Basketbalový přehled ligových soutěží dnes zaměřujeme na I. a II. ligu mužů a Extraligu kadetů U16.

I. LIGA – MUŽI: BK Prostějov B – BK Synthesia Pardubice B: 53:75 (11:25, 29:35, 39:53). Body: Horák a Špaček po 14, Jelínek 13, Votava 12, Moravec 7, Šindelář 5, Tomáš 3, Bartheldi, Němeček a O. Peterka po 2. V souboji s posledním celkem tabulky hosté po celý zápas vedli a o jejich výhře nebylo pochyb. Play off se však pardubickému týmu nepřiblížilo…

II. LIGA – MUŽI:
Sokol Hradec Králové - Tesla Pardubice A 76:72 (20:16, 38:42, 66:53). Body: Němeček 33, Votava 14, Eichler 10, Hlaváček 6, Šrámek 5, Voráček a Rozkot po 2. BC Spartak Rychnov nad Kněžnou - Tesla Pardubice A 80:76 (26:17, 41:38, 63:64). Body: Němeček 18, Hlaváček 15, Rozkot a Zita po 14, Šrámek 6, Eichler 4, Oliva 3, Voráček 2. Prohry s týmy z dolní poloviny tabulky vybízejí k obezřetnosti.

EXTRALIGA U16 – KADETI:
BK Synthesia Pardubice – Sokol Vyšehrad 79:40 (33:25). Body: Kříž a Andres po 19, Lachman 13, Bahník 10, Šimon a Pacák po 6. „Hosté postavili od první minuty podle očekávání zónovou skálu, jejíž zdolání vyžadovalo více trpělivosti, než si mnozí přítomní diváci po podzimní exhibici v Praze dokázali připustit. V polovině třetí čtvrtiny se naši hráči začali rozdýchávat k rozhodujícímu vzestupu a když se kompenzačním rozhodnutím sudích vyfauloval hostující Hampejs, našemu výstupu vzhůru už absolutně nic nebránilo. Byť jsme znovu ztratili kapitána Pacáka, tentokráte kvůli výronu v kotníku, závěr jsme zvládli až nečekaně hladce,“ sdělil trenér Jan Procházka. Asi nejusilovnějším plejerem zápasu byl Jakub Šimon, který výborným výkonem napravil selhání v Ostravě, motorem většiny akcí zejména po přestávce byl Andres, několika zlatými střelami pomohl ke zdolání skály Bahník a pár trojkových zásahů jako obvykle přidal i v úvodu výstupu hodně nejistý Lachman. Bez Kříže by Pardubičtí asi neobstáli, ale jeho výkon byl jenom odvarem suverénních výkonů z první části soutěže. Soupeři mu věnují zvýšenou pozornost…

BK Synthesia Pardubice – Sokol Písek 77:66 (22:18, 33: 38, 56:56). Body: Kříž 25 (1x3, Lachman 19 (3x3), Andres 18 (3x3), Heřman 11 (1x3), Chalupník 2, Mikulecký 2.

„Soupeř přijel oslaben o klíčového pivotmana Linharta (hrál za mateřské Budějovice proti Liberci), v našem týmu chyběl kapitán V. Pacák, který má neuvěřitelně smolnou sezonu, jenom symbolicky se zápasu zúčastnil nedoléčený Bahník. Přesto oba týmy vytáhly do boje s maximálním nasazením a bojovností a diváci tak mohli od začátku sledovat hodně zajímavý souboj. Domácí trpěli neúspěšností v trestných hodech (19/5) Teprve zesílený hlas trenéra v šatně pomohl výrazně vylepšit obranný doskok. Neboť pětibodový náskok soupeře v poločase se zrodil především tím, že soupeř měl v každém útoku minimálně tři střelecké pokusy – to se opravdu nesmí stávat, chceme-li vyhrávat těžké bitvy. Ve druhé čtvrtině nám hodně zatrnulo, když padnul jako podťatý k zemi Andres musel s bolestivě naraženým bokem střídat – Poločasová přestávka přišla jako na zavolanou, bojovník Andres se vrátil přes bolest do hry a hlavně – naplno zazářila hvězdička Petra Heřmana. Jeho výkon byl až na dva momenty absolutně bezchybný. Vynikl střelecky, na doskoku, při blokování a odstartoval tlak našeho týmu, pod nímž se soupeř postupně zbortil. Ve 33. ještě písecký Fait vyrovnal na 61:61, ale pak už přišla desetibodová šňůra našich hráčů, která nadprůměrný zápas v podstatě rozhodla. Pochvala pro Kříže až na ty šestky (11/4)… Oceňuji schopnost týmu otočit skóre a zabojovat v kritických chvílích zápasu,“ řekl pardubický kouč Jan Procházka.