Turnaj tří zemí. Tak by se dala nazvat akce s názvem O pohár prezidenta PGE Túrow. Pardubičtí basketbalisté obsadili v mezinárodní konkurenci třetí příčku. A hlavně konečně se v přípravě zaradovali z výhry.

Do turnaje vstoupili pardubičtí basketbalisté sedmnáctibodovou prohrou s německým Braunschweigem. Ještě v polovině druhé čtvrtiny vedli 29:28. Jenže následující úsek prohráli 0:15 a německý tým následně natáhl svou šňůru až na 25:5. Beksa sice až třicetibodové manko chvílemi stáhla, nicméně na zvrat už dosáhnout nemohla. Pro zajímavost: závěrečnou čtvrtinu vyhrála po zlepšeném výkonu o osm bodů. Braunschweig se spoléhal na fantastickou střelbu z tříbodového prostoru. Zaznamenal jedenáct trojek z dvaceti pokusů. To Pardubice daly ze třinácti trojkových střel pouze dvě.

Do hry zasáhlo všech jedenáct hráčů, které má trenér Slowiak pro nadcházející sezonu k dispozici. Všichni odehráli dvouciferný počet minut, a to včetně Bohačíka s Černoškem, kteří začali po zranění trénovat až těsně před odjezdem do Polska.

„Vstup do zápasu nám vyšel. První čtvrtinu jsme prohráli rozdílem jediného koše. Do druhé části jsme ale nastoupili vlažně. Vůbec nám nefungovala obrana, vázla spolupráce a komunikace. Tím se Němci dostávali do lehkých střel za tři body. Jejich vynikající procento, které snad bylo v této čtvrtině sto procent, nás zlomilo. Prohráli jsme ji o sedmnáct bodů, což byl asi zlom v zápase,“ poznamenal pardubický rozehrávač Michal Čarnecký.

Ve druhém duelu čekal na pardubické basketbalisty kvalifikant Euroligy, pořádající Túrow Zhořelec. Zápas sice dobře rozehráli, ovšem nezvládli přelom obou poločasů. Ten vyzněl jednoznačně pro domácí tým. Ještě v 16. minutě JIP vedl 24:22, jenže pak Zhořelec nastřílel devět bodů v řadě a po přestávce natáhl svou šňůru až na 15:2. Definitivní rozhodnutí přinesla zřejmě 27. minuta. Během ní hráči Turówa trefili koš s faulem, následně potrestali technickou chybu dvěma přesnými trestnými hody a skórovali i z postupného útoku. Velmi rychle tak zaokrouhlili průběžný stav na 50:30. V tu chvíli bylo zcela jasné, že Pardubice nastoupí k přímému souboji o třetí příčku se Zelenou Horou.

„Stejně jako proti Němcům se nám rozpadl systém, a to v obraně i v útoku. Opět jsme přestali hrát basketbal, který bychom měli praktikovat. A to soupeře nastartuje. Zhořelec pak těžil z dobré obrany a rychle trestal naše chyby. Zatímco my se na každý koš neskutečně nadřeme, tak soupeři nám dávají lehké koše. Za hlavní příčinu obou proher bych ale označil nekoncentrovanost. Přijde mi, že určité úseky hrajeme moc chladně,“ poslal kritiku do řad svého týmu pardubický rozehrávač Tomáš Tóth.

Perně vybojovaným vítězstvím nad Zelenou Horou o šest bodů zakončili pardubičtí basketbalisté přípravný turnaj v polském Zhořelci. Týmový výkon na útočné polovině hřiště a postupné zlepšování v defenzivní činnosti. To byly základní atributy, které zajistily Bekse první výhru v přípravě. Zápas se Zastalem byl velmi vyrovnaný. JIP vedl nejvýše o osm bodů, soupeř o o čtyři. Na přelomu posledních dvou čtvrtin se však polskému týmu povedla dvanáctibodová šňůra, po níž se dostal do vedení 71:67. Dramatický závěr ale lépe zvládli hosté z Čech. Minutu a půl před koncem platil nerozhodný stav 77:77, a protože pardubická obrana pracovala v klíčových okamžicích na výbornou a po soupeřových faulech pardubičtí hráči trefovali důležité šestky. Z pohledu jejich psychiky byl cenný triumf na světě.

„Vítězství je pro nás všechny hodně pozitivní a povzbudivé. A nejen samotná výhra. Ve třetím utkání se nám povedlo opravdu hodně věcí. To je velmi důležité pro sebevědomí a nastartování celého týmu. Dokázali jsme si například vytvářet kvalitnější střelecké pozice, dali jsme spoustu lehkých košů. Hráli jsme v útoku mnohem chytřeji. Myslím si, že na výkonu z posledního zápasu v Polsku můžeme stavět v dalším průběhu přípravy,“ má jasno pardubické křídlo Corey Muirhead.

Jeho tým se přesunul do Maďarska. Od středy do pátku sehraje další tři přípravné zápasy. Pardubice se postupně střetnou s týmy VSK Pécs (dnes od 16.30), Falco-Szova KC Szombathely (čtvrtek od 19 hodin) a Atomeroma SE Paks (pátek od 16.30).

Polská štace

BK JIP Pardubice – N.Y. Phantoms Braunschweig 80:97 (19:21, 34:53, 53:78). Body: Arnold 17, Hampton 14, Pospíšil 13, Kotas 11, Muirhead 10, O. Peterka 5, Bohačík 4, Čarnecký a M. Peterka po 3.

BK JIP Pardubice – PGE Turów Zhořelec 58:76 (18:13, 26:31, 44:52). Body: Arnold 13, Muirhead 10, Čarnecký 7, Kotas 6, Pospíšil a Tóth po 5, Hampton 4, O. Peterka a Černošek po 3, Bohačík 2.

BK JIP Pardubice – Zastal Zelená Hora 86:80 (24:23, 49:49, 67:65, 19:15). Body: Pospíšil 16, Muirhead 15, Arnold 14, Bohačík 11, Černošek a Hampton po 7, O. Peterka a Kotas po 4, Čarnecký a Tóth po 3, M. Peterka 2.