VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hodně práce na poli sportu

Pardubice - Tělovýchova a sport v naší zemi jsou mocným fenoménem, vypovídá o tělesné zdatnost současných generací, zdraví lidí a smysluplného naplnění volného času.

2.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Na přelomu roku jsme proto položili několik otázek Zdeňku čihákovi, který na Nový rok oslavil úctyhodné životní jubileum, kulatou sedmdesátku. Připomeňme, že Zdeněk Čihák je mimo jiné předsedou Pardubické sportovní organizace ČSTV apředsedou předseda Pardubického krajského sdružení ČSTV.

Sedm křížků, jak se cítíte uprostřed aktivní práce v tělovýchově a sportu?

Cítím se velice dobře, kdyby to vydrželo tak dvacet let, byl bych nadmíru spokojen.

Pracujete dlouhá léta v tělovýchově, snad celý život. Jaké sportovní aktivity jste měl v mládí?

V mládí jsem závodně hrával fotbal, hokej i volejbal. Patřím ke generaci, která ve sportu byla dost často tak zvanými obojživelníky, tedy přes zimu hokej, v sezoně fotbal a zmíněný volejbal. Stop ve sportovní činnosti mě vystavila infekční žloutenka, s aktivním sportem byl konec, vstoupil jste tedy aktivně do světa funkcioářské práce.

Ze začátku to bylo především na poli trenérském?

Ano, bylo to tak. Ve stavebním učilišti v Rybitví to byl především fotbal a hokej. Ve fotbale jsem úzce spolupracoval s trenérem Zástěrou v ligovém dorostu VCHZ Pardubice, s trenérem Bolkem v ligovém dorostu tehdejší RH Pardubice. Pro první ligu jsme dokázali vychovat Josefa Vápeníka (působil v Třinci), Milana Netolického ( Slavia Praha), Bedřicha Hamsu (VCHZ, Slavia, Bohemians Praha). V hokeji jsme slavili úspěchy v kategorii dorostu. Byla vytvořena úzká spolupráce s tehdejší Teslou Pardubice, především s vynikajícími trenéry Zdeňkem Uhrem a Horymírem Sekerou. Náš tým PS Pardubice byl ve stejné soutěži jako Tesla, léta hrál i druhou ligu.

Můžete jmenovat některé hráče, kteří se z učiliště dostali až do ligy, tedy do nejvyšší seniorské soutěže.

U nás sbíral zkušenosti pozdější reprezentant Bohuslav Šťastný, pamětníci pamatují Karla Nekolu, který odehrál několik ligových sezon v Brně, později známou trojici Říčař, Filip a Moučka, kteří se dopracovali do prvoligové Tesly. Málokdo ví, že vynikajícím hokejistou byl u nás Karel Jaromír, který nakonec zakotvil ve fotbalu a dnes trenuje slavnou Slavii Praha.

Potom nastalo období ryze funkcionářské, na poli vytváření podmínek pro tělovýchovu a sport?

Těch funkcí bylo moc, v tehdejším ÚV ČSTV jsem měl na starost řízení olympiád učňovského dorostu. To je asi ta nejvyšší. Další byly na úrovni kraje a okresu. Jsem dost pyšný na to, že se nám v Pardubicích podařilo rozjet Olympiády dětí a mládeže ve třinácti sportech. Před ostatními regiony jsme v počátcích získali určitý náskok, ale konkurence nespí.

To všechno je život v jednom kole, dost aktivit ve volném čase, kterého jste si v životě asi moc neužil.

