Patnáctku Hvězdy ovládl novoměstský tandem

Pardubice - Další ročník silničního běhu provázelo ideální atletické počasí. Vítězem mužské části se stal Kamil Krunka, ženám vévodila Táňa Metelková.

10.5.2012

Jsi fakt dobrej... Vítězný Kamil Krunka (vlevo) se jako jediný z celé startovní listiny dostal pod hranici padesáti minut. K úspěchu mu sportovně gratuluje Pavel Dymák, vytrvalec z pořádající Hvězdy Pardubice. Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Příjemné počasí a nebývalá účast zájemců o atletiku provázely 42. ročník silničního běhu Patnáctka Hvězdy Pardubice a také doprovodné akce, kterými byly Lidový běh a Běh rodičů s dětmi. Aby akcím nebyl konec, na travnaté ploše Městského atletického stadionu soutěžili tělesně postižení atleti v 15. ročníku Velké ceny Pardubic a 14. ročníku KB Českého poháru v atletice vozíčkářů.
Diváci mohli vidět v akci již jisté účastníky paralympiády v Londýně.

Startér Patnáctky, která je také nazývána Během osvobození, vyslal na trať 130 běžců a běžkyň. Závodníky čekala trasa z dukelského stadionu do Nemošic, Mnětic a zpět. Vítězem závodu se stal novoměstský Kamil Krunka v čase 49:53 minuty před svým oddílovým kolegou Pavlem Brýdlem (50:10 min). Další čtyři místa získali k radosti pořádajícího oddílu zástupci Hvězdy. A to v pořadí: Jan Janů (50:19 min.), Pavel Dymák (50:43 min.), Miloš Kratochvíl (51:41 min.) a Jan Vodehnal (52:14 min.).

Nejrychlejší ženou se na patnáctikilometrové trati stala česká reprezentantka v běhu do vrchu Táňa Metelková z Týniště nad Orlicí. V celkovém pořadí skončila s časem 56:00 min. sedmnáctá. Druhé místo v ženském poli patřilo Martě  Fenclové z AC Pardubice (56:40 min.). Třetí doběhla Jana Klimešová z USK Praha (57:56 min.).

Horlivě se sportovalo i na travnaté ploše Městského atletického stadionu. Handicapovaní bojovali o příčky v Českém poháru tělesně postižených atletů. Někteří navíc testovali formu na červnový evropský šampionát, který hostí Nizozemsko. A pochopitelně také na 14. letní paralympijské hry v Londýně. Přítomní diváci se stali svědky výborných výkonů až na úrovni světových rekordů. Překonán byl i jeden český rekord.  (ewi, zz)