VYBRAT REGION
Zavřít mapu

"Navykl jsem na líný život profesionálního šachisty"

Pardubice - Pravidelný účastník pardubického festivalu David Navara, který reprezentuje na Šachové olympiádě, opustil školní lavice a s úsměvem říká:

24.7.2014
SDÍLEJ:

Pražský šachista David Navara.Foto: Vladimír Jágr

Jeho hlavička, by s velkou dávkou nadsázky klidně mohla vystřídat logo mezinárodního festivalu. Přestože je mu teprve devětadvacet let na pardubickém gigantu startoval již osmnáctkrát. DAVID NAVARA si zaslouží doživotní průkazku do klubu Czech Open.

Davide, pokolikáté jste letos do Pardubic na Czech Open přijel?
Už si to ani přesně nepamatuji. Ale poprvé jsem přijel na Czech Open v roce 1996. Od té doby se festivalu, až na jednu výjimku, účastním pravidelně. Takže asi poosmnácté. Jinak v hlavním turnaji jsem startoval devětkrát.

Když se řekne Czech Open, co vám naskočí jako první?
V první řadě samozřejmě Pardubice jako město, potom atmosféra turnaje, zimní stadion a také Fischerovy šachy, které vlastně hraji jen tady.

U Fischerových šachů se zastavme. V letošním turnaji jste obsadil třetí místo. Jak byste zhodnotil vaše výkony?
Turnaj měl podobně silné obsazení jako jindy a byl velmi zajímavý. Se svou hrou ale nejsem spokojený, protože jsem nehrál dobře. Platilo by to i v případě, že bych zachránil svou poslední partii. Velmistr Lalič podle mě vyhrál zaslouženě, protože hrál velice dobře. Celkově mohl dosáhnout ještě výrazně lepšího výsledku. Některé partie hrál na můj vkus opatrně. Díky tomu získal „jen" pět a půl bodu.

Druhou soutěží do které jste se zapojil, byl rapid šach. Celkově šesté místo a domácí titul. Jak jste spokojen?
Turnaj byl silně obsazený a se svým výsledkem jsem částečně spokojený. V posledním kole jsem měl bílé kameny, tak jsem měl vyšší ambice. Nicméně se to nepovedlo. Nakonec to v celkovém umístění dopadlo dobře, i když bych od sebe očekával lepší výsledek.

Může se turnaj v rapidu považovat za trénink na nadcházející Šachovou olympiádu?
Může. Je tu jedno ale… Moji soupeři se budou moci seznámit s partiemi, které jsem tu odehrál, z čehož nejsem úplně nadšený. Budu muset své partie ještě sám rozebrat a rozmyslet co hrát a co ne. Rozhodně mi tento turnaj ukázal, že musím na olympiádu ještě hodně trénovat. Tušil jsem to sice už před ním, ovšem teď vím, že je potřeba ještě více přidat.

Olympiáda startuje prvního srpna, s jakým cílem vy osobně do Norska odjíždíte?
Chci hrát dobré šachy, dosáhnout dobrého výsledku a pomoci našemu družstvu k úspěchu.

Právě do úspěchu družstva se v poslední době velmi výrazně investovalo, co se týče psychické péče o hráče, různých soustředění apod. Myslíte, že to může pomoci k návratu českého šachu na vrchol?
Já doufám, že se to podaří! Samozřejmě se jedná o těžký turnaj, protože se na něm sejde velká konkurence a pečlivě se na něj připravují i ostatní země. Věřím ale, že nám to vyjde.

V družstvu letos dojde ke změně. Připojí se k němu velmistr Martin Petr, který tak nahradí velmistra Jiřího Štočka. Jak hodnotíte tento tah?

Nechci nikoho srovnávat. Velmistr Štoček se sám rozhodl nehrát, na což má právo. Myslím, že mu lépe vyhovují soutěže jednotlivců. Jsem rád, že Martin Petr bude hrát za naše družstvo, protože je to silný hráč. Věřím, že zapadne do atmosféry družstva.

Prozraďte, jak trénujete na takovou akci? Určitě to není jen o šachové příprav ale i o té fyzické…

Určitě bych měl trochu zlepšit svou fyzičku. Přiznávám ale, že jsem líný, takže na tom pracuji poměrně málo. Co se týče šachové stránky, tak tu určitě nezanedbávám a věnuji se jí celkem pečlivě.

Pojďme se více zaměřit na vaší osobu. Jste stále profesionálním šachistou. Jak se vám na této dráze daří?

V podstatě dobře. Střídám úspěchy a neúspěchy. Držím se pořád na stejné příčce v žebříčku s mírnými výkyvy nahoru a dolů. Úspěchy a neúspěchy se příliš neodráží na mých výdělcích, takže si nemůžu stěžovat.

Obecně je o vás známo, že máte nejrůznější koníčky a neustále se zaměstnáváte. Je teď něco, co vás naplňuje?

Spíš mám pocit, že jsem pořád línější a línější, takže těžko říci. Určitě se ale snažím věnovat se také něčemu jinému než šachu. Napadlo mě, že bych se třeba mohl naučit poznávat například rostliny v lese, což se mi bude hodit teď, až pojedu na dovolenou.

Ápropos. Nechybí vám škola, která vás dlouho dobu mentálně zaměstnávala?

Do určité míry ano. Dlouho mi trvalo, než jsem si zvykl na to, že do ní nechodím. Myslím si, že teď už jsem si plně navykl na líný život profesionálního šachisty (usmívá se).

Mluvil jste o dovolené, kam tedy pojedete?

Do Jizerských hor, stejně jako obvykle.
Co budete dělat, až skončí olympiáda?
Pojedu na dovolenou. Vezmu si s sebou šachové knížky a počítač, a budu se nadále zdokonalovat jako šachista. Také budu s matkou chodit po horách, takže doufám, že si odpočinu… ⋌Kateřina Levínská

Autor: Zdeněk Zamastil

24.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Asistent trenéra reprezentace Lubomír Růžička.

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Skupina tělesně postižených sportovců.

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Na pardubických Olšinkách bude sraz koček

Pardubice – Prostory ABC klubu na Olšinkách se v sobotu naplní chovateli koček a samozřejmě i jejich chlupatými svěřenci.

Pardubický festival plný jógy ukáže, že má jóga mnoho směrů

Pardubice – Zacvičit si jógu nebo se o ní alespoň něco dozvědět budou moci Pardubáci dnes na letním pardubickém festivalu jógy Surya yoga fest v Centru Kosatec. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení