Velké vítězství… Pamatujete na film  z baseballového  prostředí s Tomem Hanksem, kde jeho tým vyhrál ženskou americkou ligu?  S trochou nadsázky se dá říci, že podobně důležité výhry dosáhli pardubičtí basketbalisté. Přestože teprve začínají odvety základní části, vyloupením Děčína se přiblížili k šestce. Svitavy v Opavě hrubě nezvládly závěrečnou čtvrtinu.

BK Děčín – BK JIP Pardubice  75:82 (27:25, 43:42, 56:67). Body: Sedmák 20, Sanders 19, Pope 10, Landa 7, Alič 6, J. Houška a Stria po 4, Soukup 3, Bažant 2 – Žabas 22, Bohačík 20, Čarnecký 11, Muirhead a Pospíšil po 10 Kotas 6, O. Peterka 2, Nelson 1. Rozhodčí: Hošek, Kučera, Kučerová. Trojky: 8:10. Trestné hody: 16/11 – 23/14. Fauly: 23:18. Doskoky: 34:36. Diváci: 990. Nejlepší hráč: Bohačík (Pardubice).
Na začátku utkání zářil hostující Bohačík (na snímku), který během  necelých čtyřech minut vysázel jedenáct bodů. Na druhé straně se hodně snažil expardubický Sanders. Také proto byli domácí před obrátkou obrátkou v nejtěsnějším vedení.

„Měli jsme velmi dobrý vstup do utkání. Postupně nás Děčín ale dotáhl. První půlka byla hodně vyrovnaná, chvilku byl nahoře ten, chvilku zas druhý tým," poznamenal pardubický kouč Jan Slowiak.
Do druhého poločasu vlétli pardubičtí hráči ještě razantněji. Děčín na jejich ofenzivní smršť nedokázal zareagovat a ve třetím kvartálu se zmohl na pouhých třináct bodů. Přes domácí snahu v závěrečné části si Beksa cenné vítězství zkontrolovala.

„Rozhodl nástup do druhé půle a naše dobře zvládnutá třetí čtvrtina. Myslím si, že tam jsme předváděli nejlepší basket, v té poslední jsme hráli příliš pasivně, ale naštěstí jsme Děčín nepustili přes nás, Musím  hráče pochválit za velkou vůli a bojovnost," rozplýval se Slowiak.

BK Opava – Qanto Tuři Svitavy 87:73 (22:20, 38:41, 60:55). Body: Blažek 31, Šiřina 21, Miklóšik 10, Dokoupil 9, Sokolovský 7, Tóth 6, Vaňák 3 – Teplý 17, Deloach 16, Mróz 14, Sedlák 8, Moravec 7, Jelínek 7, Harčár 2, Macela 2. Rozhodčí: Hruša, Kapl, Holubek. Fauly: 22:27. Pět chyb: Sokolovský – Jelínek, Mróz. Trestné hody: 36/28 – 20/11. Trojky: 5:6. Doskoky: 42:30. Diváci: 700. Nejlepší hráč: Blažek (Opava).
Hostům vyšel první poločas, kdy si drželi těsné vedení. Jenže po přestávce Opava zvýšila obrátky a Tuři nedokázali reagovat. Jeden z klíčových momentů přišel ve 24. minutě, když dostal technickou chybu domácí Sokolovský po strkanici se svitavským Mrózem.

„Nám tento moment uškodil. Opava převzala iniciativu a hlavně Blažek se Šiřinou byli neubránitelní," řekl trenér Svitav Lubomír Růžička. Slezané si začali budovat náskok a zápas v klidu dotáhli do vítězného konce. „I přes porážku jsme v Opavě nezanechali špatný dojem. Domácí však vyhráli zaslouženě, a to hlavně za druhý poločas, ve kterém jsme my udělali několik zbytečných chyb," doplnil kouč svitavských Turů.( rh)

Další výsledky Mattoni NBL – 15. kolo: USK Praha – Nymburk 54:83, NH Ostrava – Chomutov 85:56, Jindřichův Hradec – Kolín 88:79, Ústí nad Labem – Prostějov (neděle, 17.00).