„Prohranou koncovku už bych nechtěl znovu vysvětlovat"

Pardubice - Kamil Švrdlík stále může obhájit pohárový triumf.

12.2.2016

Kamil Švrdlík (s číslem 9) proti USK PrahaAutor: DENÍK/Luboš Jeníček

Š jako Štístko. Pamatujete na fotbalistu pražské Slavie Vladimíra Šmicera. Tomu se tak říkalo. Kde se totiž vyskytl, tam jeho tým provázelo štěstí. Pardubičtí basketbalisté na to mají KAMILA ŠVRDLÍKA. „Ukradli" si ho před sezonou z Prostějova, se kterým vyhrál v loňském roce Český pohár. Tu soutěž, ve které se po dva dny bojuje v hale Dašická. Zásluhou vydatného příspěvku udatného pivota, když Kolínu nastřílel v semifinále Final Four 22 bodů, postoupila Beksa do zítřejšího souboje o zlato. Od 19 hodin ji čeká Děčín, který porazil Opavu 76:66.

Kamile jistě jste očekával těžký zápas. Přesto myslel jste si, že bude takto extrémně náročný?
Čekal, nečekal. O úspěchu či neúspěchu v závěrečném turnaji poháru rozhoduje jeden zápas. Bylo pravděpodobné, že bude náročný. No a to se také do puntíku potvrdilo.

Váš tým nastavil od úvodního rozskoku nevídané tempo. Bylo vaším záměrem Kolín co nejdříve uštvat?
Ano. Chtěli jsme běhat. Ale soupeř se po celý zápas držel. Tušili jsme, že bude dávat trojky, ale některé byly znovu až neskutečné.

Zkraje druhého poločasu jste se dostali do dvojciferného vedení. Jenže místo hlídání si náskoku, jste za necelé dvě minuty ze skóre 51:41, vyrobili 51:51. Co se tam stalo? Uspokojení?
Je pravda, že jsme měli zápas dobře rozehraný, ale ve druhém poločase jsme spadli z plus deseti do minus snad až devíti. Je to už naše klasika. Nemluvil bych o uspokojení. Spíše jsme zase udělali dvě tři chyby, soupeř jich využije a si zase věří. A my se naopak trápíme v útoku a naše hra se mění v křeč. Zpomalíme a útočit do zformované obrany nám nejde.

Jak vám bylo dvě a půl minuty před koncem, když Kolín proměnil v krátkém okamžiku druhou trojku s klaksonem a ujal s vedení 78:72?
Opakuji, věděli jsme, že trojky jim budou padat. Ale v tomto okamžiku to bylo velice nepříjemné. Proto jsme obzvlášť rádi za toto vítězství. Mohli jsme si to udělat jednodušší, nicméně musíme být navýsost spokojeni, že jsme nepříznivý stav v samotném závěru obrátili. Jsem strašně rád, že jsme uhráli koncovku. Protože znovu ji prohrát, to už bych nechtěl novinářům vysvětlovat.

Pomohlo vám k vydřenému vítězství domácí publikum?
Určitě. Fanoušci byli opravdu skvělí. Teď mám na mysli i ty kolínské. Ale ty naše bych chtěl opravdu pochválit. Hnali nás až do konce a také díky nim se to podařilo. Atmosféra se mi velmi líbila.

Skoro se dá o Kamilu Švrdlíkovi hovořit jako o pohárovém trumfu. Vloni prvenství s Prostějovem, teď kráčíte za zlatem s Pardubicemi…
(úsměv) Jestli zítra vyhrajeme, takto může platit. Ale ať to nezakřikneme… Každopádně po to uděláme všechno.

Finále je otevřené. Děčín je ale odpočatější. Hrál o tři hodiny dříve a navíc se nemusel vydat ze všech sil jako váš tým. Co říkáte?
Minulý rok jsme také museli hrát s Brnem až dokonce a pak jsme finále proti Děčínu vyhráli. Také jsme si moc neodpočinuli. Musíme to zkrátka zvládnout. Dva zápasy ve dvou dnech se zvládnout dají.

Je regenerace po tak sladkém vítězství snazší?
Samozřejmě, kdybychom hráli zítra ve čtyři odpoledne jen o třetí místo bylo by to těžší. Prostě finále je finále a my musíme dát do toho všechno. Hrajeme doma. Přijde plná hala, diváci budou fandit. Doufám, že to vyjde.