Od pátku do neděle se v pardubickém 50-ti metrovém bazéně konalo Zimní mistrovství ČR dospělých, které bylo poslední možností pro splnění limitů na březnové ME. Ve startovním poli nemohli chybět plavci pořádajícího SCPA Pardubice. Průběhem šampionátu nás provede Tomáš Neterda, domácí trenér a člen organizačního štábu mistrovství republiky.

První záběr

Páteční rozplavby začaly sprintem na 50 m kraul, kde Tereza Sejpková zaplavala čas 28,26 a lehce postoupila do semifinále. Nedařilo se Ivetě Zelenkové na 50 m prsa, kde časem 40,60 obsadila 32. místo. Stejnou příčku ve stejné disciplíně si pronajal Jakub Král (34,00). V osobním rekordu 31,65 skončil David Jehlička na 19. a Roman Lang (31,64) na 18. místě. A tak si postup do semifinále vybojoval jen Jiří Jedlička časem 30,27. Tereza Sejpková v doplňkové disciplíně 200 m znak postoupila do B finále (2:34,91).

Překvapivě si „béčko“ vybojovala také Gabriela Rautenkrancová v závodě na 100 m motýlek, kdy si vylepšila nejen osobák (1:08,70) na tuto trať, ale i v mezičase na 50 m (30,90). Na 200 m polohový závod si Jedlička pohlídal postup do A finále časem 2:12,53. Posledním závodem dopoledního pořadu byla semifinále na 50 m VZ a 50 m P. Sejpkové o 0,04 s uteklo „A“ finále a skončila celkově na 9. místě časem 28,19. Co se nepodařilo jí, povedlo se Jedličkovi, který časem 29,75 postoupil a v odpoledním finále jasně porazil své soupeře. V čase 28,59 si doplaval pro první zlatou medaili. Na 100 m motýlek se Rautenkrancová ještě zlepšila (1:08,27), ale na lepší než 16. místo to tentokrát nebylo. Sejpková pak skončila v „B“ finále na 200 m znak na šestém místě. Ve vyrovnaném závodě na 200 m polohový závod si Jedlička doplaval pro bronz.

Druhý záběr

Sobotní program začal postupem Jana Petráně do semifinále na 50 m znak časem 29,63. Sejpková si nyní postup do „áčka“ nenechala ujít a kvalifikovala se šestým časem (2:13,22) na 200 m VZ. Zelenková zaplavala na 100 m prsa čas 1:25,18, což stačilo na 31. místo. David Jehlička pokračoval v dobývání B finále a tentokrát skončil na 18. místě v osobním rekordu 1:09,15. Co se nepovedlo Davidovi, povedlo se Langovi, který postoupil do „béčka“ patnáctým časem (1:08,87) a Jedlička časem 1:05,55 do „áčka“. Semifinále na 50 m znak bylo konečnou instancí pro Petráně (29,96 – 16. místo).
S bolestmi zad v posledních dnech bojující Sejpková vydřela ve finále A časem 2:11,37 alespoň 5. místo. A tak vše zbylo na prsařích. Lang v „béčku“ doplaval osmý (1:08,83) a Jedlička si suverénně doplaval pro zlato, když časem 1:02,79 zaostal jen 0,01 s od limitu na OH pro tuto disciplínu. Ve štafetových závodech na 4x100 m VZ obsadili muži ve složení Lang - Král - Jehlička - Petráň 13. místo časem 3:54,82. Ženy byly jedenácté časem 4:30,41, když plavaly ve složení Stachová - Sejpková - Zelenková - Rautenkrancová.

Třetí záběr

Nedělní dopoledne nezačalo dobře pro Rautenkrancovou, která v krátkém sprintu na 50 m motýlek nezopakovala svůj skvělý výkon ze stovky a časem 31,60 obsadila až 24. místo. Postup do „áčka“ v královské disciplíně 100 m kraul si pohlídala Sejpková a časem 1:00,91 postoupila jako sedmá. Zelenková na 200 m prsa zaplavala čas 2:57,86 a skončila na 20. místě. Naopak hned tři prsaři na stejné trati postoupili do odpolední finálových bojů – Jedlička ze 3. místa (2:24,62) do „A“, David Jehlička z 9. místa (2:30,54) a Roman Lang ze 16.místa (2:35,81) do „B“. Při tom Jehlička trochu podcenil rozplavbu. Mimo zůstal jen Král (2:43,02 – 25. místo).

Dále se nedostal ani znakař Petráň a skončil 24. na 100 m znak časem 1:04,69. Sedmá postoupila a také sedmá doplavala Sejpková na 100 m VZ časem 1:00,88. Na 200 m prsa si pro třetí titul doplaval Jedlička časem 2:17,21. V „béčku“ pak způsobem start - cíl vyhrál Jehlička časem 2:29,16 a Lang obsadil čtvrté místo. Posledním vystoupením byla štafeta mužů na 4x100 m polohový závod, která doplavala v čase 4:21,21 na jedenáctém místě.