (Kanada), Winnekens (Německo). Vyloučení: 8:10, navíc Prokop (ČR) a Malkamäki 5minut os. trest do konce utkání. Využití 2:0, oslabení 1:0. Diváků: 483.

Nejlepší hráči utkání: Jiří Ondráček (ČR)– Tomi Sallinen (Finsko).

Nejlepší hráči svých týmů na MS: Michael Frolík, Jakub Sklenář, Antonín Bořuta (všichni ČR)- Joonas Lehtivuori, Juusu Puustinen a Niclas Lucenius (Vš. Finsko).

Sestavy– Česká republika: Neuvirth– Bořuta, Jordán, Prokop, Kundrátek, Parýzek– Voráček, Frolík, Látal– Sklenář, Kuběna, Ondráček– Hampl, Meidl, Bártek– Semorád, Strapáč, Szturc. Trenér: Miloslav Hořava.

Finsko: Helkenius– Lehtivuori, Lajunen, Jalvanti, Kousa, Purolinna, Malkamäki– Aaltonen, Kamppainen, Salminen– Lucenius, Malinen, Puustinen– Pesonen, Sallinen, Warn– Lahde, Liivik, Poysti. Trenér: Jukka Rautakorpi.