Nejlepší žena závodí za Pardubice

Pardubice - Dálkové plavání: V oddílovém hodnocení SCPA obsadil nejhorší umístění v historii.

24.9.2008

Na začátku září skončil posledním závodem na otevřené vodě Český pohár v dálkovém plavání, přestože bude ještě pokračovat superfinálem o cenu Krnovska 1. a 2. listopadu, které ale proběhne v krytém bazénu v Krnově.

Letos se poháru zúčastnilo rekordních 609 plavců z 63 oddílů České a Slovenské republiky. Pokladnice pardubického SCPA se rozrostla o další medaile. Kategorii žen (144 startujících) kralovala Lenka Štěrbová.

Loni třetí žena celkového pořadí letos nebyla téměř k poražení a v jednotlivých závodech se zapojovala do soupeření s nejlepšími muži. Odměnou ji byla nominace na 39. ročník populárního srbského říčního maratonu Jarak - Šabac v řece Sávě na devatenáct kilometrů. Ten byl zároveň dalším kolem letošního Světového poháru. Poražena byla pouze v desetikilometrovém závodě na Lipně legendární Yvettou Hlaváčovou. Druhý den si však již nenechala utéct vítězství v závodě na 20 km a získala mistrovský titul na nejdelší trati.

Celkové pořadí žen: 1. Štěrbová (SCPA Pardubice), 2. Mrůzková (Krnov), 3. Nováková (Univerzita Brno), …, 31. Lovečková, 85. Machová, 96. Roztočilová, 105. Skrbková, 111. Diepoldová, 114. Korchňáková, 131. Hladišová (všechny SCPA Pardubice).

V soutěži mužů celkově startovalo dosud 291 plavců. Zvítězil i přes velké reprezentační povinnosti Rostislav Vítek startující za Kometu Brno
Celkové pořadí mužů: 1. Vítek (Kometa Brno), 2. Ježek (Slavia Plzeň), 3. Kučera (Bohemians Praha), …, 7. Matěna, 28. Kalhous, 54. Sejkora, 55. Táborský, 63. Hlavsa, 75. Kus, 102. Dastlík, 104. Juška, 126. Hámorský, 134. Gobernac, 156. Ježek, 166. Neterda, 191. Burian, 200. Kaniščev, 228. Černý, 251. Černý, 259. Kupka (všichni SCPA Pardubice).

V soutěži žákyň si skvěle vedly sestry Štěrbovy. Soutěž starších žákyň s přehledem vyhrála Lenka Štěrbová mladší před Janou Zaplatílkovou z Lokomotivy Trutnov a Terezou Skuhrovou z Bohemians Praha. Lenka je velkou nadějí dálkového plavání a jistě neřekla poslední slovo.
Soutěž mladších žákyň vyhrála Lucie Kurková z Plaveckého klubu Vysoké Mýto před Michaelou Štěrbovou a oddílovou kolegyní vítězky Denisou Kavkovou. Štěrbová byla nejmladší účastnicí letošního poháru a má všechny předpoklady v dalších ročnících nad svými vrstevníky vítězit. Žákovské soutěže jsou již pro letošní ročník uzavřeny, výsledky jsou konečné.

Hodně úspěšná pro pardubické plavání je již tradičně kategorie masters. Letošní výsledky ještě nejsou zpracovány, ale očekává se přední umístění pardubických borců, především Petra Matěny a Jiřího Kalouse. Ti by měli zvítězit ve svých kategoriích. Samozřejmostí je vítězství Lenky Štěrbové i ve své masters kategorii.
V hodnocení družstev zaznamenal SCPA Pardubice historicky nejhorší umístění. „Chybí nám zejména mladí plavci. I přes širokou základnu v pardubickém oddílu si cestu k otevřené vodě najde jen málo plavců,“ popsal realitu trenér Tomáš Neterda.

Pořadí oddílů: 1. Bohemians Praha, 2. Kometa Brno, 3. TJ Krnov, 4. Univerzita Brno, 5. SCPA Pardubice.