První semifinále mezi obhájcem titulu a štikou letošního ročníku basketbalové Mattoni NBL skončilo podle papírových předpokladů. Hosté z východu Čech potrápili svého soka jen v úvodní pětiminutovce. Pak se rozjel parní válec, za jehož volantem seděl Lewis.

ČEZ Basketball Nymburk – BK Synthesia Pardubice 99:76 (29:20, 52:40, 80:55). Body: Lewis 29, Ricci 16, Lenzly 13, Nečas 12, Pumprla 11, Benda 10, Křemen 5, Lee 3 – Hampton 16, Arnold 13, Pospíšil a Wright po 11, Marek 10, Bohačík 5, Sýkora 4, Kříž 3, O. Peterka 2, T. Tóth 1. Rozhodčí: Vyklický, V. Lukeš, Karásek. Trojky: 8:5. Trestné hody: 25/21 – 25/19. Fauly: 23:20. Pět chyb: 38. Lenzly (Nymburk). Doskoky: 28:28. Nejlepší hráč: Ronald Lewis (Nymburk). Čtvrtiny: 29:20, 23:20, 28:15, 19:21.

Pardubice šly do utkání s cílem, nedovolit mistru trhák hned v úvodu. A to se jim podařilo na jedničku podtrženou. Po třech útocích na obou stranách totiž vedly 8:2. Kdo ví, jak by se první čtvrtina vyvíjela, kdyby Sýkorův pokus o trojku propadl obroučkou. Nestalo se tak a po čtyřech minutách svítilo na ukazateli skóre 9:12, což byl poslední okamžik v utkání, kdy hosté vedli. Druhou pětiminutovku úvodního dějství totiž zcela ovládl favorit. Nejdříve upletl sedmibodovou šňůru a po jednom koši Synthesie kousek zopakoval.

Ve druhé části si Nymburk vypracoval dvojciferný náskok, který se pohyboval mezi deseti a sedmnácti body. Nejvyššího vedení dosáhl domácí dvě minuty před koncem tohoto kvartálu. Pak si však jejich soupeř poněkud vylepšil profil. Nedovolil jim už ani jednou skórovat a poločasový stav upravil na minus dvanáct ze svého pohledu.

Druhá půle začala podobně jako ta první a sice trojkou Hamptona. Pardubice se dostaly pod deset, což Nymburk zřejmě pořádně rozzlobilo a pracné dotahování hostů přišlo vniveč. Za dvě minuty byl totiž stav 60:43. Nevydařený začátek hosty usadil natolik, že se už nezmohli na žádný odpor. Za třetí čtvrtinu zaznamenali patnáct bodů a obhájce titulu jim odskočil až na pětadvacet bodů.

Zápas byl sice rozhodnut, ovšem pardubičtí hráči zaslouží kredit za to, že utkání nezabalili. Poslední epochu dokonce vyhráli. S odřenýma ušima unikli potupné stovce.

Oldřich Zdobinský, asistent trenéra Pardubic: „Do utkání jsme vstoupili velmi dobře a soupeře jsme tím zaskočili. Nedostal se totiž k očekávanému tlaku a prakticky v první půli se větší nástup z jejich strany nekonal. O výsledku rozhodla třetí čtvrtina. Nedokázali jsme se prosadit na útočné polovině a naopak z několika rychlých protiútoků jsme dostávali celkem laciné koše. Kluky musím pochválit za to, že to nevzdali. Odehráli poslední desetiminutovku bezvadně. Od výkonu v závěrečné části je potřeba se odrazit do dalších bojů v této semifinálové sérii.“