Prostějov deklasoval Pardubice, ve finále ho čeká Nymburk

Prostějov - Suverénním způsobem postoupili basketbalisté Prostějova do finále Mattoni NBL. Orli v rozhodujícím pátém semifinálovém klání na domácí palubovce rozdrtili Pardubice 103:69: a nyní se mohou těšit na sérii o zlato proti Nymburku. Na Pardubice, které nezužitkovaly vedení v sérii 2:1, čeká série proti Opavě.

13.5.2014

Basketbalisté Prostějova se radují z postupu do finále Mattoni NBL.Foto: Deník/Miroslav Mazal

„Jsme přešťastní, že jsme znovu ve finále. Sezona byla velice těžká, jsem hrdý na to, jak kluci zvládli i celé semifinále," prohlásil prostějovský trenér Zbyněk Choleva.

„Prostějov postoupil zaslouženě. To, co předváděl celou sezonu, se teď odzrcadlilo v posledních dvou zápasech semifinálové série," uvedl pardubický kouč Dušan Bohunický.

Orli vstoupili do rozhodujícího duelu sebevědomě a tříbodovou akcí. Hosté se ani nestihli na prostějovské palubovce rozkoukat a již prohrávali 0:10. Prostějovský náskok v první čtvrtině vystoupal až na šestnáct bodů. Pardubice dokázaly snížit, jenže v závěru periody znovu inkasovaly tvrdý direkt a výsledek zněl 36:21.

„My jsme nezachytili začátek a domácí tým se dostal do pohody. Po celý zápas byl agresivnější a my jsme byli skoro ve všech situacích pozdě. Domácí hráli s daleko větší chutí a lehkostí než my," konstatoval kouč Pardubic.

Také do druhé čtvrtiny vstoupili prostějovští basketbalisté rázně. Východočeši ještě ucítili šanci na zvrat, když na kontě prostějovských pivotů začaly přibývat osobní chyby. Výrazné snížení skóre nenastalo, naopak prostějovský Bohačík trefil svoji další trojku a skóre znělo 60:38. Dvaadvacetibodový náskok si Orli odnesli i o poločase do šatny.

Páté finále v řadě

Ve třetí čtvrtině domácí pohodlný náskok kontrolovali a dokonce vedení zvýšili až na osdmadvacet bodů. Pardubický Sanders navíc dostal ve 37. minutě svoji pátou osobní chybu a o osudu utkání a postupujícím do finále bylo definitivně rozhodnuto.

Ve čtvrté čtvrtině pokračovali Orli v trojkové kanonádě a skóre se brzy vyšplhalo na 89:56. Nadšení prostějovští fanoušci, kteří solidně naplnili halu, mohli skandovat: „Finále, finále!" „Přišlo spoustu lidí, tak bychom to chtěli vidět každý zápas. Já věřím, že po takovém výsledku si k nám cestu znovu najdou. Dneska jsem předvedli výkon, který jsme předváděli v dobách, kdy jsme měli vrcholnou formu," prohlásil prostějovský trenér Choleva.

Orli si o český mistrovský titul zahrají popáté v řadě. Podaří se jim letos potrápit neporazitelný Nymburk? „Pokud bychom si přenesli energii, entuziasmus a vysoké procento střelby, tak si myslím, že by se Nymburk musel bát o výsledek," prohlásil prostějovský kouč Choleva.

Semifinále play off basketbalové ligy mužů - 5. zápas:

Prostějov - Pardubice 103:69 (36:21, 62:40, 83:55)
Nejvíce bodů: Pandula 24, J. Bohačík 21, Slezák 17, Švrdlík 16, Nečas 12 - Peterka a Muirhead po 12, Kotas 11. Rozhodčí: Dolinek, Vyklický, Vondráček. Fauly: 26:21. Trestné hody: 14/9 - 40/20. Trojky: 12:5. Konečný stav série: 3:2.

Autor: Miroslav Mazal

13.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
Na zámku v Pardubicích se bude ochutnávat víno a hrát hudba.

Festival vína a Vinařská noc se spojí. Na zámku bude živo

Jan Kolář

Útočník Kolář se vrací. Bude hrát s Píšou za Trutnov

Tři body z Vítkovic! Fotbalisté Pardubic udrželi náskok i v oslabení

Ostrava, Pardubice – To, co se jim nepodařilo na jaře, na třetí pokus zvládli. Pardubičtí fotbalisté vyhráli na Městském stadionu v Ostravě nad Vítkovicemi. Ve druhé půli přitom hráli přes půl hodiny v oslabení.