Vždy jsem měl kolem sebe velmi dobré spolupracovníky a to je velký motor pro naši práci. Na úrovni dnes již pomyslného okresu pokračují olympiády dětí a mládeže, v té poslední startovalo ve třinácti sportech víc jak 5000 dětí, podařil se nám organizovat oblíbený atletický čtyřboj pro 1. – 5. třídy. Tam se vybírají talenti pro sportovní třídy a sportovní kluby. Pardubice získaly první místo v krajské olympiádě, kterou jsme měli organizačně na povel. Podařilo se nám zajistit 4, 7 miliónů korun pro hokejbal ve Svítkově, pro vybudování konečného zázemí, především šaten a sociálního zařízení, vyhodnotili jsme nejlepší sportovce. Máme radost, kolik je na Pardubicku sportovců, kteří sahají na tituly a medaile jak v Evropě i doma v České republice, ale vlastně i ve světě. To dává naší práci smysl a poděkování v tomto patří všem, kteří pro sport mládeže vytvářejí podmínky, ale i trenérům. Organizujeme setkání seniorů, což bývalí sportovci velmi oceňují. Zdárně probíhá krajská olympiáda na Svitavsku. Sportovci pardubického regionu si v ní vedou velice dobře. V tomto ohledu oceňuji dobrou spolupráci s Pardubickým krajem, který významnou částkou přispívá na to, aby postupující do krajských soutěží unesli příslušné náklady, ale mrzí mě, že někdy na to oddíly rezignují a raději zaplatí pokutu.

Zmíněná olympiáda dětí a mládeže vyžaduje obrovský tým organizátorů.

V tom nevidím problém, opíráme se o silný tým předsedů sportovních svazů, funkcionářů TJ a SK. Pozornost těmto olympiádám věnují i starostové pořadatelských měst. Z vlastních peněz dávají pro nejlepší sportovce poháry, díky jim přicházejí i sponzoři.

Sport a tělovýchova potřebují peníze, nejen na vlastní sportovní činnost, ale i na údržbu stávajících zařízení. Stále se zdá, že v této zemi nedokážeme vydělat tolik peněz, aby sportoviště nechátraly. Pokud se pamatuji, že vždy bylo peněz méně než je reálná potřeba:

V tomto ohledu jsme opravdu nespokojeni. Když se podíváme jen na teritorium Pardubicka , máme požadavky na osm milionů korun a dostáváme zhruba jeden a půl milionu. Takže přednostně jsou vyřizovány požadavky, aby nám nepršelo do kabin, aby byla utěsněná okna, abychom měli v pořádku oplocení sportovišť, abychom eliminovali případné škody. Teprve pak přichází ke slovu to ostatní, ale a na to již peníze nezbývají. V investicích také není situace dobrá, loni ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy škrtlo v rozpočtu sto milionů korun , tím jsme přišli o investici ve Svítkově, letos jsme zařazeni na druhém místě a snad se tedy hokejbal ve Svítkově dočká. Toky peněz tečou z ministerstev, z ČSTV, jsou tu poslanecké peníze, porcuje se medvídek. Kdyby všechy tyto peníze šly na kraje, domnívám se, že by byly rozdělovány spravedlivěji a pokrývaní investic by bylo plánovitější.

Dokončení rozhovoru zveřejníme ve čtvrtečním Pardubickém deníku a podíváme se na některé pardubické boláky na tomto poli.

2.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zbytečná prohra béčka Pardubic, jasné vítězství Živanic

VANESA BENEŠOVÁ se narodila 25. dubna v 16 hodin a 12 minut. Měřila 47 centimetrů a vážila 3240 gramů. Maminku Kristýnu u porodu podpořil tatínek Milan a bydlí v Horním Jelení.
4

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Hasiči brali rozhlednu útokem

Ústí nad Orlicí - Soutěž TFA o nejtvrdšího hasiče hostilo Ústí nad Orlicí

Chvaletický kostel jako nový

Chvaletice – Nová omítka, nové lavice a řada dalších oprav. Evangelický kostel v Hornické čtvrti ve Chvaleticích v pátek hostil koncert Jiřího Stivína a Václav Uhlíře u příležitosti dokončení hlavních oprav tohoto svatostánku.

AKTUALIZOVÁNO

Úvod jako ze snu! Fotbalisté Pardubic vstřelili pět gólů Prostějovu

Pardubice - S rolí favorita si hlavu rozhodně nelámali. Pardubičtí fotbalisté vedli nad posledním Prostějovem již po deseti minutách o tři branky, ještě v prvním poločase přidali další dva góly. Po výhře 5:0 si ve 25. kole Fortuna národní ligy připsali důležité tři body do tabulky.

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies