71 DENÍKŮ: NAJDĚTE SI SVŮJ
Vyberte si svůj regionální Deník

'Přísunem zápasů v Eurochallenge Cupu se naše koncentrace měnila'

Pardubický trenér Ján Slowiak

Pardubický trenér Ján Slowiak Autor: DENÍK/Luboš Jeníček

10.2.2012 03:40

Pardubice - Pardubice dnes vstupují do nadstavbové části na půdě největšího soka v boji o druhou příčku.

SKUPINA A1
Program: 1. kolo: Prostějov – Pardubice (10.2. v 18.00), 2. kolo: Pardubice – Děčín (25.2.), 3. kolo: Kolín – Pardubice (3.3.), 4. kolo: USK – Pardubice (7.3.), 5. kolo: Pardubice – Nymburk (10.3.), 6. Kolo: Pardubice – Prostějov (17.3.), 7. kolo: Děčín – Pardubice (24.3.), 8. kolo: Pardubice – Kolín (31.3.), 9. kolo: Pardubice – USK (4.4.), 10. kolo: Nymburk – Pardubice (6.4.)
1. Nymburk 25 1 2345:1739 51
2. Prostějov 21 5 2242:1909 47
3. Pardubice 19 7 2079:1798 45
4. Děčín 19 7 1999:1731 45
5. Kolín 17 9 2184:2058 43
6. USK Praha 15 11 2031:1963 41

Jsou v jednom kole... Pardubičtí basketbalisté se v letošní sezoně nezastaví. Bič si však na sebe ušili sami výbornými výkony v Eurochallenge Cupu. Ty už ale neumějí přenést do ligy. Limituje je však zdravotní stav. Také kvůli rozsáhlé marodce ukončili základní část Mattoni NBL „až“ na třetí příčce.

Dnes vstupují do nadstavby na půdě přímého konkurenta v boji o druhé místo. Trenér JAN SLOWIAK mluví mimo jiné o nutnosti vyhnout se v semifinále Nymburku.

Pane trenére, cíle vašeho týmu pro play off v podobě finále jsou známé, ovšem jaké jste si dal vy osobně pro základní část?
 Už v základní části jsem chtěl skončit nejhůře na druhém místě. A to se nepovedlo. Chtěli jsme hrát bez herních výpadků, což se nám také nepodařilo. Ten důvod byl ve zdravotním stavu týmu. Rovněž jsem si přál, abychom oproti minulým sezonám předváděli agresivnější a rychlejší basket. Myslím si, že nám to někdy vycházelo.

Před sezonu se ozývalo z vaší kabiny unisono, že se chcete prezentovat nejlepší obranou v soutěži. Inkasovali jste však „až“ třetí nejnižší počet bodů. Takže asi nemůžete být spokojený, viďte?
 Ano. S tímto jsem také nespokojený. V některých fázích základní části jsme sice figurovali na prvním místě v této činnosti, ovšem přísunem zápasů v Eurochallenge Cupu se naše koncentrace měnila. To se neprojevilo v duelech se silnějšími soupeři, ale s těmi slabšími. Dostávali jsme o deset, patnáct bodů více. Ničemu to nevadilo, protože jsme věděli, že stejně neprohrajeme. Na celém herním systému je vidět, že rozlišujeme úroveň mezi evropským pohárem a domácí soutěží. Hráči jsou schopni hrábnout výše, ovšem v následujícím zápase v Mattonce to nepotvrdí s někým slabším, kdy se očekává jejich jasné vítězství.

O obraně už byla řeč. Na řadu přichází útočná fáze vašeho týmu. Zdá se, že Pardubice jsou směrem dopředu hodně nebezpečné, souhlasíte?
 Podstatně jsme změnili jednu věc. Tým byl v předchozích sezonách hodně závislý na střelbě z perimetru. Měli jsme vždy více trojkových pokusů než v letošní sezoně. Teď máme daleko vyšší procento dvojek zpod koše. To je dáno skladbou družstva. Disponujeme hráči, kteří jsou silní v nájezdu, především Corey Muirhead. V této sezoně se naplňuje moje filozofie: když trojku, tak z dobré pozice. Žádné ukvapené střely, raději se tlačit do vnitřního prostoru. Chci po hráčích, aby více tvořili, aby neházeli alibistické trojky.

Váš tým provází, zejména od začátku roku 2012, rozsáhlé zdravotní problémy. Z čeho četná zranění vyplývají?
 Je to velkým počtem zápasů. Na tuto situaci jsme opravdu nebyli dříve zvyklí. Ten prapůvod zdravotních trablů ale spatřuji už na začátku sezony, respektive v letní přípravě. S kolenem dlouho laboroval Tomáš Tóth, záda limitovala Martina Marka tak, že v úvodu sezony ukončil hráčskou kariéru. Do třetice zradilo koleno Jirku Černoška. Byla to omezení na dlouhou dobu, protože jsme na kluky neustále čekali. Místo široké rotace jsme točili menší počet hráčů, kteří byli více v zápřahu. Ta zranění pramení z náročného programu. Nejsou z toho, že extrémně trénujeme. Ono to ani nejde, když jdeme od zápasu k zápasu. A v soutěžním utkání to ovlivnit nemůžu.

Dnes startuje nadstavba. Jaké máte cíle pro tuto fázi sezony?
 Svých plánů na finále se nezříkáme. V případě, že se neposuneme na druhou příčku, je pro nás nesmírně důležité udržet třetí. Každopádně se totiž musíme vyhnout Nymburku. V tuto chvíli však nemáme karty rozdané nejlépe. Mluvím o zdravotním stavu družstva. Ale budeme bojovat (odhodlaně).

Hned na úvod vás klíčový duel, který může hodně napovědět. Po základní části ztrácíte na druhý Prostějov dva body. Je nezbytně nutné na Hané vyhrát, pokud chcete před play off pomýšlet na tabulkový posun?
 Je jasné, že případná prohra by nás stavěla do velmi nevýhodné situace. Měli bychom totiž tři body ztráty a ještě k tomu bychom ztratili možnost lepší bilance vzájemných zápasů. To by znamenalo, že kdybychom ještě chtěli být druzí, museli bychom ve zbývajících devíti kolech získat o čtyři body více než Prostějov. Utkání má tedy pro nás opravdu velikou důležitost. Dáme do něj veškerou vůli a koncentraci.

Bilanci s Prostějovem v letošní sezoně máte ale zápornou. Pouze jedna výhra ze čtyř pokusů Co udělat pro její zlepšení?
 Můžeme uspět jedině s co nejtýmovějším projevem. Prostě to nesmí být tak, že příliš budeme spoléhat jeden na druhého. Každý musí vzít odpovědnost na sebe, když bude mít dobře připravenou pozici ke střelbě. Náš útok se musí rozložit mezi všechny hráče, kteří nastoupí.

Autor: Zdeněk Zamastil

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Sanders v civilu měl důvod k úsměvu

Pardubice - BK Synthesia Pardubice – A Plus OHL ŽS Brno 74:61

Sanders proti Smithovi

Vojtko musí oželet účasti lídra Sanderse

Pardubice - Basketbalisty BK Synthesia čeká ve středu bitva s týmem, který v letošní sezoně porazili pouze venku (68:56). Doma totiž v první čtvrtině základní části prohráli 67:78

Ilustrační foto.

Doma o ligové body pod koši

Pardubice - Víkend bude ve znamení bojů o ligové body

Pošlete odkaz přátelům

Diskuse

Do diskuse nikdo nevložil žádný příspěvek

CELEBRITY

David Rath

David Rath

Sledujte kauzu Rath online na Blesk.cz. Více o zatčení Davida Ratha a aktuálních informací ohledně celé… celý článek ›

Hvězdy Primy se porvaly v písku a vyhrály nad ČT

Hvězdy Primy se porvaly v písku a vyhrály nad ČT

Moderátoři zpráv FTV Prima si v pátek změřili své síly v beach volejbalu. I přes nepříznivé a chladné… celý článek ›

Směšné tresty v kauze Janoušek: Policistům snížili platy

Směšné tresty v kauze Janoušek: Policistům snížili platy

Za zbabraný zásah v případu nehody lobbisty Romana Janouška rozdělilo policejní vedení tresty… celý článek ›

Kapitánův synek je jako táta: Hodnej kluk po mně, hlásil Plekanec

Kapitánův synek je jako táta: Hodnej kluk po mně, hlásil Plekanec

FOTO | VIDEO | Poslušně ležel na klíně maminky, táta na ně zamilovaně koukal. Když bylo třeba, kapitán… celý článek ›

Copyright © VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., 2005, všechna práva vyhrazena. Používáme informační servis ČTK. Publikování nebo šíření obsahu denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., zakázáno. VLTAVA-LABE-PRESS, a.s. je členem Sekce vydavatelů internetových titulů UVDT.

Kontakt na redakci. Autoři deníku. Proč inzerovat v novinách - www.reklamavnovinach.cz