VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třináctka je jejich šťastné číslo

Pardubice - Tělesně postižení sportovci z Hvězdy SKP Pardubice bilancovali úspěšně „odzávoděné" roky

21.11.2013
SDÍLEJ:

Parapohár na dukelském atletickém stadionuFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Tradice zůstane zachována. Blíží se konec roku, což je jasný signál pro různá hodnocení a bilance. Na stránkách Pardubického deníku je pro ně rezervován prostor. Výhodu mají ty sporty, které už se uložily k zimnímu odpočinku. První vlašťovkou jsou tělesně postižení atleti z Hvězdy SKP Pardubice. Při závěrečném posezení se mimo jiné ohlédli za třinácti sezonami ve své existenci. A slova předsedkyně oddílu se poslouchala hezky.

„Pokud máme bilancovat naší historii, dostaneme se k výsledkům, které nemají v žádném sportu v Pardubickém kraji obdobu. Vždyť naši reprezentanti přivezli za tu dobu z českých šampionátů, při celkem 127 účastnících, až neuvěřitelných 242 medailí. S nadsázkou se dá říci, že některá mistrovství se stala téměř přeborem  Hvězdy," zabrousila do tuzemských vod Eva Hrdinová.
Jenže její „ovečky" dávaly o sobě nahlas vědět i na mezinárodních akcí, mezi které patří ME. MS i PH.

Na evropském vrcholu startovalo třináct našich závodníků, kteří si pověsili na krk čtrnáct medailí. Na světových šampionátech se představila jedenáctka, která přidala do klubové sbírky sedm cenných kovů. Ke vší úctě k oběma mistrovstvím nejprestižnějším závodem jsou paralympijské hry. Naši sportovci se zúčastnili tří letních paralympiád. Bojovali v Aténách (2004), Pekingu (2008) i Londýně (2012). Celkem deset sportovců přivezlo domů osm medailových ocenění," vypočítala Hrdinová.
Pomyslnou třešničkou na dortu jsou zápisy do tabulek rekordů. Ať už na domácí či mezinárodní světové.

„Celkem třiadvacet atletů překonalo v historii oddílu 89 krát český rekord. Padaly opakovaně i světová maxima. A to v podání Martina Němce a Veroniky Foltové," přibližuje předsedkyně oddílu a ještě k tomuto tématu dává:.
„Naši členové vozili medaile a skvělá umístění i z dalších mezinárodních soutěží, jako jsou Světové hry IWAS, Mezinárodní mistrovství v atletice handicapovaných Německa, Nozozemí, Dánska, Chorvatska, Polska a dalších států."
Závěr schůzky už nevyzněl tak optimisticky. Sportovci přijali informaci, že i letošní sezona, především ta zimní, přípravná, se bude odvíjet tradičně venku na mrazu a ve sněhu. To znamená, že se opět odkládá výstavba tělocvičny pro sportovní přípravu zdravých i tělesně postižených atletů v areálu Městského stadionu. Schází prý jakýkoli krytý prostor vhodný ke sportovní přípravě vozíčkářů.

Sportovci proto nesli s nelibostí skutečnost, že více než devět let po generální rekonstrukci tartanové dráhy majitel stadionu nepokračuje v plánované výstavbě směrem ke zlepšení podmínek nejen paralympioniků, ale i dalších sportovců a reprezentantů z řad zdravých atletů.

Zástupce Hvězdy přijal po skončení sezony hejtman Pardubického kraje.
„Pan Netolický se živě se zajímal o sportovní soutěže tělesně postižených sportovců, o specifika jejich disciplín. Kladně hodnotil jejich výsledky, které velmi dobře reprezentují sport v Pardubickém kraji. Vyslechl si také stesky atletů o nedostačujících podmínkách k zimní sportovní přípravě, která brání v ještě lepších výsledcích," podotýká Eva Hrdinová.

A jaké jsou plány atletů TPS v příštím roce? Jeho vrcholem bude mistrovství Evropy ve Swansea. K tomu budou směřovat kvalifikační závody. Je velká šance, že by se do Walesu mohlo podívat až šest borců z pardubické Hvězdy.

Autor: Zdeněk Zamastil

21.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Spánková porucha může dost vyděsit. Podobá se i smrti

Pardubice - „Lidstvo před sto lety spalo v průměru o hodinu a půl více než dnes," říká pardubický neurolog a somnolog Richard Plný.

Heydrichiáda v ulicích města? Jen jako

Pardubice /FOTO/ - Pardubice se v sobotu vrátily do roku 1942. V ulicích rachotily německé motorky a zněly skotské dudy.

Na den ředitelem strážníků nebo také letiště

Pardubice - Dětský a Studentský parlament v Pardubicích tak trochu převzal vedení.

Oheň (bez)naděje putuje z Ležáků až do Polska

Pardubice – Památku dětí z Ležáků a Lidic a osud Jiřího Potůčka uctil sedmý ročník projektu Oheň (bez)naděje, pořádaný Československou obcí legionářskou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies