VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petrouš: To snad mám jít a nechat si uříznout nohu?

Pardubice – Ten kluk dřel dva roky jako kůň. Tolik se těšil na svojí první vrcholnou akci. Urazil čtyřicet tisíc kilometrů, den i noc strávil v letadle, v místě šampionátu zažil dvě větší zemětřesení a nic…

11.2.2011
SDÍLEJ:

Jaroslav PetroušFoto: foto oddílu

A při zpáteční cestě to samé. To je bilance Jaroslava Petrouše, tělesně postiženého sportovce Hvězdy Pardubice a především reprezentanta České republiky. Toho totiž klasifikátoři nepustili do závodu v hodu diskem na mistrovství světa na Novém Zélandu. Údajně kvůli nedostatečnému handicapu…
Jak u blbejch na dvorečku… To není jen české rčení. Nevěříte, tak pozorně čtěte!

Petrouš absolvoval v roce 2008 domácí klasifikaci a byl zařazen do skupiny F 58. V roce 2009 vyjel na zahraniční klasifikaci, na otevřené mistrovství Nizozemska, kde mu ji potvrdili. Už toto by stačilo k získání atletické licence, kterou musí mít každý reprezentant, co se chce ucházet o splnění limitů na vrcholné akce. V témže roce byl opět klasifikován na Světových hrách IWAS a opět bez problémů klasifikaci dostal.

„Ani na okamžik jsme nepochybovali o tom, že by klasifikace na MS, kterou musel absolvovat z důvodu, že se ještě závodu na takové úrovni nezúčastnil, nedostal. Měla to být jen nutná formalita. O to větší šok nás čekal, když Jarda po jednom vyšetření u stolu, druhém na stadionu a opětovném u stolu klasifikaci nedostal. Údajně kvůli nedostatečnému handicapu. Podali jsme proti rozhodnutí protest a za dva dny absolvovali nové vyšetření u nové komise, bohužel se stejným výsledkem,“ okomentovala rozhodnutí klasifikátorů reprezentační trenérka Eva Hrdinová, která pokračuje.

„Z neoficiálních zdrojů jsem zaslechla informaci, že se snad změnily podmínky pro klasifikace jednotlivých handicapů. Pak se ptám, jak je možné, že znovu neklasifikovali všechny sportovce? Také jsme zjistili, že nejvyšší organizace IPC a IWAS spolu vedou vážné spory. Jestli je součástí jejich politického boje schválně popírat klasifikace, netuším. Nejvíc mě překvapilo, že u první z komisí byl i člověk, který byl i u prvních dvou klasifikací Jardy v Holandsku a v Indii. Ani v jednom z případů neviděl problém v jeho handicapu, osobně jsme to řešili. Proč teď najednou ztratil paměť a obrátil, je mi záhadou,“ kroutí hlavou Eva Hrdinová.

Pro Petrouše má však verdikt z MS dalekosáhlé důsledky. Bez platné klasifikace nesmí soutěžit. Momentálně se řeší, jestli je rozhodnutí napadnutelné nebo zda by nebylo možné získat výjimku alespoň pro domácí závody, než se situace vyjasní.

„Na mistrovství světa mě nebyli schopni oklasifikovat. Přitom trpím velkými bolestmi a podle nich bolest není handicap. Jenže ta bolest mě nenechá nohu zrelaxovat a nemůžu ji ani zatěžovat. Nemám v ní žádnou sílu, nepostavím se na ni, i hybnost je omezená. Oni mi řekli, že nejsou schopní tohle objektivně posoudit. Celkově je problém v tom, že ten systém klasifikací prostě nefunguje, pokud se něco mění, k národním výborům se to nedostane. Vesměs je to systém pokusu a omylu. Neexistuje žádná kancelář, kam by si nový sportovec zajel, nechal se oklasifikovat a pak už na závodech nemusel,“ říká Jaroslav Petrouš a dodává.

„Akorát teď nevím, co mám dělat. Atletika je pro mě srdeční záležitost. Díky ni pro mě byla ta bolest více snesitelnější. To snad mám jít a nechat si uříznout nohu, abych mohl závodit? Teď vážně. Uvažuji o tom. Amputace by vyřešila minimální handicap. Na mistrovství světa měl každý druhý super protézu a chodil bez bolesti jako zdravý člověk…“

Autor: Zdeněk Zamastil

11.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení