Ten ve své jednadvacetileté historii několikrát změnil jméno. Nakonec se ustálil na neutrálním označení Pardubice Open. U všech ročníků asistoval v roli organizátora JAN MAZUCH, ředitel Czech Open. Letos se mu dostalo do ruky 329 přihlášek.

Co vám prozradila sonda do letošní startovní listiny?
 Na první pohled se jedná o pestrobarevné složení, co se týče států. Už to nejsou pouze šachisté z bývalých zemí Sovětského svazu a sem tam účastník z některé exotické destinace. Letos k nám dorazí početné skupiny z Indie, Izraele nebo Mongolska.

Na jaká známá jména se mohou těšit šachoví fajnšmekři?
 Tak především musím zmínit ty hráče, kteří už u nás někdy v minulosti triumfovali. Největší pozornost se soustředí na obhájce prvenství Korobova. Ve startovním poli nemůže chybět jediný dvojnásobný vítěz Babula. Přihlášku zaslal i Grigorijants.

Kdo naopak bude chybět z tradičních účastníků?
 Omluvili se nám Najer, který zde také vyhrál, a Potkin. Ten byl v poslední době u nás každý rok a vždy se umisťoval hodně nahoře.

Které šachisty byste doporučil sázkařům jako favority?
 Pochopitelně Korobova, i když, jak je známo, na Czech Open se druhé prvenství ve velmistrovském turnaji získává velmi těžko. Navíc hned po roce. Když už bych měl tu možnost a mohl poradit sázkařům, tak bych volil osmnáctiletého Safarliho. Větší kurz by mohl být na Maghamiho, který je vysoko, ale nepatří k největším favoritům. Pak je tady ještě jedna neznámá. Do Pardubic dorazil Mamedov, který nebyl přihlášem do velmistrovského klání. Pokud by startoval, stal by se nejvýše nasazeným podle ELO bodů.

To bychom měli cizince. Jak jsou na tom s účastí čeští šachisté?
 Kromě Babuly se turnaje zúčastní velmistři Štoček, Hába, po dlouhé odmlce Polák, Jansa, Cvek, Velička, Vokáč Po velmistrovské normě pasou: Šimáček, Žilka, Krejčí a Kaňovský.

A co hráči z východních Čech?
 Hába pochází z Chrudimi, takže ho počítáme do našich řad. Startovat budou například Kulhánek a Nun z Hradce Králové, Sabol z Vysokého Mýta, Červený z Polabin.